چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۳ فروردين ۱۴۰۱ / ۲۲:۰۸
کد مطلب: 58313
۱

گرانترین فلز دنیا

گرانترین فلز دنیا
رادیوم گران قیمت ترین فلز در جهان است.
توانایی قابل توجهی که این فلز دارد این است که در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد. از رادیوم به عنوان سوخت هسته ای استفاده می شود یک انس (28 گرم) از رودیم برابر با 4200 دلار می باشد. یعنی هر یک گرم رادیوم 150 دلار معامله می شود.

برای اینکه تصویر بهتری به شما بدهیم باید به این اشاره کنیم از هر تن پوسته سطح کره زمین فقط 0.001 گرم آن رادیوم است. رادیوم نقطه ذوب بالایی دارد و توانایی شگفت انگیزی در برابر خوردگی از خود نشان می دهد. این فلز معمولاً به دلیل خاصیت انعکاسی آن در مواردی مانند آینه ، نورافکن و جواهرات استفاده می شود. در صنعت خودرو و در برخی زمینه های صنعتی نیز دارای ارزش است. بزرگترین تولید کنندگان رادیوم آفریقای جنوبی ، روسیه و کانادا هستند.  
 
تاریخچه فلز رادیوم
گران ترین فلز رادیوم در سال 1895 توسط ماری کوری و پیر کوری کشف شد. ماری کوری تکه از فلز اورانیوم را در کاغذ سفیدی گذاشت و سپس برروی یک نگاتیو فیلم نور ندیده ای گذاشت و فردای آن روز نگاتیو سیاه شده بود انگار که نور دیده باشد و فهمید که پرتوهایی از اورانیوم خارج شده که باعث سیاه شدن نگاتیو شده است.

سپس همین کار را با سنگ پیچبلند (کانی که دارای رادیواکتیویته شدید می باشد.) و فردای آن نگاتیو با شدت بسیار بیشتری سیاه شد. در نتیجه او فهمید عنصری بسیار رادیواکتیوتر از اورانیوم وجود دارد که بعد از جستجوی فراوان رادیوم را کشف کردند. و بعد از مدتی به عنوان عنصری رسمی شناخته شد.

در سال 1898 آکادمی علوم پاریس گزارشی با عنوان ( درباره ماده شدیدا رادیواکتیوی که در پیچبلند وجود دارد) منتشر کردند. و بعد از مدتها معلوم شد که عمر رادیوم نسبتا زیاد است و به سال 1600 می رسد. اما واقعیت این که پرتوهای رادیوم می تواند بافتهای زنده را از بین ببرد به عنوان کشف مهم کوری ها بود و بعدها با پیشرفت تکنولوژی پزشکان دریافتند که با کمک رادیوم می توان غده ها و بافتهای بدخیم که موجب سرطان یا بیماری های پوستی و غدد ترشحی را از بین ببرند.

کشف رادیوم موجب دگرگونی در دانش بشر شد و منجر به شناخت و دستیابی به انرژی اتمی شد.


کاربرد فلز رادیوم
یک گرم رودیم روزانه مقداری برابر با 0.0001 میلی گرم گاز رادون از خود ساطع می کند که در درمان سرطان ها موثر است.

رادیوم قبلا به صورت شب نما در ساعت بکار می رفته که امروزه به دلیل تاثیرات منفی رادیواکتیوی منسوخ شد.

رادیوم به عنوان یک منبع نوترونی با انرژی زیاد در مطالعات فیزیکی کاربرد دارد.

رادیوم که از بزرگترین عناصر می باشد که در منابع نوترونی به صورت ترکیبی بکار می رود.
 
 ساختار فیزیکی و اتمی رادیوم
رادیوم یکی از سنگین ترین فلزات قلیایی خاکی می باشد. که بسیار رادیواکتیو بوده و از نظر شیمیایی به فلز باریم شباهت دارد. این فلز به صورت ترکیبی در اورانیوم یافت می شود.
رادیوم می تواند دمای بالاتر از دمای محیط را در خود نگه دارد. که با توجه به تشعشات آلفا و بتا و گامای رادیوم بسیار قابل توجه است. اگر رادیوم را در مجاورت برلیوم قرار دهیم نوترون تولید می کند.

رادیوم در آب تجزیه شده و هیدرواکسید رادیوم می سازد که از باریم فراتر است. رادیوم سمی بوده و به شدت رادیواکتیوی بوده و محصول تجزیه آن که رادون می باشد برای شش بسیار کشنده است. از آنجا که رودیم با کلسیم در ارتباط است. و میتواند صدمات جدی را برای استخوان ایجاد کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
از آدمهای حسود؛ متنفر نباشید، دلیل حسادت آنها این است که فکر می کنند شما از آنها بهتر هستید... پائولو کوئلیو