پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - 6 Aug 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۲
کد مطلب: 49358
۰

چرا مطالعه برای مغز شما ضروری است؟

 

میگنا: می‌توانید مکمل‌های روغن ماهی مصرف کرده یا مقدار زیادی زردچوبه میل کنید و یا هر هفته روی کلاس زبان، کتاب‌های معما یا چند ساعت ورزش سرمایه گذاری کنید. روش‌های بی‌شماری برای (بهبود ظاهری) حافظه و عملکرد شناختی شما وجود دارد.

براساس یک گزارش مهم، انتظار می‌رود صنعت آموزش و ارزیابی مغز تا سال ۲۰۲۲ به ۸ میلیارد دلار برسد. اما ارزانترین، ساده‌ترین و سنجیده‌ترین روش برای تیز کردن مغز درست مقابل چشم شماست و شاید به آن بی‌توجه هستید، این روش، خواندن نامیده می‌شود.

اساسی‌ترین تأثیر در ناحیه مرتبط با پذیرش زبان و قشر تمپوروس زمانی چپ رخ می‌دهد. پردازش مواد نوشتاری (از نامه‌ها به کلمات تا جملات و داستان‌ها)، با شروع کار انتقال تمام اطلاعات، سلول‌های عصبی را متوجه خود می‌کند. این فرآیند در پردازش زبان گفتاری هم رخ می‌دهد؛ اما ماهیت خواندن، مغز را ترغیب به تلاش سخت‌تر و بهتر می‌کند. در واقع خواندن به شما یک دکمه مکث برای درک و بینش می‌دهد درصورتی که وقتی به صورت شفاهی فیلم تماشا می‌کنید و یا به یک فایل صوتی گوش می‌دهید، مکث نمی‌کنید.

فواید خواندن مدت‌ها پس از تمام کردن کتاب، ادامه می‌یابد که کارشناسان آن را فعالیت سایه می‌نامند؛ بنابراین خواندن با قلم خاصی می‌تواند حافظه شما را بهبود بخشد.

مغز بازیگر بسیار غریبی است. هنگامی که در مورد فعالیت بدنی می‌خواند، نورون‌های کنترل کننده آن فعالیت نیز مشغول می‌شوند. هرچه قسمت‌های بیشتری از مغز شما آن فعالیت بدنی را تجربه کنند، برای عملکرد شناختی کلی شما بهتر است.

گفته می‌شود، همه خواندن‌ها با هم برابر نیستند. نتایج اولیه حاصل از مطالعه‌ای که در دانشگاه استنفورد انجام شده حاکی از آن است که مطالعه درباره ادبیات به طور خاص تمرین اصلی مغز شما خواهد بود. اسکن‌های MRI از افرادی که رمان‌های ادبی خوانده بودند، افزایش خون را در مناطقی از مغز نشان می‌داد که عملکرد شناختی و اجرایی را کنترل می‌کنند، برخلاف تأثیرات محدودتری که از خواندن مطالب سرگرم کننده حاصل می‌شود.

کتاب
نگران این نباشید که وقت یا هزینه کافی برای تهیه کتاب ندارید، چرا که به گفته محققان یک کتاب هم می‌تواند چنین تاثیری روی عملکرد مغز داشته باشد. دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون مطالعه‌ای روی کودکان ۸ تا ۱۰ ساله انجام دادند، (میزان مطالعه این کودکان کمتر از حد متوسط بود). مطالعه نشان داد صد ساعت کلاس‌های خواندن ترمیمی، به طور قابل توجهی کیفیت ماده سفید مغز آن‌ها را بهبود می‌بخشید (بافتی که سیگنال‌های خود را بین مناطق خاکستری، جایی که اطلاعات پردازش می‌شوند، انجام می‌دهد). این مطالعه، نشان داد مغز این کودکان در این دوره آزمایشی تلاش کرد تا خود را به گونه‌هایی تغییر دهد که نه تنها برای تمرکز خواندن محور، بلکه برای کل مغز سودمند باشد.

توانایی خواندن چیزی است که باید پرورش یابد. برای این منظور یک راه حل آسان وجود دارد؛ تلفن و رایانه خود را خاموش کنید و یک الی دو ساعت از وقت خود را به خواندن اختصاص دهید و فقط بخوانید. می‌توانید در ابتدا از کتاب‌های مورد علاقه‌تان شروع کنید.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

7 اصل واجب در تربیت کودک!
نگرانی با سلامت روانی افراد چه می‌کند؟
بچه‌هایی که همدلی تعامل و گذشت را یاد می‌گیرند
پروتکل بهداشتی برگزاري کنکور ابلاغ شد
افزایش افسردگی با تداوم شرایط کرونا
تولد سالانه ۳هزار نوزاد سندروم داون
تلنگری درباره جوان و جوانی
چگونه تحت تاثیر اخبار بد کرونایی قرار نگیریم؟
کرونا میزان ترس و افسردگی را بالا برد
چگونه در دام روانشناس نماها نیفتیم؟
چند نشانه که ثابت می‌کند، روان شما مشکل دارد
بهتر است با یک نفر حرف بزنی!
تنها مانع موجود بر سر شادماني و نشاط، اعتقاد شما به وجود مانع بر اين راه است. به همين دليل راه را اشتباه مي رويد و گرفتار مشكل مي شويد. الهی قمشه ای