يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 9 May 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۹:۳۷
کد مطلب: 52392
۱

نشانه های بلوغ شخصیتی

فاطمه سادات زاهدی
نشانه های بلوغ شخصیتی
آگاهی از این موضوع که آیا از شخصیت باغ و پخته ای برخورداریم یا نه، در خودشناسی مهم است چرا که به ما کمک می‌کند تا در پی تغییر و اصلاح رفتار و سبک زندگی خود باشیم.

 
نشانه های بلوغ شخصیتی و عاطفی
1- این افراد اغلب به خود و دیگران نسبی نگاه می‌کنند. آنها به جای مطلق گرایی، خود و دیگران را به صورت مجموعه ای از ویژگی های مثبت و منفی در نظر می‌گیرند به همین دلیل واکنش های افراطی مانند آرمانی سازی خود یا دیگران و یا بی ارزش سازی خود و دیگران در آنها کمتر مشاهده می‌شود. برای مثال: کسی که از دیگران بت می‌سازد و یا فردی که خود را خاص و بی نظیر می‌داند ، هیچ کدام نگاه واقع بینانه ندارند و فقدان دید سالم یکی از نشانه های ناپختگی عاطفی است .


2- این افراد به خوبی بر تمایلات جنسی، پرخاشگری و دیگر هیجانات خود کنترل دارند و هیجانات خود را به شیوه های مؤثر و سالم ابراز می‌کنند به طوری که به خود و یا دیگران صدمه نمی‌زنند. برای مثال: فردی که از پختگی عاطفی برخوردار است در صورت احساس خشم، سعی می‌کند با در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی خشم را به گونه ای سالم و با کلام ابراز کند، بدون آنکه خشونت فیزیکی نشان دهد و یا به فرد مقابل بی احترامی کند.


3- توانایی لذت بردن و برخورداری از سرگرمی ها ئ تفریحات سالم از دیگر ویژگی های این افراد است این افراد به خوبی قادر هستند تا از اوقات فراغت خود لذت ببرند و سرگرمی های سالم و لذت بخشی برای خود در نظر بگیرند.


4- مرز در رابطه نیز  یکی از ویژگی های این افراد است. آنها، اغلب از توانایی تنظیم رفتار خود در روابط بین فردی برخوردارند، به طوری که سعی می‌کنند به تدریج و با شناخت به دیگران نزدیک شوند.

5- این افراد از توانایی به تعویق انداختن یا معلق گذاشتن  عاطفه برخوردارند. آنان می‌توانند عواطف و هیجانات شدید مانند ( ناراحتی و خشم و نفرت ) را کنترل کنند تا شرایط مناسب برای ارضا یا ابراز آنها فراهم شود. برای مثال فردی را در نظر بگیرید که علیرغم خشم شدید از همکارش، سعی می‌کند خود را کنترل کند تا در زمان مناسبی از او انتقاد نماید، یا شخصی که در هنگام عصبانیت تصمیمی نمی‌گیرد.

6- افرادی که از پختگی شخصیتی برخوردارند، اغلب دارای معیارهای شخصی  و اخلاقی مشخصی هستند و براساس معیارهای خود عمل می‌کنند. به عبارتی آنها از درون هدایت می‌شوند.

7- دوستی های پایدار و عمیق یکی از ویژگی های دیگر این افراد است. افراد بالغ کسانی هستند که دوستان صمیمی خیلی زیادی ندارند ولی با آن تعدادی که رابطه ی دوستانه دارند، روابط پایدار و عمیقی دارند.
 
مرجع : خبرگزاری دانا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید ذهن آگاهی (مایندفولنس) چیست؟
چگونه در دام کتاب‌های روانشناسی زرد نیفتیم؟!
شکایت بردند که چرا این خانم با مدرک ارشد روانشناسی برنامه‌سازی روانشناسی انجام می‌دهد؟!
9 عادت اضطراب برانگیز
مدیریت اختلاف با خانواده همسر
افسردگی در بی تمرینی!
در دام روانشناسان قلابی اینستاگرامی نیفتید/ بازارمکاره مشاوره در اینستاگرام!
چند ترفند برای درمان وسواس فکری و عملی
معتادانِ کودک را به کمپ‌ها ارجاع نمی‌دهیم
چگونه در زندگی خوش‌بین باشیم؟
چند ترفند برای جلوگیری از رفتارهای پرخاشگرانه در ایام نوجوانی
آشنایی با شرح وظایف یک روانشناس
زبان هیچ استخوانی ندارد اما آنقدر قوی هست که بتواند قلبی را بشکند. پس مراقب حرف هایتان باشید.