دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - 23 Sep 2019
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ / ۱۹:۱۵
کد مطلب: 48178
۱

افزایش آگاهی عمومی هدف طرح ترویج علم است

افزایش آگاهی عمومی هدف طرح ترویج علم است
میگنا: دکتر الهه حجازی در نشست طراحی و ارائه الگوی ترویج علم که صبح امروز در ساختمان مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد، اظهار کرد: پژوهش تدوین الگوی‌ ترویج علم در ایران هدف ما است. زمان اجرای این طرح به دلیل نکات مبهمی که وجود داشت، قرار شد به صورت کمی‌و کیفی این طرح پیگیری‌ شود.

وی ادامه داد: اعضای هیئت علمی، استادان، نمایندگان وزارتخانه‌ها، روسا و مدیران موسسات پژوهشی در گروه‌های کانونی مختلف در این پژوهش شرکت کرده‌اند. هر یک از این گروه‌های کانونی، به منظور تبادل نظر و همفکری برای ترویج علم تشکیل شده است که ۱۰ نفر در این کانون‌ها حضور دارند. هر یک از اعضای این گروه‌های کانونی،‌ به عنوان نماینده‌ای از یک نهاد یا سازمان محسوب می‌شوند که با علم و فعالیت‌های‌ترویج علم در‌ارتباط بودند.

رئیس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تهران گفت: تعریف ترویج علم براساس اولویت این پژوهش شامل افزایش آگاهی عمومی جامعه نسبت به علم و کاربرد آن در زندگی روزمره، گسترش تفکر علمی و انتقال مفاهیم علمی به زبان ساده و قابل درک برای آحادجامعه، ارتقای سواد علمی- فناورانه شهروندان و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان بر اساس یافته‌های پژوهشی و دخالت دادن نظرات عموم مردم در تصمیم‌گیری‌های علمی است.

وی بیان کرد: بر اساس یافته‌های این پژوهش، از جمله ابزارهای ترویج علم می‌توان به برگزاری‌ رویداد‌های علمی با حضور عموم شهروندان، برگزاری نشست‌های تخصصی، فعالیت‌هایی رسانه‌ها و فعالیت‌های جنبی ترویج علم اشاره کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش‌آموزان
لطفا هر شب شام بخورید!
جنایت خونین در عشق یک طرفه به دخترهمسایه
با کودکان «بیش فعال» در مدرسه چگونه رفتار کنیم؟
نگرانی مشکلات فردا را دور نمی کند بلکه تنها آرامش امروز را دور می کند...