جمعه ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - 3 Apr 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ / ۲۱:۴۲
کد مطلب: 49771
۱

پرخشونت‌ترین دوره زندگی کودکان چه زمانی است؟

پرخشونت‌ترین دوره زندگی کودکان چه زمانی است؟
میگنا: دکتر سمیرا شیرمحمدی روانشناس، درباره سخت‌ترین و دشوارترین مرحله زندگی کودکان، اظهار کرد: سه تا چهار سالگی پرخشونت‌ترین دوره زندگی در مراحل رشدی کودک است که خانواده‌ها باید در این دوران صبورانه عمل کنند. 
 
او با اشاره به اینکه سه تا چهار سالگی پرخشونت‌ترین مرحله‌ زندگی انسان است، افزود: اگر خانواده کودکی در سنین سه تا چهار سالگی داشته باشد مشاهد می‌کند که فرزندش برای کسب هر چیزی  ممکن است سر و صدا و قشقرق به راه بیندازد، گاز بگیرد، دعوا کند، قهر و لجبازی  یا هر رفتار خشن دیگری را نشان دهد. توصیه می‌شود خانواده با دیدن این رفتارها دستپاچه نشود و با عصبانیت و پرخاشگری جواب کودک را ندهد؛ زیرا رفتاری کودک مشاهده می‌کند  اقتضای سن او بوده و یک رفتار طبیعی است.

شیرمحمدی گفت: لجبازی‌های کودکان در این سن با قصد و غرض نیست، بلکه شخصیت "من" و مستقل کودک در حال شکل گیری است. کودکان در این سن دوست دارند فعالیت‌های مختلف را خودشان تجربه کنند. به همین دلیل راه‌های گوناگونی را برای بدست آوردن خواسته‌هایشان امتحان خواهند کرد. زمانی که والدین در نقطه‌ مقابل کودک قرار گرفته و تلاش می‌کنند با دستور دادن‌های مستقیم او را کنترل کنند، موجب تشدید لجبازی و پرخاشگری کودک خواهند شد. بهتر است در چنین مواقعی سعی کنند  بجای اثبات اقتدار خود، با ایجاد فضای مناسب و همکاری فرصت تجربه کردن را به کودک بدهند.
 
او بیان کرد: در مقابل کودک سه تا چهار ساله باید صبورتر و منعطف‌تر عمل کرد و از تنبیه کردن آن  تا حد امکان خودداری کرد، تا کودک  بتواند مسیر عادی تحول خود  را طی کند. با انجام دادن تمام این کارها خانواده‌ها باعث می شوند که کودک بدون تبدیل شدن به یک فرد همیشه لجباز، عصبی، ضعیف و ترسو به راحتی  از این سن حساس عبور کرده و  شخصیتی با اعتماد به نفس، توانمند و شجاع بسازد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

برتری بیولوژیک زنان بر مردان دربرابر بیماری‌های ویروسی
روانشناسان کودک، زنجیره درمان را قطع نکردند
چرا همه‌ ما تا حدی نژادپرست هستیم؟!
چگونه از بروز "انگ اجتماعی" نسبت به مبتلایان به کرونا پیشگیری کنیم؟
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟