شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - 6 Jun 2020
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۰
کد مطلب: 48570
۰

۵ اثر ورزش منظم برای شما!

۵ اثر ورزش منظم برای شما!
به گزارش میگنا، عصر ایران به نقل از «تایمز آو ایندیا» نوشت: «ورزش منظم می‌تواند در کوتاه و بلندمدت تغییراتی در بدن انسان ایجاد کند. همچنین، ورزش هم بر جسم و هم روان انسان تاثیرگذار است. با این وجود، این تغییرات زمانی که بیشتر ورزش می‌کنید، مشهود هستند. یک یا دو جلسه تمرین در هفته ممکن است موجب تغییراتی مشهود نشود.

در ادامه با پنج مورد جالب توجه که پس از ورزش در بدن رخ می‌دهند، بیشتر آشنا می‌شویم.

پارگی عضلات
آیا دردهای عضلانی پس از تمرین در باشگاه را به یاد دارید؟ این احساس درد به‌واسطه فعالیت عضلات برای ترمیم پارگی‌های ریزی که در آنها رخ داده است، شکل می‌گیرد. زمانی که ورزش می‌کنید، عضلات دچار پارگی‌های ریزی می‌شوند که پس از بهبودی به آنها در بزرگ‌تر و قوی‌تر شدن کمک می‌کند. از این رو زمانی که با وزنه در باشگاه کار می‌کنید، به‌نوعی در حال پاره کردن عضلات خود هستید. البته اگر تمرینات خود را به روش درست انجام دهید، هیچ جای نگرانی وجود ندارد. اگر در کنترل درد با مشکل مواجه هستید، آب بیشتری بنوشید، به میزان کافی استراحت کنید و یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.

بهبود گوارش و اجابت مزاج
ورزش منظم برای تنظیم اجابت مزاج بسیار مفید است. در واقع هرچه بیشتر فعال باشید، برای دفع مدفوع بهتر خواهد بود. انجام ورزش مدت زمانی که طول می‌کشد تا باقیمانده غذا از روده بزرگ عبور کند و همچنین میزان آبی را که از مدفوع به بدن جذب می‌شود، کاهش می‌دهد. هر چه آب کمتری از مدفوع گرفته شود، عبور و دفع آن از بدن راحت‌تر خواهد بود.

بهبود عملکرد مغز
انجام ورزش ضربان قلب را افزایش می‌دهد که به بهبود جریان خون به سمت مغز کمک می‌کند. افزایش جریان خون به سوی مغز بهبود عملکرد این اندام را در پی خواهد داشت. بر همین اساس است که فرد افزایش سطوح انرژی و هوشیاری خود پس از انجام تمرینات ورزشی را احساس می‌کند. افزون بر این، ورزش منظم از انسان در برابر بیماری‌های انحطاط عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر محافظت می‌کند و همچنین خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

تقویت میل جنسی
با انجام ورزش، جریان خون نه فقط به سمت مغز که در سراسر بدن افزایش می‌یابد. این شرایط می‌تواند افزایش میل جنسی را به همراه داشته باشد. جریان خون بهتر نقش مهمی در برانگیختگی جنسی و افزایش میل جنسی ایفا می‌کند.

خواب بهتر
مطالعات نشان داده‌اند که ورزش منظم برای ۳۰ دقیقه در روز می‌تواند کیفیت خواب انسان را به میزان ۶۵ درصد افزایش دهد. باور بر این است که این شرایط با کاهش دمای بدن پس از تمرینات ورزشی مرتبط است. همچنین ورزش سطوح استرس را کاهش می‌دهد و بر همین اساس می‌تواند در به خواب رفتن سریع‌تر و خواب باقی ماندن طی شب نقش داشته باشد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

عوامل پنهانی که می‌توانند شما را عصبی کنند
رویکردی برای کنترل اضطراب
احساسات منفی اشتها را افزایش می‌دهند
این پرستار می‌خواهد گمنام بماند
والدینی که کودکشان را از راه به دَر می‌کنند
سه راه عالی برای افزایش عزت نفس
چند توصیه‌ بهداشتی، هزینه و مدارک سنجش سلامت نوآموزان
قتل‌هایی که ریشه در تعصب دارند نه مذهب
بی وفایی و خیانت
چگونه قافله عمر نوجوان به دود آغشته می‌شود؟
تأثير ارتباط كلامى بر زندگی مشترک
چرا فرسودگی شغلی میان بهترین کارمندان رایج است؟
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی