شنبه ۵ فروردين ۱۴۰۲ - 25 Mar 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ / ۰۸:۲۱
کد مطلب: 60620
۲
مترجم کتاب «مصاحبه تشخیصی» بیان کرد؛

فرایند تشخیص در روانشناسی بالینی مغفول مانده است

فرایند تشخیص در روانشناسی بالینی مغفول مانده است
محمد سلیمانیان مترجم کتاب «مصاحبه تشخیصی» به ترجمه مهدی ایمانی و سارا بابایی که به تازگی از سوی انتشارات ارجمند منتشر شده در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این اثر توضیح داد: کتاب مصاحبه تشخیصی همانطور که از اسمش پیداست، به فرایند بسیار با اهمیت تشخیص در کار بالینی می‌پردازد. این کتاب بیش از سه دهه است که به عنوان یکی از رفرنس های معتبر در این حوزه در سراسر جهان شناخته می‌شود. این کتاب از تیم نویسندگان بسیار با تجربه و حرفه ای در این حوزه بهره می‌برد و سرپرست نویسندگان این کتاب یعنی دنیل ال سگال یکی از با تجربه ترین افراد در این حوزه است. نگاه مترجمان و در واقع هدف از ترجمه این اثر تهیه یک منبع معتبر و به روز در رابطه با این موضوع برای متخصصان سلامت روان و دانشجویان بوده است.

صرف نظر از اینکه رویکرد درمانی بالینگر چه چیزی باشد، شناسایی مشکل بیمار و تشخیص آن از مراحل اولیه و قبل از درمان است که باید به آن پرداخته شود. این کتاب که بسیار به روز است و مطابق با آخرین تغییر و تحولات در این حوزه است، یکی از نیازهای اصلی متخصصان این حوزه را برطرف خواهد کرد.

او با بیان اینکه این کتاب در واقع یک اثر تخصصی در حوزه سلامت روان است افزود: هر آن کسی که در این حوزه فعالیت می‌کند، از جمله روانپزشکان، روانشناسان بالینی، مشاوران، روانشناسان تربیتی و... می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

نکته مثبت این کتاب این است که افراد با هر هر سطحی از دانش در این حوزه می‌توانند با این کتاب ارتباط برقرار کنند. در واقع چه شما دانشجوی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باشید، و چه از درمانگران تازه کار یا با تجربه باشید، می‌توانید از این کتاب استفاده کنید.

به گفته او، به طور کلی نگاه مترجمان این کتاب عمومی‌سازه دانش، یک نگاه بایدی و مفید است. متاسفانه در ایران، در رابطه با حوزه سلامت روان کمتر فرهنگ سازی و عمومی‌سازی انجام می‌شود. اصطلاحی که اغلب از آن به عنوان سواد روانشناختی یاد می‌شود. این یعنی اینکه افراد یک جامعه باید از حداقل‌های علم روانشناختی آگاه باشند. مسئله شناخت اختلالات و تشخیص می‌تواند یکی از موضوعات مهم برای عمومی‌سازی در حوزه سلامت روان باشد.

سلیمانیان تاکید کرد: متاسفانه در محیط کار روانشناسی بالینی و محیط آموزشی کشور اغلب دیده می‌شود که به فرایند تشخیص و در واقع رسیدن به یک تشخیص رسمی‌به عنوان سنگ بنای درمان، آنطور که باید اهمیت داده نمی‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خودکشی می‌تواند در میان نوجوانان واگیر شود
از سندرم قلب تعطیلات چه می‌دانید؟
پیامدهای مخرب مقایسه کردن بر روح و روان کودکان
۴ تکنیک موثر در مواجهه با رفتار بد کودک
ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی موفق چیست؟!
آیا ۶ ساعت خواب شبانه کافی است
درمان راه حل مدار اضطراب اجتماعی
تفاوت‌های اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی
قاطعیت در تصمیم‌گیری و یا انعطاف پذیری؛ کدام راه‌حل بهتری است؟!
معیارهایی برای انتخاب یک مرکز مشاوره روا‌‌نشناسی ایده‌آل!
چه چیزی ما را در زندگی بیشتر شاد می‌کند؟/ نتایج تحقیقات را بخوانید
تخلیه عاطفی چیست و انواع آن
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!