جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - 29 May 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۱
کد مطلب: 50546
۲
آموزش مهارت های زندگی در مدارس ضروری است

فضای مجازی موجب کمرنگ شدن رابطه عاطفی اعضای خانواده می شود

فضای مجازی موجب کمرنگ شدن رابطه عاطفی اعضای خانواده می شود
میگنا: حمیدرضا عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان زاهدان در گفت و گو با عصرهامون، بیان کرد: مهارت های زندگی یکی از موارد ضروری است که باید از پایه های پایین در سیستم آموزشی گنجانده شود مهارت ارتباطی یکی از فاکتورهایی است که در این زمینه باید بیاموزیم و این آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی باید در سیستم آموزشی کشور قرار بگیرد.


وی افزود: انسان موجودی اجتماعی است و مهارت های ارتباطی لازمه زندگی اوست بنابراین باید اصول آن را به صورت رسمی بیاموزد و والدین نیز باید اصول این مهارت های ارتباطی را فرا بگیرند تا بتوانند زمینه ارتباط اثربخش را با فرزندان  فراهم کنند .

اگر والدین نتوانند ارتباط موثر و متعادلی را با فرزندان ایجاد کنند فرزندان به سمتی که جاذبه های بیشتری دارد کشیده می شوند تا نیاز ارتباطی در وجود خود را برطرف کنند بنابراین والدین باید با شناخت فرزندان ، مقتضیات سنی و ویژگی های شخصیتی آنها، زمینه ارتباط مطلوب و اثربخشی را فراهم کنند.

عباسی با بیان اینکه فضای مجازی سبب ایجاد فاصله ارتباطی بین فرزندان و والدین شده، اذعان کرد: هنگامی که نوجوان به سمت فضای مجازی سوق داده شود با توجه به جذابیت های این فضا به سمت گروه های مجازی همسالان کشیده می شودبنابراین به دلیل ویژگی های این گروهها و تجربه کم اجتماعی سبب ایجاد آسیب های فراوانی به نوجوان شده و فاصله فرد با خانواده بیشتر می شود.

گرایش به اعتیاد یکی از مواردی است که در این گروه های همسالان می تواند شکل بگیرد و فرد را گرفتار دام اعتیاد کرده و فاصله او از خانواده بیشتر شوداما اگر بتوانیم افراد را با سبک زندگی درست و واقعی آشنا کنیم تا در اوقات فراغت از دنیای مجازی دور و به دنیای واقعی نزدیک شوند با شکل گیری ارتباطات در دنیا واقعی و بازگشت به زندگی واقعی میتوانیم به سبک زندگی صحیح دست پیدا کنیم.

این کارشناس ارشد  روانشناسی اذعان کرد: مدیریت زمان یکی از فاکتورهایی آموزش مهارت های زندگی است، آموزش درست سبب کاهش آسیب های اجتماعی و نزدیکی به دنیای واقعی خواهد شد فرد باید برای خود قوانینی وضع کند که طبق آن فضای مجازی بر زندگی واقعی ارجح نباشد همچنین مدیریت خانواده هاو استفاده از برنامه های آموزشی می تواند در شکل گیری ارتباط اجتماعی مطبوب در دنیای واقعی موثر باشد.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

جایگاه بازی درمانی در مشکلات روان‌شناختی کودکان
چطور برای درس خوندن برنامه‌ریزی کنیم؟
از واکاوی علت گرایش به خالکوبی تا «عقده آدونیس»
داستان رومینا و قتل در خانه‌ پدری
ساختار مغزی در افراد اسکیزوفرن با هوش بالا
افراد با تیپ شخصیتی نوع D  و آسیب های روانی کرونا
جزئیات قتل دختر ۱۴ ساله تالشی توسط پدر سنگدل
با این ۳ نکته دانش‌آموزان بدقلق را به درس‌خواندن تشویق کنیم
شخصیت زنان از دیدگاه شینودا بولن
۸ عاملی که باعث می‌شود خاطرات‌مان را فراموش کنیم
بیماری ام اس با چه علائمی بروز می‌کند؟
چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!