شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 25 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۴:۱۹ -
31 Jan 2017
کد مطلب: 39901
۲
انحرافات جنسی از دیدگاه روانپزشکی

انحراف جنسي (پارافيليا) و درمان آن

انحراف جنسي (پارافيليا) و درمان آن
و من آیه ان خلق لکم من انفسکم ازواجاً لتسکونوا الیما و جعل بینکم موده و رحمه ان فی ذلک لایتٍ لقومِ یتفکرون (سوره روم آیه 21)
و از نشانه های او این است که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش یابید و در میان شما مهر و محبت قرار داد به درستی که در این امر نشانه هایی برای گروه های متفکر و اندیشمند وجود دارد.

كاربر گرامي- اين متن وپژه مطالعه روان شناسان و روانپزشكان براي آشنايي با اختلالات جنسي است

مقدمه
اغلب جوامع از مسائل جنسی تابوئی ساخته اند، در حالی که این هم غریزه ای است که باید مثل غرایز دیگر ارضا شود. زیرا که سرکوب کردن آن، سکوت در مقابل آن، دیواری از ابهام کشیدن به دور آن و بالاخص عدم آموزش و برداشت صحیح از آن، برای تشکیل یک جامعه ایجاد معضل و مشکل می نماید. رفتار جنسی ترکیبی از عوامل فیزیولوزیک و روان شناختی است. تعداد قابل توجهی از اختلالات جنسی معلول کمبود، نقص و اختلال دستگاه عصبی و غدد درون ریز است، با این حال اکثر اختلالات ریشه در عوامل روان شناختی دارد از جمله این عوامل می توان به این موارد اشاره کرد. افسردگی، اضطراب، احساس خجالت، احساس عدم امنیت، درگیریهای حل نشده عقده ادیپ رویاهای استمناء، احساس گناه و مجموعه ای از عوامل ناهشیار دیگر.

یکی از این اختلالات جنسی پارافیلیا يا ترجيح جنسي هستند. پارافیلیاها با خیالات ویزه جنسی، اعمال استمناء، استفاده از آلات جنسی مصنوعی، و خواستها و الزامهای مربوط به شریک جنسی مشخص می باشد. خیال ویزه با اجزاء آگاهانه و ناآگاهانه خود، عامل پاتوگونومونیک بوده و تحریک و ارگاسم به درجات مختلف به پرداخت های فعالانه این تصویر ذهنی بستگی دارد. نفوذ تصویر ذهنی و پرداخت آن در رفتار شخص وارد محدوده جنسی کشیده شده و زندگی شخص را تحت تاثر قرار می دهد.
پارافیلیاها که انحراف دیگرگونی هم به آن اخلاق می شود، موقعیت مهمی در طیف بین سلامت و بیماری را اشغال کرده است. در فرم خالص پارافیلیاها از نظر بالینی مشخص و مخصوص به خود است. در یکی از قطب های طیف در سایه پسیکوزها و اختلال هویت جنسی قرار می گیرد و در انتهای دیگر، پارافیلیاها خصوصیات مشترک زیادی با اختلال شخصیت مرزی دارد.
-
تعريف پارافیلیا (Paraphilias) يا انحراف جنسی
واژه انحراف جنسی از دو واژه یونانی به معنای در کنار و عشق آمده است. پارافیلیاها، خیالپردازی های غیرمعمول، امیال شدید و یا رفتارهای جنسی هستند که معمولاً حالت تکرای داشته و از لحاظ جنسی برانگیزاننده اند و احساسات و رفتارهای جنسی ای است که ممکن است شامل شرکای جنسی ای باشد که انسان نیستند، رضایت ندارند و یا شامل درد کشیدن یکی از شرکای جنسی و یا هر دو باشد. در آن حالت برانگیختگی جنسی و عملکرد فرد به تصوری بسیار خاص چه ادراکی، چه یادآوری بستگی دارد نه به تصور شریک جنسی.

در همه پارافیلیاها عوامل روان شناختی رفتار فیزیکی را تحت تاثیر قرار می دهند. پارافیلیاها هنگامی جنبه آسیب شناسی پیدا می کنند که بیش از خود شدید، پایدار و مضر باشد.
معیار شخصی آسیب شناسی، عبارت است از درد، رنج و از دست دادن احساس سلامت، میعارهای اجتماعی ممکن است زیان آور بودن برای دیگران یا تهدید علیه سلامت و تندرستی آن باشد.این مفهوم نخستین بار در سال ۱۹۲۰ و توسط ویلهم استکل روانشناس اتریشی نام‌گذاری شد.
-
سبب شناسی etiology
احتمالاً پای عوامل سرشتی در رفتار جنسی در میان است اما به احتمال زیاد بعنوان یک پسخوارند feed back ضعیف که هماهنگ با کانون های متعدد موثر واقع می گردد، عمل می نماید. قرائن موجود حاکی است که عوامل تجربی و روانی در پیدایش انحرافات تاثیر عمده دارند. در چند ماه اول زندگی اگر سازماندهی خارجی کیفیت پایینی داشته باشد، کودک به امان انگیزه های درونی خود سپرده می شود که قویاً تحت تاثیر اجزاء دهانی aral و مقعدی anal بودن و بر علیه یک سوپر ایگوی ابتدایی عمل می کند. انگیزه ها و تصاویر ذهنی از خود و از موضوع ممکن است به گروه های پرخاشگری و لیبدوئی تقسیم شود.
موضوعات درونی شده، خام بوده و همانند سازی ها ابتدایی است. خصوصیات جنسی متوقف شده در این سطح، با زمینه های انحراف سادوخیسمی و مازوخیسمی مشخص است. در عین حال، حساسیت شدیدی نسبت به ترک شدن یا بر عکس غرق شدن در دریای توجه دارد که با نوسان ناراحت کننده مربوط به میزان تماس های نزدیک همراه است.
در تلاش برای مدارا، تدابیری نظیر فتیش ها (fetishes) که امکان دوری و نزدیکی را در زمان دلخواه فراهم می سازد، مورد استفاده قرار می گیرد.

فرضيه روان پويشي پارافيليا را ناشي از تثبيت در يکي از مراحل رواني - جنسي رشد، يا کوششي براي محافظت در مقابل اضطراب اختگي (exhibitionism) ميداند. فرضيه يادگيري، ارتباط بين يک عمل يا برانگيختگي جنسي در دوران کودکي را که منجر به يادگيري شرطي ميشود، عامل ميداند.
فعاليت پارافيليائي به صورت وسواسي است. بيماران، به طور مکرر در رفتار انحرافي خود گرفتار هستند و قادر به کنترل تکانه خود نميباشند. در شرايط استرس، اضطراب، يا افسردگي، احتمال انجام رفتار انحرافي بيشتر است.

ممکن است بيمار چندين بار عزم کند که اين رفتار را کنار بگذارد. ولي معمولاً قادر به ترک آن براي مدت طولاني نيست، واکنش نمائي و متعاقب آن احساس گناه شديد رخ ميدهد. روشهاي درماني، که تنها به ميزان متوسط موفقيتآميز بوده اند، عبارتند از: روانردماني بينشمدار، رفتاردرماني، دارودرماني به تنهائي يا همراه با درمانهاي ذکر شده.

همه گیر شناسی epidimidogy
انحراف جنسی درصد کوچکی از جمعیت را مبتلا می سازد ولی ماهیت تکراری این اختلال موجب شروع قابل توجه ارتکاب چنین اعمال می شود. در میان موارد شناخته شده از نظر قانونی، كودك آزاري جنسي يا میل جنسی به اطفال یا بچه بازی در بین سایر انحرافات شایعتر از همه است. چون در این میان پای کودکی در میان است موضوع جدی تر گرفته شده و در مقایسه با سایر پارافیلیاها کوشش بیشتری برای ردیابی متهم یا مقصر به عمل می آید . رفتارهای انحرافی بین 15 تا 25 سالگی به اوج می رسد و پس از آن فرو می نشیند.

تشخیص و خصوصیات بالینی
در DSM-IV ملاک تشخیص انحراف جنسی عبارتند از:
وجود خیالات ویژه و تشخیص گذار و احساس نیاز شدید برای اقدام روی خیالات مزبور یا تاثیر آنها در رفتار فرد. بنابراین خصوصیات بالینی را می توان به دو گروه تقسیم کرد:
1- خصوصیات مشترک برای تمام اختلالات طبقه
2- آنهایی که با زیر شاخه های خاص مربوط اند.

1- خصوصیات مشترک در تمام انحرافها، وجود وابستگی اجباری یا تقریباً اجباری تحریک و ارگاسم به یک تصویر جنسی متشکل از اشیاء و اعمالی است که سبب تخفیف پیوستگی بین حالت جنسی، تماس های تناسلی، و روابط انسانی می گردد. بر خلاف نوروزها که در آنها اجزاء انحراف ناخودآگاه هستند، خیال و تصویر ذهنی در پارافیلیا آگاهانه است هر چند که خصوصیات ناخودآگاه شدت آن را معین می سازد، و با تعدیل بصورت رفتار آشکار در می آید. هر پارافیلیایی با ماهیت خاص تصویر ذهنی و رفتارهای ویژه نظیر زنانه پوشی همراه با تحریک در ترانس وستیم، لذت بخشی درد در سادوخیسم و مازوخیسم و نمایش شوم مرده بازی مشخص می شود. هم حالت خصوصیات بالینی و هم درمان پذیری انتهائی پارافیلیاها اساساً تحت تاثیر قدرت ایگو ego است.

یکی از نشانه های مهم قدرت ایگو انعطاف پذیری روانی است. مراحل معمول عبارتند از انعطاف پذیری نسبی (سلامت روانی)، عدم انعطاف نسبی (نوروزها)، عدم انعطاف (شخصیت مرزی)، شکنندگی و از هم پاشیدگی (پسیکوزها). اصل کلی این است که برای حصول انحراف اندکی توانایی در ایگو لازم است. بطور کلی، انحراف هم سبب ثبات شخصیت می شود (stablized) و هم باعث تثبیت آن می گردد (fixes). وقتی قدرت ایگو کمی بیشتر شد وابستگی کامل به تصویر ذهنی و خیال انحرافی و دامگذاری آن برای تحریک و اورگاسم بوجود می آید. ایگوی قوی تر انقیاد به انحراف را کاهش می دهد، و در سطوح بالای قدرت ایگو، اجزاء انحرافی در زندگی خیالی شخص بصورت ناخودآگاه درآمده و نوروز بوجود می آید. به همین صورت پارافیلیاهای مختلف میل به آراستن خود با اجزائی از انحراف در روابط موضوعی نشان می دهند.

در فتیشیزم، سادیسم، مازوخیسم، ترانس وستیم احتمال حفظ روابط با موضوع بالغ وجود دارد. رابطه با همنوع در پدوفیلیا هم باقی می ماند، اما با موضوع ناپخته، در نمایشگری و شهوت تماشا، رابطه انحراف یافته و بطور کلی اتیستیک است. در اورولاگنیا و کوپروفیلیا ممکن است پای شریک جنسی در میان باشد، اما احتمالاً رابطه با معنی تر با موضوع بیشتر تنزل یافته و جا به جایی یافته است. ندرتاً اشاره شده است که خیال انحرافی و نیازهای تحریک آنقدر ناجور و غریب است که بتواند رابطه با شریک جنسی موافق را منتفی سازد. معهذا، این موضوع احتمالاً در مورد منحرفین شدیداً بیمار، که هیچ راهی به جز حذف صفات انسانی هر شریک جنسی را ندارند، صدق می کند. روابط آنها شکننده بود و از هم می گسلد. برای آنها که آشفتگی روانی کمتری داشته و توانایی ایجاد روابط موضوعی را دارند، شریک های موافق قابل وصول است.
-
برخورد با اختلالات ترجیح جنسی
تقریبا تمام موارد باید به متخصص روانپزشک ارجاع داده شود
ارزیابی
1- قدم اول شناسائی مشکل و مدت آن است
2- سپس باید هر گونه اختلال روانی را رد کرد
نکته : اگر اختلال رفتار جنسی برای اولین بار در سنین میانه یا بعد از آن ظاهر شود باید دمانس،الکلیسم، اختلال افسردگی و مانیا را در نظر گرفته شود
3- قدم سوم : ارزیابی عملکرد نرمال جنسی است. چون یکی از اهداف اصلی تقویت این عمل است و بایستی با مصاحبه با شریک جنسی فرد و بهبود روابط جنسی آن دو این امر را تقویت کرد
4- قدم چهارم : ارزیابی نقش رفتار غیر طبیعی در زندگی بیمار است. ممکن است این رفتار ها حتی روشی جهت کنار آمدن فرد با تنهائی , افسردگی با اضطراب باشد
5- در نهایت: انگیزه درمان بررسی شود. اغلب بیماران توسط همسر یا پلیس یا فرد دیگری آورده می شوند و برخی هم به علت افسردگی یا احساس پشیمانی یا مشکل ناشی از رفتار خود مراجعه می کنند .
-
خصوصيات مشترك پارافيلياها

خصوصیات اساسی
خصوصیات فرعی
سایر خصوصیات
1- انحراف هسته ای از ابهام در تفاوتهای جنسی و تناسلی و تیرگی در  تعیین حدود مادر- کودک بخصوص در زمینه تناسلی حاصل می شود 1- خیالات جنسی مداوم، مکرر و نافذ بصورتی غیرعادی وجود  دارد. 1- ممکن است اشیاء بمنظورتحریک جنسی بر انسان ترجیح داده  شوند.
2- پارافیلیا برای پوشاندن نقص احساس تمامیت جسمی و درک واقعیت بکار  می رود. 2- خیالات بطور عمده مطلوب برای ego است هر چند شخص به غیرعادی بودن آنها واقف  است. 2- ممکن است اعمال جنسی تکراری همراه با تحمل یا تحمیل رنج و تحقیر  واقعی یا تصنعی صورت بگیرد.
3- پارافیلیا محافظی در مقابل اضطراب اختگی و اضطراب جدائی  است. 3- تحریک جنسی و اورگاسم بصورت الزامی به خیالات انحرافی وابستگی  دارند. 3- ممکن است اعمال جنسی تکراری بدون رضایت طرف مقابل صورت  بگیرد.
4- پارافیلیا راه خروجی برای انگیزه های پرخاشگری، جنسی فراهم می  کند. 4- خیال انحرافی انگیزه سازمان دهنده قوی در زندگی بیمار محسوب می  شود 4- علاقه جنسی روی اعمال یا اشیاء جانشین شونده یا موضوع پست و دفع  شده متمرکز می گردد.
5- خیال و رفتار انحرافی، حالات جبرانی ناشی از تعارض های تکوینی و  ناراحتی مربوط به آن است. 5- خصوصیات پسیکوپاتولوژیک کلی طیف اختلالات شخصیت مرزی وجود  دارد.

انحرافات جنسي يا پارافيلياهاي شايع عبارتند از:


اختلال: نمايشگري ، بدن نمايي يا عورت‌نمائي (exhibitionism)
تعريف: نشان دادن آلت تناسلي برابر عموم، در زنان نادر است. نمایشگری نیز چون نمایش آلت تناسلی به دختران نوجوان در ملا عام را شامل می گردد، به دستگیری عامل می انجامد
1- بدن نمائی یا خودنمائی جنسی مانند همجنس بازی و بچه بازی نماینده نوعی تثبیت یا برگشت به مرحله پیشین تکامل جنسی و روانی شخص است.
2- شخصی که بدن خود را نشان می دهد خودشیفته (یعنی عاشق خود) است. او از احساس اخته شدن رنج می برد و می کوشد تا با نشان دادن آلت مردی خود که نشانه قدرت است با این احساس مقابله کند و او می خواهد تماشاگران نسبت به آلت او واکنش نشان دهند.
3- اصولاً تمایلات خودنمائی جنسی از روابط فرد با مادرش حاصل می شود که غالباً سلطه جو و بیش از اندازه مراقب حال او بده است.
4- علت وجود مادری تهدید کننده فرد مبتلا به بدن نمائی تا آن حد مضطرب می شد که احساس اختگی و تسلیم می کند در واقع او بطور خودآگاه یا ناخودآگاه باید با مادر خود رقابت کند ولی در این موقعیت رقابت آمیز او چیزی در عوض می خواهد یعنی دوستی و عشق مادر را طلب می کند تحت این شرایط است که او خود را می نمایاند. (ایواهمس، 1371-1338)

خصوصیات نمایشگری و نظربازی
خصوصیات اساسی
خصوصیات فرعی
سایر خصوصیات
ابراز همانند  سازی زنانه و مقاومت در مقابل آن به صورتی وسواس گونه از طریق آزمون دوباره آلت  تناسلی و واکنش نسبت به مشاهده آنها تکرار می شود. 1- خیال اساسی انحراف مربوط به نمایش آلت تناسلی به شخص دیگر بصورت  فعال یا انفعالی- نشان دادن یا نگاه کردن به ترتیب. خصوصیاتی که  در DSM-II اساسی شمرده می  شوند. نشان دادن  آلت تناسلی یا آرایش کردن برهنگی یا عمل جنسی جزء مقدم فعالیت جنسی بوده و ممکن  استمکرر اتفاق بیفتد.
  2- نمایشگری و نظر بازی قطب های مقابل انحراف اسکوپیتوفیلیگ مشخص می  سازند
ملاحظات عمومي:
افراد مي‌خواهند که به جنس مؤنث شوک وارد کنند، واکنش‌ او تصديقي براي سالم بودن آلت تناسلي به بيمار است.
درمان:روان‌درماني بينش‌مدار، شرطي‌سازي انزجاري.
زنان بايد سعي کنند که به مرد عورت‌نما توجهي نکنند، چرا که او خطرناک نيست، اگرچه نفرت‌انگيز است، يا به پليس خبر دهند.

اختلال: يادگارخواهي (fetishism)
تعريف: انگيختگي جنسي با اجسام بي‌جان (مثلاً کفش، مو، لباس)
یک واژه پرتغالی است و به معنای شیء طلسم شده که به بت پرستی و شیء پرستی ترجمه شده و به انحرافی می گویند که شخص پس از دیدن شیء یا عضوی از جنس مخالف تحریک می شود و از آن لذت می برد.
فرد منحرف به جای آنکه با جنس مخالف خود عشق بورزد و با خود تماس عادی و طبیعی حاصل کند بوسیله یکی از اعضای بدن یا شیء متعلق به معشوق مانند کفش، دستمال، عطر و بو انگیخته می شود که ارتباط نزدیکی با بدن آدمی دارند.
 

خصوصیات فتیشیزم

خصوصیات اساسی
خصوصیات فرعی
سایر خصوصیات
1- وسیله ای با کیفیات سحرآمیز بعنوان سری دفاعی در مقابل اضطراب  خستگی مورد انتقال قرار می گیرد 1- استفاده از وسیله بی جان بعنوان وسیله کمکی لازم یا انتخابی به  منظور کسب تحریک، فعالیت جنسی- یا اورگاسم مورد استفاده قرار می گیرد، به استثناء  پوشیدن لباس زنانه بوسیله مرد فتیش یا طبقه  فتیش هی انتخابی مثلاً کفش، دستکش، معمولاً با گذشت زمان تعویض نمی  شود.
2- این وسیله همچنین بعنوان شیء رابط مشابه یک شیء انتقالی- بعنوان  سری دفاعی در مقابل اضطراب جدائی بکار گرفته می شود. 2- فتیش، در خیال با واقعیت، با محیط انسانی و بیش از همه بدن انسان  مربوط است.

این اختلال منحصر به مردها است و در دوره نوجوانی شروع می شود هر چند ممکن است در دوران کودکی تثبیت شود. این اختلال پس از استقرار بصورت مزمن در می آید. تشخیص خاص رابطه ایی شخصی نزدیک از دوران کودکی بیمار داشته و کیفیتی دارد که با شخص مورد علاقه، نیاز یا منع ضربه روحی بیمار ارتباط پیدا می کند. فعالیت جنسی ممکن است متوجه خود فتیش باشد، نظیر استمناء بایابه درون کفش، و یا جزئی از فضای کلی جنسی را تشکیل می دهد، نظیر تقاضا از شریک جنسی برای پوشیدن کفش پاشنه بلند. فتیشیزه شدن را پدیده مرکزی در تمام تحریکات جنسی، خواه انحرافی، خواه نرمال، دانسته اند. فتیش ممکن است وسیله واقعی برای جبران خلا احساس واقعیت باشد که انکار واقعیت جنسی بجای گذاشته است یعنی، انکار تفاوت تشریحی بین دو جنس. ملاحظات عمومي: تقريباً هميشه در مردان ديده مي‌شود، اغلب به دنبال آن احساس گناه اتفاق مي‌افتد.
فتيشيزم موقعی بر خود عارض می شود که شیء بتواند برای او جای انسان را بگیرد. دلایل این امر را می توان چنین برشمرد:
1- فتیشیزم با عقده اختگی که در اوایل کودکی ریشه می گیرد ارتباط دارد.فروید1950
2- فتیشیزم ترس و نگرانی بیمار از ضعف و ناتوانی جنسی در برابر جنس مخالف است و به علت این ترس به آلت جنسی خود که در دوران کودکی باعث تحریک جنسی اش می شد و توجه زیاد پیدا می کند.
3- اگر فرایند تکاملی بلوغ بطور عادی طی شود و میل ماندن او در آغوش مادر پالایش نگردد کودک در زمان بلوغ دچار فتیشیزم جنسی خواهد شد. (هلد فیلد 1950) 4- برخی نیز انحراف فتیشیزم را ناشی از محرومیتهای جنسی، ضعف نیروی جنسی، عقده حقارت و ندیدن مهر و محبت در دوران کودکی از طرف پدر و مادر می دانند.

درمان: روان‌درماني بينش‌مدار، شرطي‌سازي انزجاري، غرقه‌سازي تجسمي (يعني بيمار با يادگار، آن‌قدر خودارضائي مي‌کند که اثر انگيختگي را از دست بدهد (اشباع‌سازي خودارضائي).

اختلال: مالش (frotteurism)
تعريف: ماليدن آلت تناسلي به جنس مؤنث براي ايجاد انگيختگي و ارگاسم
ملاحظات عمومي: در مکان‌هاي شلوغ اتفاق مي‌افتد، مثلاً مترو، معمولاً مردان منفعل و فاقد اعتمادبه‌نفس
آن را انجام مي‌دهند.
درمان: روان‌درماني، بينش‌مدار، شرطي‌سازي انزجاري، گروه‌درماني، داروهاي ضدآندروژن

اختلال: بچه‌بازي و زناي با محارم
تعريف: فعاليت جنسي با کودکان کمتر از سيزده سال، شايع‌ترين پارافيليا است.
این اختلال عبارت است از تخیلات، تمایلات یا رفتارهای جنسی که با یک کودک نابالغ (بطور معمول زیر 13 سال) انجام می شود. در صورتی که این تخیلات، تمایلات و رفتارهای جنسی به کرات و برای مدت زمانی معینی تکرار شود، فرد به انحراف بچه بازی دچار است.
زنای با محارم به روابط جنسی بین خویشاوندان نزدیکی اشاره دارد که برای آن ها ازدواج با هم ممنوع است.این رابطه بیش از همه بین برادر و خواهر شایع است. 

طبق تعریف این فرد باید خود بالغ بوده و حداقل پنج سال ازکودک مورد آزار بزرگ تر باشد. برای درمان باید این افراد را مدتها تحت روان درمانی قرار داد تا ریشه های عمیق این مسئله را که شامل نگرششان نسبت به جنسیت، احساسشان نسبت به خودشان و اغلب تجربه آزار جنسی و یا جسمی در دوران کودکی میشود، شناسایی کرده و تحت کنترل درآورد.
ملاحظات عمومي: %95 هتروسک.سوال، 5% هموسک.سوال، خطر تکرار رفتار زياد است. بيمار از برقراري روابط جنسي با بزرگسالان مي‌ترسد، اعتمادبه‌نفس پائين است. 10 تا 20% کودکان تا سن 18 سالگي، مورد تعرض قرار مي‌گيرند.

درمان: قرار دادن بيمار در واحد درماني، گروه‌درماني، روان‌درماني، بينش‌مدار، داروهاي ضدآندروژن براي کاهش ميل جنسي 
درمان دارویی قطعی برای این مسئله وجود ندارد اما بعضا از داروهای کاهنده تستوسترون استفاده می شود. پیش آگهی (سیر بیماری و پاسخ به درمان) این انحراف متغییر است و در کسانی که این انحراف را قبول دارند و باور بهتری نسبت به مشکلات دوران کودکی خود دارند، بهتر است. کسانی که علاوه بر انحراف بچه بازی دچار شخصیت ضد اجتماعی هستند، به درمان معمولا پاسخ مثبتی نمیدهند.

خصوصیات بچه بازی

خصوصیات  اساسی خصوصیات  فرعی سایر  خصوصیات
1- همانند سازی و تمایل نارسیستی به موضوع جنسی نابالغ بمنظور جبران  محرومیت در سنین کودکی کنترل تسلط و  اغوا کردن کودک بمنظور جبران درماندگی در سنین طفولیت بکار گرفته می  شود. خیال انحرافی  اصلی و انتخابی بعنوان موضوع جنسی، بر روی کودکان متمرکز است. فعالیت جنسی  با کودکان ترجیح داده می شود و مکرر روی می دهد. موضوع انتخاب  شده ممکن است همجنس یا غیرهمجنس باشد معهذا همیشه منحصر یکی از این دو حالت  است.

 

اختلال: دگرآزاري،آزاردهي(ساديسم) جنسي (transvestic fetishism)
تعريف: برانگيختگي جنسي در اثر رنج دادن رواني يا جسمي شخص ديگر ايجاد مي‌شود.
ملاحظات عمومي: اغلب در مردان ديده مي‌شود. از نام مارکي دوساد گرفته شده. در بعضي موارد منجر به تجاوز جنسي مي‌گردد.
بر اساس نظریه فروید اگر لیبیدو در فرایند و تکاملی خود در موقعی که در لب و دهان کودک متمرکز می شود در مرحله دوم دهانی زمانی که کودک دندان درآورده و از گاز گرفتن لذت می برد در اثر تربیت نادرست (بیش از حد ارضا شدن یا ناکام شدن) تثبیت شود کودک به پرخاشگری رو می آورد و در دوران بلوغ به شکل سادیسم یا شهوت دیگر آزاری خودنمائی می کند که انگیزه های جنسی او فقط با آزار دادن و شکنجه دادن طرف جنسی خود ارضا می شود.
درمان: روان‌درماني بينش‌مدار، شرطي‌سازي انزجاري

اختلال: آزارخواهي (مازوخيسم) جنسي (pedophilia)
تعريف: لذت جنسي، با سوءرفتار جنسي يا رواني قرار گرفتن، يا تحقير شدن (آزادخواهي اخلاقي ـ se.xual masochism) حاصل مي‌شود.
ملاحظات عمومي: دفاع در مقابل احساس گناه مربوط به ارتباط جنسي، مجازات و تنبيه را به خود برمي‌گرداند.
در صورتی که رسیدن به لذت جنسی با تحت بد رفتاری قرار گرفتن (مثل بستن فرد یا ایجاد درد) باشد مازوخیسم و در صورتی که لذت جنسی از طریق بد رفتاری با دیگران باشد سادیسم گفته میشود. گاه این رفتار ها میتواند خشن و یا حتی کشنده باشد. درجات خفیف این رفتار ها شایع بوده و به عنوان قسمتی از رفتار جنسی طبیعی در نظر گرفته میشود. در صورتی که این حالت اختلال در نظر گرفته می شود که این عملکرد مهمترین روش یا روش ضروری برای رسیدن به تحریک جنسی باشد.

در نظریه روانکاوی فروید شخصیت انسان از سه نوع فرایند پویا و متعادل ساخته شده است:
id (نهاد)، ego (من)، superego (من برتر).
نهاد= از تکانه ها لذت طلبانه ناخودآگاه، تشکیل می شود و اگر انحراف یابد حالت مازوخیسمی در فرد بوجود می آید.
من: که وجدان بیدار انسان است خود را برای آزاد دیدن قانع می کند و بدین ترتیب فرد مازوخیسمی خود را راضی می سازد که چون فلان کار کرده ام پس آنم که خود را مجازات کنمو یا اینکه به تقدیر متوسل می شود و آزاد و اذیت دیدن را یک مصلحت طبیعی می داند.
من برتر= در برابر فشار نهاد و منطق من تسلیم شود و انحراف را تایید می کند.
درمان: روان‌درماني بينش‌مدار، گروه‌درماني

اختلال :يادگارخواهي همراه با مبدل پوشي  (Transvestic fetishism)
تعريف: این اختلال توسط مردان دگر جنسگرا که برای رسیدن به واکنش جنسی لباس زنانه می پوشند مشخص میشود. این فعالیت ممکن است در نوجوانی و در خفاء شروع شود و بعد به عنوان یک بزرگسال فرد ممکن است به صورت کامل لباس های زنانه بپوشد و در ملاء عام حضور یابد. البته این نکته را باید در نظر داشت که نباید این افراد را با ترانس‌ سک.سوالیسم ها اشتباه گرفت افراد ترانس دوست دارد که جنسیت مخالف خودش را داشته باشند که در اصطلاح به آنها دوجنسه میگویند. این اختلال در زنان نیز دیده میشود اما در مردان بیشتر شایع است. در اقلیت کوچکی از این مردان ممکن است بیقراری جنسیتی(نارضایتی از جنسیت خود) نیز پدیدار شود که آن مردان ممکن است نهایتا به دنبال درمان های هورمونی بروند و یا عمل تغییر جنسیت کنند که آنها را قادر می سازد که به طور دائم به عنوان یک زن به زندگی خود ادامه دهند.

Transvesticfetishism

خصوصیات اساسی
خصوصیات فرعی
سایر خصوصیات
1- لباس زنانه پوشیدن به منظور ابراز همانند سازی به کار گرفته می  شود 1- همانند سازی زنانه در اوایل زندگی، میانسالی و پیری عامل مسلط  تری است تا در جوانی و نوجوانی 1- یکی از کانون های خیالات ویژه پوشیدن لباس جنس مقابل  است.
2- تحریک و ارگانیسم تسلط بر همانند سازی زنانه را بیان می  کند. 2- در نوجوانی و جوانی کانون توجه تحریک جنسی و رهایی از آن  است 2- کانون دوم خیال تحت انقیاد درآوردن یک زن است.
3- برای حفاظت در مقابل اضطراب اختگی و جدایی بکار گرفته می  شود   3- تشخیص آن محدود به مردهای غیرهمجنس گرا و غیر ترانس سسکوال  است

ملاحظات عمومي: اغلب براي انگيختگي دگرجنس‌خواه استفاده مي‌شود.
مبدل‌پوشي مرد به زن شايع‌تر است.
نبايد با ترانس‌سک.سواليسم که فرد خواهان تعلق به جنس مخالف است، اشتباه شود.
درمان: روان‌درماني بينش‌مدار

اختلال: چشم‌چراني (Voyeurism)

تعريف: برانگيختگي جنسي با نگاه کردن به اعمال جنسي (مقاربت يا شخص برهنه) حاصل مي‌شود. ممکن است در زنان هم اتفاق بيفتد، ولي در مردان شايع‌تر است. نوع ديگر آن گوش دادن به مکالمات اروتيک است (مثل ارتباط جنسي تلفني)

چشم چرانی، رسیدن به لذت جنسی از طریق دیدن رفتارهای جنسی دیگران است. اغلب مردان هتروسک.سوال افسار گسیخته ای هستند که یا جاسوسی مقاربت دو زوج را می کنند یا به زنان حین کندن لباس یا عریان بودن نگاه می کنند ملاحظات عمومي: معمولاً در مدت عمل چشم‌چراني، خودار.ضائي اتفاق مي‌افتد. معمولاً به‌دليل ولگردي يا چشم‌چراني دستگير مي‌شوند.
درمان: روان‌درماني بينش‌مدار، شرطي‌سازي انزجاري.

اختلال: پارافيلياهاي دفعي (excretory paraphilias)
تعريف: مدفوع کردن (کوپروفيليا ـ urophilia) يا ادرار کردن (اوروفيليا ـ zoophilia) روي شريک جنسي يا برعکس
ملاحظات عمومي: تثبيت در مرحله مقعدي رشد، klismaphilia
درمان: روان‌درماني بينش‌مدار.

پارافیلیا های نادر (Uncommon paraphilias)
حیوان‌خواهی (zoophilia)
Zoophilia اصطلاحی است که احساسات و رفتارهای جنسی مرتبط با حیوانات را توصیف میکند. این اختلال مختص رابطه جنسی با یک حیوان و یا دسته خاصی از حیوانات نیست و فرد ممکن است احساسات جنسی اش را بر روی حیوانات اهلی ای مانند سگ و یا حیوانات مزرعه مثل گوسفند و بز متمرکز کند. این اختلال در مردان و زنان شایع است ولی در مردان شایع تر است و در مردان ممکن است از حیواناتی مثل مرغ، اسب، گاو، گوسفند و در زنان از حیواناتی مثل سگ، خوک و اسب استفاده شود و معمولا در روستاها شایع تر است و به علت عدم دسترسی به یک رابطه جنسی طبیعی و وجود قوانین و اعتقادات خشک که رابطه جنسی قبل از ازدواج را ممنوع میکند اتفاق می افتد، گاهی اوقات حتی ممکن است حیوانات فقط برای استفاده جنسی توسط فرد تربیت شده باشند.
مرده خواهی (Necrophilia)
مرده‌خواهی،مرده‌ بارگی یا نکروفیلیا نوعی انحراف جنسی است که فرد از طریق تماس با جسد مردگان به ارضای جنسی میرسد.
-
درمان:
مشاوره جهت حل مشکل روابط جنسی مخالف و نیز درمان اختلال جنسی باید به عمل آید. بیمار بایستی با بکار بردن روش های مختلف رفتار خود را کنترل کند یا عواملی که باعث تحریک این حالت می شود را از خود دور کند. ممکن است اصلاح رفتاری زمان زیادی طول بکشد تا رفتار جدیدی شکل بگیرد.
در صورتی که رفتار جنسی جهت تطابق با افسردگی یا اضطراب ایجاد شده بیمار باید روش های دیگری از کنار آمدن را یاد بگیرد.
نکته : داروهای آنتی آندروژنی و استروژن ها در بیمارانی که رفتار جنسی غیر طبیعی (به ویژه خطرناک برای دیگران ) دارند جهت کاهش میل جنسی به کار رفته است ولی اثر آن مشخص نشده است.
گاه قوانین شرعی مثل دار زدن و محکوم کردن در کنترل این رفتار موثر است.

نکته آخر اینکه پارافیلیا معمولا در مردها دیده میشود و در زن ها میزان شیوع آن به مراتب کمتر است.

منابع:
1- انجمن روانپزشکی آمریکا. (کاپلان و سادوک) انتشارات ارجمند- سال 1371- مترجم نصرت الله پورافکاری- ص222-227. ص326-324
2- روان شناسی جنایی: هدایت الله ستوده- بهشته میرزائی- افسانه پازند- انتشارات آوای نور- تهران 1384- چاپ چهارم
3- چگونه دیگران را بشناسیم: محمدرضا تقدمی- انتشارات کتاب درمانی- 1381- چاپ پنجم
4- احساسات و پاسخ های جنسی انسان- جلد 1- ویلیام مسترز- ویرجینا جانسون- مترجم: دکتر بهرام اوحدی- انتشارات اصفهان نقش خورشید- 1381- چاپ اول- ویراست پنجم
5- مسائل جنسی و اختلالات روان تنی: کاپلان و سادوک- مترجم: نصرت الله پورافکاری- انتشارات تابش تبریز
6- درمان اختلالات جنسی (دیدگاه شناختی رفتاری): سوزان اچ اسپنس- مترجمان: حسن تو زنده جانی- مسعود محمدی- جهانشیر توکلی زاده- محمود دهگان پور انتشارات فرهنگ- 1383- چاپ دوم
7- روان شناسی و تربیت جنسی کودکان و نوجوانان: و.د. کوچکتف، و.م.لابیک- مترجم: محمد تقی زاد- انتشاات بنیاد- 1369- چاپ دوازدهم
8- جامعه شناسی روابط جنسی- آندره مورالی دانینو- مترجم: حسن پویان- انتشارات توس- 1384- چاپ دوم (پاییز)
9- تمایلات و رفتارهای جنسی انسان- تالیف دکتر بهنام اوحدی- چاپ دوم
10- اختلالات روان تنی- تالیف: بنجامین ولمن- مترجمان: نجاریان؛ محسن دهقانی- بهرام دباغ
11- روان درمانی اختلالات جنسی- نوشته دکتر سوزان اچ اپنس- ترجمه بهزار رحمتی
12- درمان های دارویی در درمان اختلالات جنسی جلد 2- تالیف: دکتر حمیدرضا شیرمحمدی پایه گذار- ناشر: کرج شکوه زبان پژوه
13- بیماری های جنسی زنان- تالیف: هادی خوبرو- ناشر: فخرالدین- سال انتشار 1384- چاپ اول
14- aftab.com 
15- sciencedirect.com 
16- novinjensi.com سایت: طب نوین جنسی- دکتر حمیدرضا شیرمحمدی
17- هشدار: مهسا و حسن توفیقی (1374) تهران- بررسی موارد کودک آزاری جنسی- مجله علمی پزشکان قانونی ص 5 ص20-12
tanzimekhanevadeh.com-18 -
19- ایران سلامت
20- میگنا
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!