پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 14 Dec 2017
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ / ۱۲:۲۴ -
21 Nov 2016
کد مطلب: 39189
۲
۷

عاشق همکلاسی‌ام شده‌ام؛ چه کنم؟

عاشق همکلاسی‌ام شده‌ام؛ چه کنم؟
میگنا: یکی از خوانندگان ایران بانو ضمیمه روزنامه ایران نوشته است:
دختر دانشجوی 23 ساله بسیار خجالتی و سر به زیری هستم که اخیراً به یکی از همکلاسی‌هایم بشدت علاقه‌مند شده‌ام، اگر چه تا به حال ابراز علاقه نکرده‌ است اما برخی از رفتارهای او نشان می‌دهد که ایشان هم مرا دوست دارد. همیشه به یاد او هستم و برای وصالش بسیار دعا می‌کنم، از فرط وابستگی، از خواب و خوراک افتاده‌ام. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

 

پاسخ مشاور:

خودآگاهی‌تان را افزایش دهید:
با توجه به خصوصیات شخصیتی که از خود بیان کردید، می‌توان حدس زد شما جزو افرادی هستید که همیشه در حاشیه بوده و چندان مورد توجه کسی واقع نشده‌اید، حال توجه مثبت فردی بخصوص جنس مخالف که صد البته بخشی از نیاز طبیعی امروزتان است، شما را بیش از حد تحت تأثیر قرار داده است.
با وجود این باید متذکر شویم که برخی از علاقه‌مندی‌های این دوران، صرفاً یک توهم عاشقی یا تأمین بخشی از نیازهای فطری این دوران حساس و مهم زندگی است. مثلاً در مورد شخص شما می‌توان می‌گفت که شاید شما در مورد علاقه این آقا نسبت به خود، دچار اشتباه شده باشید و کوچک‌ترین رفتار عادی مثبت ایشان را به خود نسبت دهید و آن رفتار را در قالب رفتار خاص خود (علاقه‌مندی) تعریف کنید.

برای پرهیز از این خطای شناختی توصیه می‌کنیم به همراه فردی عاقل، امین و معتمد و بدون پیشداوری و سوگیری، رفتارهای فرد مورد علاقه‌تان که آنها را نشانه علاقه به خود می‌دانید، یادداشت نمایید؛ سپس به عنوان یک ناظر بی طرف، آنها را زیر سؤال برده و از صحت و سقم آنها مطمئن شوید، مثلاً اگر نشانه رفتاری مورد نظر شما این است که ایشان هر بار از یادداشت‌های شما برای امتحان آخر ترم استفاده می‌کند و این یعنی علاقه به شما؛ از خود بپرسید آیا به راستی هدفی و نیتی فراتر از موفقیت در امتحان مطرح است؟ و... قطعاً به این طریق می‌توانید علت گمان درست یا نادرست خود را کاملاً درک کنید و احیاناً اگر دچار سوء تفاهمی شده باشید، سریعاً برای برطرف کردن آن اقدام نمایید.

در نهایت اگر از علاقه ایشان نسبت به خود مطمئن شدید، بهتر است از اساتید دلسوز و معتمد که در زمینه ازدواج دانشجویان فعال هستند، مدد بجویید. بی تردید آنها با حفظ حرمت‌تان، می‌توانند نظر آن فرد را راجع به شما و ازدواج‌تان جویا شوند.


هدفمند شوید:
اینکه علاقه‌مند به فردی هستید، اشکالی ندارد اما اگر بخواهید تمام زندگی‌تان را به خاطر این فرد کنار بگذارید، هرگز شایسته نیست. پس بیش از این خود را معطل نکنید و بپا خیزید، یادتان باشد عشق تنها بخشی از زندگی شماست که موفقیت در آن هم منوط به موفقیت و برتری در دیگر ابعاد است، پس دیگر ابعاد زندگی‌تان را فدای آن نکنید.


اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید:
برای انحراف فکر و جلوگیری از اتلاف وقت، سعی کنید در کلاس‌های ورزشی چون شنا و آیروبیک شرکت کنید تا نشاط و قدرت و اعتماد به نفس لازمه را به دست آورید، اگر چه می‌توانید با کمک یک روانشناس، علت خجالت خود را شناسایی و آن را نیز برطرف نمایید.
-
نسرین صفری- روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه
نظر شما چيست؟

لينك ورود به كانال روان شناسي میگنا

 
نام شما

آدرس ايميل شما

علیرضا
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا چنین عشق های نتنها توهمی نیست بلکه پاک ترین عشق است.اینکه شرایط اقتصادی جامعه بد است و نمی شود ازدواج کرد،دلیلی نیست بر الکی و توهمی خواندن این نوع از عشق ها.به خدای سبحان قسم که اگر پسر یا دختر با اولین عشقش ازدواج کند،تا آخر عمر زندگی خوبی خواهند داشت.از نظر شما عشق در 30و 40سالگی عشق حقیقی ست؟
علی رضا
Iran, Islamic Republic of
بنده به دلیل شرایط فقر اقتصادی و نداشتن شغل و توان مالی،از اولین عشقم که شما توهمی می نامیدش صرف نظر کردم.اما بعد از 20 سال هنوز به زندگی زناشویی موفقی نرسیده ام و بتازگی زنم را طلاق داده ام چون هنوز هیچ عشقی جایگزین آن عشق اول نشد برایم.
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
در پاسخ دوست عزیزمان علیرضا،خیلی از این عشق اولیایی که عرض کردید به بلوغ فکری نرسیده اند ، آیا با عشق اول موفقیت زناشویی کسب می کنند ؟،مسلما اینچنین نیست و درصدی از طلاق ها را نیز همین عشق اولی ها تشکیل می دهند .
علی رضا
Iran, Islamic Republic of
آقای مرتضی متأسفانه در اشتباهید چون تجربه ای ندارید.
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
در شرایط فعلی جامعه،اگر دختر و پسری بخواهند دوستی بیشتری داشته باشند متاسفانه فقط یک راه وجود دارد و آن ازدواج است.و قطعا ازدواج های این چنینی ختم به طلاق میشود.لذا باید دختر و پسر هایی که عاشق هم میشوند،از این عشق چشم پوشی بکنند.واین چشم پوشی منجر به دهها مشکل و ناهنجاری دیگر خواهد شد.و بنظر بنده این مشکلات هیچ راه حلی ندارند.انشاءالله خداوند متعال به جوانان ما کمک کند که مشکلاتشان حل شود و جامعه ای سالم داشته باشیم.
علی رضا
Iran, Islamic Republic of
خانم صفری.مطمئنم که خود شما هیچ وقت چنین مسائلی را در دوران تحصیل در دانشگاه نداشته اید.
عاشق
Iran, Islamic Republic of
من شکست عشقی خوردم چی کار کنم
ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!