يکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - 3 Dec 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ / ۱۸:۰۰
کد مطلب: 62938
۰

افسردگی چیست؟

افسردگی چیست؟
نسترن کاظمیان طرحان روانشناس گفت: افسردگی یا دپرشن یک اختلال روانشناختی شایع است که از جمله علائم آن می توان به خلق افسرده ، کاهش یا افزایش افراطی اشتها،مشکلات خواب( برای مثال چندین بار در طول شب از خواب بیدار می شوند و نشخوار فکری دارند)، احساسات غم و ناامیدی و بی ارزشی در فرد، خستگی جسمانی و عدم لذت از فعالیت هایی که قبلا به آن علاقمند بوده اند اشاره کرد.
 
افراد افسرده معمولا قوز می‌کنند و از نگاه کردن به چشم دیگران اجتناب می‌کنند و اغلب به پایین خیره می‌شوند. کندی روانی حرکتی در بین بیماران افسرده شایع است به طوری که که فرد در عکس العمل ها با تردید و تأمل روبرو می شود. تقریبا ۹۷ درصد بیماران افسرده از کاهش انرژی رنج می‌برند.

این روانشناس ادامه داد: این افراد دچار فقر تفکر و فقر کلامی می شوند که این نشان از شناخت ضعیف آنها دارد که در ادامه راهکاری برای تقویت شناخت فرد خواهیم داشت. اگر افسردگی از نوع ماژور باشد احتمال خودکشی نیز وجود دارد.

برای درمان افسردگی حتما به یک متخصص روانشناسی مراجعه کنید اما در اینجا به چند راهکار برای تقویت هیجانات مثبت اشاره می‌کنیم.

تکنیک سپاسگزاری: از آنجایی که افراد افسرده معمولا نیمه خالی لیوان را می بینند ما میخواهیم با این تکنیک به آنها کمک کنیم که بر نیمه پر لیوان متمرکز شوند. از فرد افسرده بخواهید هر روز ده مورد از داشته های خود را بنویسد و خداوند را بخاطر این نعمت ها شکر کند.

تکنیک چراغ راهنمایی و رانندگی: این تکنیک برای تقویت شناخت در افراد بسیار کارآمد می باشد. قبل از انجام هر کاری به یاد چراغ راهنمایی و رانندگی بیفتید. چراغ قرمز نماد ایست است پس بایستید و چراغ زرد را نماد تفکر در نظر بگیرید و به موضوع مربوطه فکر کنید و چراغ سبز نماد حرکت است و سپس دست به عمل بزنید. سعی کنید که این تکنیک را در زمان کوتاهی انجام دهید و به آن سرعت ببخشید.

تکنیک سه ثانیه: این روش هم مشابه روش قبلی می باشد‌ . میخواهیم قبل از انجام هر کاری فکر کنیم. قبل از انجام هر کاری حتی خوردن یک لیوان آب تا سه ثانیه بشمارید.

تکنیک کودک شاد: در اینجا میخواهیم روی کودک درونمان سرمایه گذاری کنیم و کارهایی که دوست دارد را به او هدیه کنیم. سعی کنید یک تایمی را با کودکان بازی کنید و یا در فصل باران زیر باران قدم بزنید. لباسی که دوست دارید و در آن احساس راحتی می‌کنید را بپوشید. در هر موقعیتی که قرار دارید یک لیست از کارهایی که دوست دارید تهیه کنید و آن را عملی کنید. ورزش کردن را فراموش نکنید.
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.