پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - 2 Apr 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۲۲:۵۹
کد مطلب: 49955
۱

راهکارهای کاهش توهم کرونایی

راهکارهای کاهش توهم کرونایی
مهدیه موسوی با اشاره به علل ایجاد اضطراب اظهار کرد: اضطراب یک واکنش طبیعی بدن ما به موقعیت هایی است که در آن دچار احساس ترس و تهدید می شود.
 
وی خاطرنشان کرد: در موقعیتی مانند بیماری کرونا پردازش های ذهنی برای فرد ایجاد می شود و مکانیزم اضطراب برای دفاع از فرد فعال می شود تا بتواند از خود دفاع کند.

کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت استان قم با بیان اینکه اضطراب در واقع یک نوع آژیر خطر است، گفت: اگر از این آژیر خطر اضطراب کرونا نتوانیم برای مراقبت استفاده کنیم و بیش از اندازه نیاز، این آژیر خطر به صدا درآید و به بدن ما دائم هشدار دهد که در خطر است، مشکلاتی به همراه دارد.

بدون تردید در کسانی که زمینه اختلالات و بیماری های اضطرابی دارند و در خانواده هایشان اختلالات اضطرابی وجود دارد؛ با اتفاقی مانند شیوع بیماری کرونا این اضطراب برای آنها فعال و دردسر ساز می شود.

موسوی با بیان اینکه هشدار اضطراب در افراد معمولی تنها برای مراقبت از خود و انجام یک سری رفتارهای بهداشتی است، گفت: در افرادی که زمینه اضطرابی را دارند به طور معمول دچار اختلالاتی می شوند به ویژه کسانی که زمینه اضطراب فراگیر یا اختلال سلامتی دارند؛ به طور معمول آسیب پذیرتر هستند.

افراد دارای توهم کرونایی کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت استان قم با بیان اینکه این افراد دچار توهم کرونا می شوند و نوعی انگاره یا توهم یا خیال بیماری دارند، گفت: این افراد به طور مرتب به دلیل اضطرابی که دارند چکاب می دهند و به مراکز سلامت مراجعه می کنند تا اضطراب و نگرانی در ذهن خود را کاهش دهند.

 این رفتارها نه تنها اضطراب آنها را کاهش نمی دهد بلکه سبب می شود لایه اضطرابی در آنها زخیم تر و این آژیر مرتب به صدا در آید و مرتب آنها را می بینیم که مدارک پزشکی زیادی دارند و دائم خود را چک می کنند.

این رفتارها برای کاهش اضطراب است ولی در واقع اضطراب را کاهش نمی دهد بلکه بدتر می کند و به یک سری افکار دامن می زند.

وی با بیان اینکه این افکار که ممکن است به کرونا مبتلا باشند و برای همه انسان ها به طور عادی پیش می آید، گفت: کسی که اضطراب بیمار گونه دارد و دچار توهم بیماری است.

در واقع یک سری باورهای اشتباه درباره بیماری پیدا کرده که با یک سری کارها آن را وخیم تر می کند.

راهکارهای کاهش توهم بیماری کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت استان قم با اشاره به توصیه های کوتاه در این زمینه گفت: از تجربه ترس و اضطراب فرار نکنیم و اضطراب را به عنوان یک امر طبیعی بپذیریم و بگذاریم علایم آن را تجربه کنیم و اگر غیر قابل تحمل بود از متخصصان، کارشناسان مراکز سلامت، سایر پزشکان و روان پزشکان استفاده کنیم.

وی عنوان کرد: باید درباره اضطراب صحبت کنیم تا به این ترتیب اضطراب از ذهن به زبان و از زبان خارج شود.
این امر اضطراب را کاهش می دهد.

موسوی با بیان اینکه بنا نیست که اضطراب را حذف کنیم بلکه باید گوشه ذهن ما باشد، گفت: باید به گونه ای رفتار کنیم که با وجود اضطراب فعالیت طبیعی خود را ادامه دهیم.

به طور معمول افرادی که دچار توهم هستند دچار سیکل معیوب شامل اضطراب، انجام رفتار کاهش اضطراب و دوباره اضطراب هستند.
وی خاطرنشان کرد: مراحلی مانند پذیرش اضطراب، تحمل اضطراب، صحبت کردن در این زمینه و استفاده از تکنیک های آرمیدگی را باید انجام دهیم در صورتی که نتوانستیم اضطراب خود را کاهش دهیم؛ در مرحله پایانی می توان به کارشناسان بهداشت، پزشکان و روانپزشکان مراجعه کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

روانشناسان کودک، زنجیره درمان را قطع نکردند
چرا همه‌ ما تا حدی نژادپرست هستیم؟!
چگونه از بروز "انگ اجتماعی" نسبت به مبتلایان به کرونا پیشگیری کنیم؟
اقدامات سازمان آموزش و پرورش استثنایی در روز جهانی اوتیسم 1399
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.