شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - 14 Dec 2019
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ / ۰۰:۳۱
کد مطلب: 48733
۲

درمان نوروفیدبک عزت نفس را در بیماران افسرده افزایش می‌دهد؟

درمان نوروفیدبک عزت نفس را در بیماران افسرده افزایش می‌دهد؟
میگنا:  اکنون، تحقیقات جدید حاکی از تقویت این ارتباط مغزی و افزایش اعتماد به نفس در این بیماران به کمک نوع جدیدی از آزمایش نوروفیدبک است.
 
تیم مشترکی از متخصصان اعصاب و روان از برزیل و انگلیس در این بررسی ها نشان دادند که فقط یک جلسه تمرین نوروفیدبک با استفاده از تکنیک "تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی" (fMRI) می تواند چنین نتیجه ای را به دنبال داشته باشد.

نوروفیدبک روشی است که به افراد امکان می دهد تا چگونگی تاثیر بر فعالیت مغز خود را با مشاهده بازنمایی از آن فعالیت در زمان واقعی یاد بگیرند.
نوروفیدبک الکتروانسفالوگرافی از دهه 1970 میلادی وجود داشته است اما نوروفیدبک با استفاده از fMRI که از تصویربرداری برای بررسی فعالیت مغز استفاده می کند پیشرفت تازه تری محسوب می شود.

نوروفیدبک با استفاده از fMRI نیز مانند نوروفیدبک الکتروانسفالوگرافی غیرتهاجمی است اما با رویکرد الکتروانسفالوگرافی متفاوت بوده و وضوح بیشتری از آن بخش مغزیِ مورد مطالعه را ارائه می دهد.

در یک مطالعه قبلاََ همین تیم تحقیقاتی از fMRI استفاده کرده بودند تا نشان دهند وقتی افراد دارای سابقه اختلال افسردگی حاد احساس گناه یا "خود سرزنشی بیش از حد" را تجربه می کنند، ارتباط کمتری بین بخش های (ATL) و (SCC) در مغز خود دارند.
ارتباط بین نواحی مغز به میزان ارتباط آن ها به منظور تبادل اطلاعات مربوط می شود.
در مورد دو بخش ATL و SCC مغز، ارتباط آن ها به تفسیر رفتارهای اجتماعی مربوط می شود.

برای این مطالعه محققان 28 نفر را با سابقه اختلال افسردگی حاد انتخاب کرده و به طور تصادفی آن ها را در دو گروه مداخله فعال و مداخله کنترلی قرار دادند.
در این مطالعه هر دو گروه می توانستند نوروفیدبک fMRI از فعالیت اتصال ATL-SCC خود را در زمان واقعی روی یک صفحه کامپیوتر رنگی مشاهده کنند.

همچنین کامپیوتر میزان اتصال ATL-SCC را به صورت دماسنج نشان می داد.

به نوشته سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، محققان با توجه در پایان این آزمایش ها دریافتند که نوروفیدبک fMRI می تواند جایگزینی مناسب برای بیمارانی باشد که به درمان های معمولی پاسخی ضعیف می دهند و در نهایت به بهبود عزت نفس در این بیماران کمک کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اگر والدین سخت‌گیری برای کودک‌تان هستید این مطلب را بخوانید!
آقایان بخوانند؛ چگونه همسرتان را تشویق کنید تا وزن کم کند؟
هراس از آزمایش، مهم‌ترین چالش مبتلایان به ایدز است
ورزش، راهی برای تنظیم اکسیژن رسانی
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.