کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

آزمایش خون SGOT یا AST نشانگر چه بیماریهایی میباشد ؟

4 بهمن 1398 ساعت 10:00

تست SGOT شما را سریع‌تر متوجه عملکرد ارگان‌های اصلی مانند کبد می‌کند. اگر صفرا یا کبد دچار مشکلی شده باشد این آزمایش می‌تواند کمک کند تا پیشگیری بیماری یا درمان مشخص شود. هنگامی که سلول های کبد یا عضله آسیب می بینند، AST را داخل خون آزاد می کنند. به همين دليل AST یک آزمایش مفيد برای تشخیص آسیب کبدی است.


تست SGOT یا سرم گلوماتیک اگزالیک آمیناز آنزیمی است که به طور معمول در کبد و سلول های قلب وجود دارد. وقتی که کبد یا قلب به دلایلی دچار آسیب شود،SGOT به خون منتقل می شود. در این گونه شرایط سطح SGOT در خون به علت آسیب کبدی (به عنوان مثال هپاتیت ویروسی) یا آسیب قلبی (از جمله حمله قلبی)، افزایش می یابد.


برخی از داروها همچنین می توانند سطح SGOT را افزایش دهند. تست SGOT، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) هم نامیده می شود. به طور کلی سطح AST در افراد سالم پایین است و زمانی که سلول های قلب، کبد و عضلات دچار آسیب می شوند، AST در خون آزاد می شود. بنابراین، آزمایش و بررسی سطح AST مخصوصا برای تشخیص آسیب های کبدی به کار می رود.


تست SGOT چیست؟
آزمایش SGOT، نوعی آزمایش خون است که تمام مشخصات کبدی را در اختیار پزشک قرار می دهد. این آنزیم یکی از دو آنزیم کبدی است که به نام آمینوترانسفراز هم شناخته شده و به طور اختصار، معمولا AST نامیده می شود، که به معنای آسپارتات آمینوترانسفراز است. آزمون SGOT یا آزمایش AST ، مقدار آنزیم کبدی خون را ارزیابی می کند.

AST آنزیمی در سلول های سراسر بدن است، اما بیشتر در قلب و کبد و تا حد کمتری در کلیه ها و ماهیچه یافت می شود. در افراد سالم، سطح AST در خون پایین است. آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) آنزیمی است که عمدتا در کبد و قلب یافت می شود. این آنزیم به میزان کم، در قسمت های دیگر بدن، از جمله کلیه ها و عضلات نیز وجود دارد. این آنزیم ترانس آمینو گلوتامیک / اگزوالکتیک سرم (SGOT) نیز نامیده می شود.

در بدن اکثر افراد سطح این آنزیم پایین است. با این حال، هنگامی که سلول های کبدی آسیب دیده یا صدمه می بینند، AST بیشتری را به خون منتقل می کنند. هنگامی که سلول های کبد یا عضله آسیب می بینند، AST را داخل خون آزاد می کنند. به همین دلیل AST یک آزمایش مفید برای تشخیص آسیب کبدی است.

AST معمولا در گلبولهای قرمز، کبد، قلب، بافت ماهیچه، پانکراس و کلیه ها یافت می شود.. پیش از این به AST، سرم گلوتامیک اگزالوستیک ترانس آمیناز (SGOT) گفته می شد. مقدار این آنزیم در خون معمولا” پایین است. با آسیب بافتی یا عضوی مثل آسیب کبد یا قلب مقدار AST در خون بالا می رود. این آنزیم 6 تا 10 ساعت پس از آسیب بافتی بالا می رود و تا 4 روز بالا می ماند آزمایش خون SGOT یا AST نشانگر چه بیماریهایی میباشد ؟


AST و ALT دو تا از مهمترین تست ها برای تشخیص آسیب کبدی در نظر گرفته می شود، اگر چه ALT از AST اختصاصی تر است. آنزیم معروف SGOT به عملکرد سلول های کبدی کمک می کند. این آنزیم به مقداری کمی نیز در قلب و کلیه ها وجود دارد. سطح پایین SGOT در خون نسبتا شایع است و جای نگرانی ندارد.


تست SGOT چه چیزهایی را نشان می دهد و برای چه تجویز می شود؟
آزمایش SGOT ممکن است روش موثری برای کمک به پزشک برای تشخیص آسیب کبدی یا بیماری کبد باشد. هنگامی که سلول های کبدی آسیب می بینند، SGOT به جریان خون منتقل می شود و سطح آن در خون افزایش پیدا می کند.

این آزمایش می تواند برای ارزیابی سلامت کبد افرادی که سابقه آسیب کبدی و یا هپاتیت c داشته اند به کار رود. به این ترتیب، میزان آنزیم بررسی شده و درمان ارائه خواهد شد.

البته SGOT در بسیاری از مناطق بدن، از جمله کلیه ها، عضلات، قلب و مغز هم یافت می شود. اگر هر یک از این مناطق آسیب دیده باشد، سطح SGOT شما ممکن است بالاتر از حد نرمال باشد. به عنوان مثال، این سطوح می تواند در طول حمله قلبی یا آسیب عضلانی، افزایش داشته باشد.

به دلیل اینکه SGOT در سراسر بدن شما ظاهر می شود، بخشی از مشخصات کبد، شامل آزمایش ALT هم می شود. ALT یکی دیگر از آنزیم های کبدی است. بر خلاف SGOT، این آنزیم، در سنگین ترین غلظت در کبد یافت می شود. آزمایش ALT اغلب نشانگر قطعی آسیب احتمالی کبد است.


شرایط تست SGOT
آزمایش SGOT یک آزمایش خون ساده است. از نظر فنی این آزمایش را می توان بدون هیچگونه آمادگی خاصی انجام داد. با این حال، مراحل چندگانه ای را می توانید انجام دهید تا این مراحل را آسان تر کنید. بهتر است از دو روز قبل از آزمایش، از داروهای بدون نسخه (OTC)، از جمله استامینوفن (تیلنول) استفاده نکنید.


مصرف آنتی بیوتیک
در صورت مصرف آنها، به یاد داشته باشید که پزشک را در جریان بگذارید. قبل از انجام تست، باید در مورد تمام داروهای مصرفی خود با پزشک مشورت کنید تا پزشک بتواند در هنگام خواندن نتایج آن را در نظر بگیرد. شب قبل از آزمایش هم تا می توانید آب بنوشید.

هیدراته شدن بدن ، تشخیص را برای پرستار آسان تر می کند. در روز آزمایش لباسی به تن داشته باشید که ساعد تا آرنج را به راحتی بتوانید از لباس خود آزاد کنید تا برای آزمایش خون به راحتی در دسترس پرستار باشد.
محدوده نرمال آزمون SGOT معمولا بین ۸ تا ۴۵ واحد در هر لیتر سرم است. به طور کلی مردان ممکن است به طور طبیعی مقدار بیشتری از AST را در خون داشته باشند


روش انجام آزمایش SGOT
پرستار برای انجام آزمایش شما را آماده می کند. شما همانطور که در صندلی نشسته اید پرستار، یک نوار الاستیک را محکم به اطراف بازوی شما می بندد و برای استفاده درست از یک ورقه مناسب استفاده می کند. سپس قبل از استفاده از سوزن برای کشیدن خون از رگ، منطقه را تمیز می کند.

این کار تنها یک دقیقه طول می کشد تا تکنیسین، خون را به یک بطری کوچک بکشاند. پس از کشیدن خون، یک گاز تمیز روی ناحیه گذاشته شده و سپس، باند الاستیک برداشته می شود.


آزمایش خون
آزمایش تمام شده و شما می توانید به منزل بروید. شما ممکن است تا یک هفته کبودی کوچکی در ناحیه آزمایش داشته باشید. به طور کلی در همه زمان و در طول درمان احتمالی، لازم است آرامش کلی را حفظ کنید تا باعث آرام بودن بدن و عضلات شما شود.

نمونه خون شما پس از دریافت، پردازش می شود. در حالی که تنها چند ساعت طول می کشد تا نمونه از طریق دستگاه پردازش شود، اما ممکن است چندین روز طول بکشد تا نتایج توسط پزشک شما بیان شود.


خطرات تست SGOT
خطرات بسیار کمی برای آزمایش SGOT گزارش شده است، اما بهتر است شب قبل از آزمایش آب فراوان بنوشید تا از احساس سرگیجه یا ضعف جلوگیری شود.

در صورتی که برای انجام این آزمایش آمده اید از پرستار راهنمایی لازم را گرفته و چنانچه هر مشکلی به وجود آمد، از او کمک بگیرید. در صورت بروز سرگیجه یا هر نوع احساس ناخوشایند دیگری، می توانید برای مدتی دراز کشیده و به حالت طبیعی برگردید.


نتایج تست SGOT
اگر نتایج تست SGOT شما بالا باشد، این بدان معنی است که یک عضو یا عضلات حاوی این آنزیم می تواند آسیب ببیند. این اعضاء شامل کبد، عضلات، قلب، مغز و کلیه است. پزشک شما ممکن است دستورالعمل های پیگیری کننده دیگری را برای موارد تشخیصی دیگر، سفارش دهد.


میزان نرمال تست SGOT
میزان نرمال تست SGOT معمولا بین ۸ تا ۴۵ واحد در هر لیتر سرم است. به طور کلی مردان ممکن است به طور طبیعی مقدار بیشتری از AST را در خون داشته باشند. عدد بالاتر از ۵۰ برای مردان و ۴۵ برای زنان بالا است و ممکن است نشان دهنده آسیب در نواحی اشاره شده باشد.


محدوده طبیعی آزمایش خون SGOT
هنگامی که نتایج آزمون بررسی می شود، محدوده SGOT فرد ممکن است به صورت طبیعی، بالا و یا پایین طبقه بندی شود. این محدوده ها بسته به جنسیت شخص متفاوت است.

محدوده های طبیعی آزمایش خون SGOT بین آزمایشگاه ها مختلف نیز متفاوت است با این حال، پزشکان تمایل دارند که مقادیر زیر را برای این آزمایش به صورت طبیعی قبول کنند
SGOT در مردان: ۱۰ تا ۴۰ واحد در لیتر (U / L)
SGOT در زنان: ۹ تا ۳۲ واحد در لیتر (U / L)


بسته به روش آزمایشگاهی استفاده شده، ممکن است تغییرات کمی در محدوده های طبیعی وجود داشته باشد. محدوده دقیق آزمایشگاه در گزارش نتایج ذکر شده است و به هر ترتیب، دقت نتایج همیشه بالا است.


این نتایج چه معنی ای می دهد؟
پزشک همزمان با تجویز آزمایش خون SGOT ممکن است دیگر آنزیم های کبدی را نیز آزمایش کند. این آنزیم آلانین آمینوترانسفراز (ALT) نام دارد. اگر سطح هر دو آنزیم یعنی ALT و SGOT بالا باشد، ممکن است نشان دهد که بیمار دارای یکی از شرایط زیر است:
آسیب شدید کبدی ناشی از سمومی مانند الکل یا مصرف بیش از حد مسکن ها
هپاتیت حاد
بیماری کیسه صفرا
سرطان

در زنان باردار، پره اکلامپسی یا سندرم HELLP، که به واسطه ویژگی های آن مشخص می شود و همولیز، موجب می شود که آنزیم های کبدی بالا و تعداد پلاکت ها کم شود.

سطح SGOT بالا بدون افزایش سطح ALT می تواند مشکلات زیر را نشان دهد:
پانکراتیت
آسیب قلبی، که احتمالا ناشی از حمله قلبی است
بیماری کلیوی
آسیب های عضلانی

اگر نتایج آزمایش سطح SGOT را بالا نشان دهند، ممکن است این عامل نشان دهنده آسیب دیدگی یا بیماری کبد یا ارگان های دیگری که آنزیم تولید می کند باشد.

میزان بسیار بالای AST یا ALT نشان دهنده شرایطی است که مشخص می شود، کبد، بیش از حد آسیب دیده است. این شرایط عبارت اند از: در چه شرایطی تستSGOT یا AST افزایش می یابد
مقدار طبیعی در جواب آزمایش در قسمت محدوده طبیعی می آید. با این حال حتی در مورد جوابهای خارج از محدوده ذکر شده، تصمیم طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن با پزشک شما است.

لازم به ذکر است داروهای سمی برای کبد، سیروز و اعتیاد به الکل، پانکراتیت حاد و یا حتی ورزش سنگین، ممکن است سطح AST را افزایش دهد

  علائم هپاتیت
وقتی که کبد یا قلب به دلایلی دچار آسیب شود،SGOT به خون منتقل می شود و سطح SGOT در خون به علت آسیب کبدی یا آسیب قلبی افزایش می یابد.


چرا آزمایش خون SGOT یا AST انجام می شود؟
پزشکان عمدتا از آزمایش خون SGOT برای بررسی و پیگیری مشکلات کبدی استفاده می کنند. پروتئین SGOT به طور عمده در کبد تولید می شود. هنگامی که کبد آسیب دیده یا بیمار می شود، SGOT از کبد به جریان خون منتقل می شود. وقتی این اتفاق می افتد، سطح SGOT در خون بالاتر از حد نرمال خواهد شد. اگر فرد دارای مشکلات قلبی یا کلیوی باشد سطح SGOT در خونش بالا می رود.

پزشکان اغلب به منظور کنترل این مسائل از آزمایش دیگری برای اندازه گیری آنزیم کبدی ALT استفاده می کنند. اگر سطح هر دو این آنزیم ها بالا باشد، نشان دهنده وجود مشکل در کبد فرد است.
اگر فقط سطح SGOT بالا باشد، ممکن است مشکل در سیستم یا ارگان های دیگر باشد. پزشکان معمولا این آزمایش را زمانی تجویز می کنند که به وجود یکی از بیماری های زیر در بدن بیمار مشکوک باشند:
هپاتیت
سیروز
آسیب کبدی ناشی از الکل
آسیب کبدی ناشی از مصرف بی رویه دارو


آزمایش هایی که همراه با SGOT انجام می شوند
پزشک اغلب تست هایی را که با آزمون SGOT مطابقت دارند، تجویز می کند تا بتواند به کمک آن ها بیماری را درست تشخیص داده و طول دوره درمان را به درستی تعیین کند.
این آزمون ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
شمارش پلاکت: پایین بودن سطح پلاکتی ممکن است نشان دهنده بیماری کبد یا وجود سندرم HELLP در زمان بارداری باشد.
پانل انعقاد: این آزمایش عملکرد پروتئین های مربوط به لخته شدن خون را که در کبد تولید می شوند اندازه گیری می کند.
پانل متابولیک کامل: این آزمایش عملکرد کلیه ها و کبد را ارزیابی می کند و سطح الکترولیت ها را در بدن نشان می دهد.
تست بیلی روبین: این تست سطح بیلی روبین را در خون اندازه گیری می کند. بیلی روبین ماده جانبی است که در اثر مرگ گلبول های قرمز در بدن تولید می شود.
تست گلوکز: هنگامی که کبد به خوبی کار نمی کند، سطح گلوکز خون ممکن است کم شود. در کنار انجام آزمایش خون SGOT برای تعیین چگونگی کارکرد کبد پزشک می تواند با اسکن سونوگرافی دقیق تر به کبد فرد نگاه کند.
میزان نیاز فرد به انجام مکرر تست ها به نتایج فردی که در تست های اولیه به دست آمده است بستگی دارد


پیگیری
اگر تست SGOT شما برای بررسی نتایج کافی نباشد، پزشک شما ممکن است تست های پیگیری اضافی را سفارش دهد. در صورتی که این تست ها برای بررسی عملکرد کبدی یا بررسی ویژه آسیب های کبدی باشد، شامل موارد زیر می شود: کلیه این آزمایشات آزمایش خون هستند و می توانند در یک آزمایش کامل پانل خون (CBP) تکمیل شوند. در صورتی که عضلات دیگری به علت سطح بالای AST درگیر شده باشند، پزشک ممکن است برای تشخیص مشکل، همراه با سونوگرافی از کبد، آزمایشات اضافی را هم انجام دهد.


کد مطلب: 49491

آدرس مطلب :
http://www.migna.ir/news/49491/آزمایش-خون-sgot-یا-ast-نشانگر-بیماریهایی-میباشد

میگنا
  http://www.migna.ir