چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - 29 Jan 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۰ / ۱۷:۳۴
کد مطلب: 7252
۰

تقسیم دبستان به دو دوره 3 ساله/ 3 سال اول یک معلم دارد

  تقسیم تدریجی دبستان به دو دوره 3 ساله/ ممنوعیت جذب نیروی بدون ک‍ُد در مدارس
وزیر آموزش و پرورش از تقسیم دوره شش ساله دبستان به دو دوره سه ساله به مرور زمان خبر داد و گفت: به کارگیری هر نوع نیروی بدون کد کارمندی آموزش و پرورش در مدارس، تخلف است.
 به گزارش فارس ، حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش امروز در حاشیه مراسم تجلیل از پژوهشگران و مخترعان برگزیده مراکز تربیت معلم که در مرکز تربیت معلم نسیبه تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص احتمال تقسیم دوره شش ساله ابتدایی به دو دوره سه ساله اظهار داشت: این موضوع قطعی است و مانعی هم برای اجرای آن وجود ندارد، چرا که از گذشته در بعضی مناطق این شیوه را داشته‌ایم؛ بر این اساس ممکن است دانش‌آموزان، اول تا سوم را در یک مدرسه و سوم تا ششم را در یک مدرسه دیگر درس بخوانند.
 
وی افزود: بر اساس سند تحول بنیادین، تحصیل در اول تا سوم ابتدایی به صورت «نظام‌دوری» است و بنابر آن دانش‌آموز به جهت وابستگی‌های عاطفی سه سال اول را با یک معلم می‌گذراند.
 
حاجی‌بابایی اضافه کرد: این کار را از سال آینده شروع می‌کنیم، البته نمی‌توانیم اعلام کنیم که این طرح یکباره اجرا شود اما به مرور زمان این کار اجرا می‌شود؛ همچنین دوره ابتدایی از لحاظ محتوا به طور یکپارچه، 6 ساله خواهد بود. وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افت تحصیلی ناشی از پنج ساله بودن دوره ابتدایی و ورود یکباره دانش‌آموزان به دوره راهنمایی تأکید کرد: جمع‌بندی محققان از جهت آموزش و تربیتی با 23 سال پشتوانه پژوهشی این است که پایه ششم ابتدایی باید اجرا شود. * برای استقرار ششم ابتدایی هیچ مشکلی از جهت تعداد معلمان و فضاهای آموزشی نداریم حاجی‌بابایی در پاسخ به پرسشی در خصوص تأمین فضاهای آموزشی برای استقرار پایه ششم ابتدایی، به برنامه‌ این وزارتخانه برای تحویل 2 هزار پروژه تا اول مهر سال آینده اشاره کرد و افزود: از جهت معلم، تعداد کلاس‌ها و کتاب‌های درسی هیچ مشکلی نداریم و جداول مربوط به توضیح این موارد تا دو هفته آینده بیرون می‌آید؛ در آنها جزئیات فعالیت عوامل اجرایی و آموزش‌های معلمان تشریح می‌شود. وی همچنین تصریح کرد: پایه اول راهنمایی حذف نمی‌شود و همچنان وجود دارد، اما با توجه به اینکه در این مرحله کلاس ‌پنجمی‌های امسال در سال آینده به پایه ششم ابتدایی می‌روند، بنابراین دانش‌آموزی نداریم که سال آینده به اول راهنمایی برود.
 
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در نتیجه در سال تحصیلی آینده استثنائاً اول راهنمایی نداریم و در سال پس از آن دوم راهنمایی نخواهیم داشت و به این ترتیب طی پنج الی شش سال ساختار جدید به طور کامل مستقر می‌شود، اما به طورکلی دوره راهنمایی از جهت ساختار هیچ تغییری نمی‌کند و سه پایه به همراه سه پایه دبیرستان مستقر خواهد شد. * فعالیت در مدرسه بدون کد کارمندی آموزش و پرورش تخلف است وزیر آموزش و پرورش همچنین در خصوص جذب معلمان ورزش خارج از آموزش و پرورش در برخی مدارس و دریافت پول از اولیاء برای این کار گفت: هیچ‌کس در هیچ شرایطی نمی‌تواند معلمی را خارج از رابطه آموزش و پرورش کند و این یک تخلف قانونی است که شخصی بدون کد کارمندی آموزش و پرورش در مدرسه حضور داشته باشد.
 
حاجی‌بابایی اضافه کرد: علاوه بر این، هیچ‌کس هم نمی‌تواند بابت چنین نیرویی از اولیاء پول بگیرد تنها انجمن اولیاء و مربیان می‌تواند تصویب کند که مبالغی از اولیاء دانش‌آموزان به طور داوطلبانه و فقط برای فوق‌برنامه‌ها گرفته شود، نه برای آسفالت، دیوار و کارمند؛ البته من به عنوان وزیر اعتقاد چندانی به فوق برنامه ندارم و معتقدم که باید به سمت کارهای مشاوره‌ای برویم. وی تصریح کرد: بارها اعلام کرده‌ایم که ساعت آموزش ابتدایی‌ها از 7.45 دقیقه تا 12.5 است، حال اگر بیش از این میزان و به عنوان فوق‌برنامه دانش‌آموزان را نگه دارند، این موضوع چندان مورد پسند نظام آموزش و پرورش نیست؛ البته مخالفتی با فوق برنامه‌های اختیاری نمی‌کنیم.
 
حاجی‌بابایی همچنین در خصوص برگزاری آزمون‌های مؤسسات آزاد در مدارس تأکید کرد: بخشنامه‌ای از سوی مرکز سنجش وزارتخانه ارسال شده است که بر این اساس تمام این آزمون‌ها باید با مجوز آموزش و پرورش برگزار شود. * به کارگیری دانشجویان سربازی نرفته تربیت معلم به صورت متعهد خدمت یا سربازمعلم حاجی بابایی در ادامه در رابطه با استخدام آن دسته از دانشجویان فعلی مراکز تربیت معلم که مشکل خدمت سربازی دارند، اظهار داشت: در رابطه با سربازمعلم شدن این افراد با نیروهای مسلح پیگیری کرده‌ایم و کمک کرده‌ایم که این کار انجام شود اما این موضوع که به جای سربازمعلمی، «متعهد خدمت» شوند، نیاز به قانون مجلس دارد که هر وقت قانون مجلس نهایی و به ما ابلاغ شد، از آن استقبال می‌کنیم و خوشحال می‌شویم که از این طریق به این دانشجویان کمک کنیم.  ساختار دوره راهنمایی تغییر نمی‌کند/اعلام جزئیات اجرای سند تحول تا هفته آینده
وزیر آموزش و پرورش از ادامه فعالیت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به موازات دانشگاه ویژه فرهنگیان و تربیت نیرو برای آموزش و پرورش خبر داد و گفت: طی هفته آینده بروشوری حاوی جزئیات اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تا مهر سال آینده، در اختیار تمام واحدهای آموزشی قرار می‌گیرد.
 به گزارش فارس ، حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش در مراسم تجلیل از پژوهشگران و مخترعان برتر مراکز تربیت معلم که امروز در مرکز تربیت معلم نسیبه تهران در حال برگزاری است، با اشاره به رونمایی از سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش اظهار داشت: اگر در حال حاضر وزیر آموزش و پرورش نبودم، قطعاً می‌گفتم که این سند محکم‌ترین سند علمی است و برای این گفته خود دلایل متقنی هم دارم. وی با اشاره به تصویب بندهای مختلف مربوط به سند با آراء اجماعی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس بیانیه مأموریت این سند، وزارت آموزش و پرورش موظف است شرایطی را فراهم کند تا در یک دوره 12 ساله دانش‌آموز مراتبی از حیات طیبه را درک کند همچنین در این سند جایگاه آموزش و پرورش در افق 1404 به گونه‌ای ترسیم شده است که در جایگاه اول منطقه، تأثیرگذار و الهام‌بخش در جهان خواهد بود. * جذب 7 هزار و 900 دانشجو در مراکز تربیت معلم تخلف بوده است حاجی‌بابایی در ادامه با بیان اینکه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بدون معلم معنی ندارد، تأکید کرد: به همین دلیل در این سند به جایگاهی فکر کرده‌ایم که هر کس در آن قرار دارد، احساس امنیت کند.
 
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اشکالات روش‌های جذب دانشجو برای آموزش و پرورش در سالیان گذشته تاکنون، اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت استاد، دانشجو، تعهد خدمت و کارمندان تربیت معلم مشخص نیست و معلوم نیست که مدرک این مراکز به درد کجا می‌خورد؟ اما یکی از افتخارات سند تحول بنیادین توجه به استقرار نظام تربیت معلم از طریق ایجاد دانشگاه ویژه فرهنگیان است و رئیس‌جمهور نیز رئیس هیئت امناء این دانشگاه خواهد بود. وی ادامه داد: نظام آموزش و پرورش به تربیت معلم احتیاج دارد، اما کاری کرده‌ایم که دانشجو در مراکز تربیت معلم کاردانی می‌گیرد و روانه بازار کار می‌شود و ما در عوض از کوچه و خیابان برای آموزش و پرورش نیرو می‌گیریم! وزیر آموزش و پرورش با انتقاد از جذب بدون تعهد استخدامی دانشجویان در مراکز تربیت معلم در سال‌های گذشته تصریح کرد: آن 7 هزار و 900 نفری را که در مراکز تربیت معلم (بدون تعهد استخدامی) گرفته‌ایم، تخلف بوده است و برای این بوده است که کلاس خالی نداشته باشیم، در حالی که هیچ تعهدی برای استخدام آنها نبوده است. حاجی‌بابایی با اشاره به جداسازی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و واگذاری این مراکز به وزارت علوم عنوان کرد: این آموزشکده‌ها از این پس با عنوان دانشگاه‌های فنی‌و حرفه‌ای زیر نظر وزارت علوم هستند و هنرستانی‌ها از دبیرستان مستقیم به این دانشگاه‌ها وارد می‌شوند. * دانشگاه شهید رجایی موازی با دانشگاه فرهنگیان به فعالیت خود ادامه می‌دهد وی در ادامه با اشاره به مهمترین ویژگی‌های دانشگاه ویژه فرهنگیان اظهار داشت: جایگاه این دانشگاه، بین‌المللی است و از لیسانس تا دکترا را تربیت می‌کند و در هر استان نیز یک پردیس دختران و یک پردیس خواهد داشت. همچنین امسال 12 پردیس تربیت معلم در نقاطی از کشور که این مراکز وجود ندارد ایجاد می‌شوند. وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نیز موازی با دانشگاه ویژه فرهنگیان کار می‌کند و به سمتی می‌رود که دانشجویان تعهد دبیری را برای آموزش و پرورش تربیت کند. وی تأکید کرد: پس از راه‌اندازی دانشگاه ویژه فرهنگیان، هر سال 25 الی 30 دانشجو در مراکز این دانشگاه جذب می‌شوند و در طول دوره تحصیلی هر هفته چند ساعت به تدریس نیز می‌پردازند. همچنین از روز اول تحصیل خود بابت استخدام نیز مطمئن خواهند بود. حاجی‌بابایی اظهار داشت: این دانشگاه فقط برای فرهنگیان است و حتی یک دانشجو نیز به صورت آزاد در آن پذیرش نمی‌شود. * ششم ابتدایی هیچ ربطی به اول راهنمایی ندارد
 *ساختار دوره راهنمایی تغییر نمی‌کند وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به طرح تغییر ساختار نظام آموزشی به دو دوره شش ساله عنوان کرد: ساختار 6، 3، 3 سال گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و ما نیز از مهر 89 آماده اجرای آن بودیم، اما با مشورت رئیس‌جمهور و برخی اعضای شورا تصمیم گرفتیم که پس از نهایی شدن سند تحول بنیادین این ساختار را اجرا کنیم. حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: در رابطه با استقرار ششم ابتدایی مشکلی برای فضاهای آموزشی نداریم و می‌توانیم با جابه‌جایی جمعیت، کار را اجرا کنیم؛ نهایتاً ممکن است در حال اضطرار و استثناء در نقطه‌ای تعدادی از دانش‌آموزان راهنمایی را به صبح و ابتدایی‌ها را به بعدازظهر بیاوریم. وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ششم ابتدایی هیچ ربطی به اول راهنمایی ندارد و پایه اول راهنمایی سر جای خود باقی می‌ماند و ساختار دوره راهنمایی نیز تغییر نمی‌کند، همچنین کتاب‌های اول راهنمایی نیز برای ششم ابتدایی ارائه نمی‌شود، بلکه برای ششم ابتدایی کتاب‌های جدید و مستقل طراحی خواهد شد. وی از برگزاری دوره‌های ضمن‌خدمت آشنایی با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای معلمان در زمستان امسال و بهار سال آینده خبر داد و گفت: در هر سال تحصیلی کتاب‌های دوپایه تحصیلی کاملاً تغییر می‌کند و پس از گذشت یک سال از اجرا، اشکالات آن در سال بعد از تغییر، اصلاح می‌شود.
 
حاجی‌بابایی در پایان خاطرنشان کرد: تا هفته آینده بروشوری که حاوی چگونگی اجرای سند تحول بنیادین تا اول مهر سال آینده است در اختیار تمام واحدهای آموزشی قرار خواهد گرفت. در این مراسم که همزمان با آخرین روز از هفته پژوهش در حال برگزاری است از صاحبان پایان‌نامه‌های برتر و دانشجومعلمان برگزیده مراکز تربیت معلم از سوی وزیر آموزش و پرورش تقدیر شد.  
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«پای پرانتزی» نوزادان در چه سنی قابل تشخیص است؟
چاپ کتابی درباره خوشبختی در روانشناسی آدلر
احتمال لختگی خون در کدام گروه های خونی دیده می شود؟
۶ بیماری جدی که با نفخ یا ورم معده خودشان را نشان می‌دهند
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "