يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - 5 Apr 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳ فروردين ۱۳۹۹ / ۰۸:۳۰
کد مطلب: 49984
۱

والدین بدانید؛ نقاشی‌های کودکتان دارای معناست

والدین بدانید؛ نقاشی‌های کودکتان دارای معناست
میگنا: یلدا صباحی درباره معنا و مفهوم نقاشی کودکان، اظهار کرد: نقاشی برای کودکان وسیله‌ای برای افزایش کیفیت رشد روحی، عاطفی و ذهنی است.
 
این روانشناس با بیان اینکه نقاشی‌های کودکتان دارای مفهومی است که در ذهن او تداعی شده، گفت: به همین دلیل است که روانپزشکان اطفال از نقاشی کودکان به عنوان یک تست تشخیص استفاده می‌کنند.

صباحی افزود: بهتر است والدین بدانند تصویر خورشید بیانگر امنیت، خوشحالی، گرما، قدرت و به نظر بعضی پژوهشگران نماد پدر مطلوب است.

او با بیان اینکه وقتی رابطه پدر و مادر خوب است، خورشید به طور کامل و درحال درخشیدن نمایش داده می‌شود، تصریح کرد: اگر کودک از پدرش هراس داشته باشد، خورشید را به رنگ قرمز تند یا سیاه ترسیم می‌کند. رنگین کمان‌های چند رنگ پیام‌های مثبتی هستند و دیدگاه‌های مثبت کودک را نشان می‌دهند.

او با بیان اینکه در نقاشی‌های کودکان، خانه بیش از هر چیز دیگری کشیده می‌شود، گفت: خانه نماد پناهگاه و هسته اصلی خانواده‌ای است که ممکن است مورد علاقه یا تنفر کودک باشد و این خانه‌ها نماد یک زندگی سعادت‌مند است که کودک در آن احساس آرامش می‌کند.

برعکس اگر خانه‌ای بدون در ورودی، با دیوار‌هایی بلند و به گونه‌ای منزوی و دورافتاده ترسیم شود، معنای متفاوتی پیدا می‌کند.

این روان شناس کودک و خانواده با بیان اینکه کودک وقتی شکل آدم را می‌کشد، قبل از هر چیز شکل خود و یا درکی را که از بدن و تمایلاتش دارد، بیان می‌کند، گفت: در واقع بین بعضی خطوط آدمی که کودک نقاشی کرده با خصوصیات روانی و جسمی کودک، ارتباط مشخصی وجود دارد.

 اگر آدمک در مجموع هماهنگ باشد احتمال بسیاری وجود دارد که کودک کاملا سازگار باشد و اگر برعکس آدمک در اندازه‌ای خیلی کوچک و یا در گوشه‌ای از کاغذ کشیده شده باشد، معنایش این است که کودک خود را کم ارزش و ازدیگران پایین‌تر می‌داند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

گزارش فعالیتهای روانشناسان و مشاوران در مبارزه با ویروس کرونا به سخنگوی دولت
اختلال هذيانی در DSM5
کرونا چه تأثیری بر قلب می گذارد؟
علت ترس  از کرونا چیست؟
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند