دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - 14 Jun 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ / ۲۱:۴۷
کد مطلب: 52886
۰

معروف‌ترین چهره‌های روانشناسی صنعتی سازمانی در جهان

با این همه، والتر دیل اسکات که روانشناسی معاصر مک‌کین کتل بود و در سال1919 به‌عنوان رئیس انجمن روانشناسی آمریکا برگزیده شد، یکی از پیشگامان روانشناسی سازمانی در دوران خود بود. اما نامی که بیش از هر فرد دیگری در جهان روانشناسی سازمانی شناخته شده است، هوگو مانستربرگ است. او دو کتاب مشهور در حوزه روانشناسی سازمانی دارد: «اشتغال و یادگیری» و «روانشناسی و بهره‌وری صنعتی». این دو کتاب عموما به‌عنوان سنگ‌بنای روانشناسی صنعتی درنظر گرفته می‌شوند.
 

کتاب‌های او به موضوعاتی مختلف در حوزه روانشناسی در کسب‌وکار پرداخته است: استخدام افراد با ویژگی‌های شخصیتی و روانی خاص که آنها را برای فعالیت در مشاغلی خاص مناسب می‌سازد، بهترین شیوه‌های افزایش انگیزه، عملکرد و ماندگاری، شیوه‌های بهبود بهره‌وری در کار و انواع تکنیک‌های بازاریابی و تبلیغات.

او در مقاله‌ای با عنوان روانشناسی و بازار که در سال1909 منتشر شد، بیان می‌کند که می‌توان از روانشناسی در بسیاری از کاربری‌های صنعتی ازجمله مدیریت، تصمیم‌گیری‌های کاری، تبلیغات، عملکرد و ایجاد انگیزه برای کارمندان استفاده کرد. مشهورترین کتاب او در این حوزه روانشناسی و بهره‌وری صنعتی نام دارد که در سال1913 منتشر شد و مفاهیمی بنیادین را که در روانشناسی صنعتی و سازمانی امروز نقشی کلیدی دارند در آن تعریف و بررسی کرد.


فردریک وینزلو تیلور اگرچه روانشناس نبوده و به‌عنوان مدیر و مهندس مکانیک شناخته می‌شود، اما به‌خاطر شیوه‌هایش برای بهبود بهره‌وری صنعتی به شهرت رسیده است. تیلور یکی از نخستین افرادی است که در حوزه مشاور مدیریت به فعالیت پرداخت. او همچنین یکی از نخستین رهبران و متفکران جنبش بهره‌وری است و ایده‌های او در عصر ترقی‌خواهی به‌شدت تأثیرگذار بوده. تیلور تجربیاتش در حوزه بهره‌وری را در کتابی به نام «اصول مدیریت علمی» خلاصه کرده است؛ کتابی که در سال2001 به‌عنوان تأثیرگذارترین کتاب مدیریت قرن بیستم انتخاب شد.
 
 
 والتر بینگام، روانشناس کاربردی و صنعتی از دیگر چهره‌های مشهور علم روانشناسی صنعتی و سازمانی است که به‌واسطه مشارکتش در ایجاد تکنیک دسته‌بندی نظامی در ارتش آمریکا، مسیر توسعه این شاخه از علم روانشناسی را هموار کرد. او از سال 1940 تا 1947 به‌عنوان رئیس بخش روانشناسی دفتر آجودان کل ارتش با بخش‌های مختلف ارتش، ازجمله وزارت دفاع آمریکا همکاری کرد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سایکوپت؛ اختلالی برای اشخاص ضد اجتماعی
اروین یالوم؛ پادشاه داستان‌های روان‌درمانی
تکنیک شش کلاه تفکر چیست و چه کاربردی دارد؟
استرس والدین چه بلایی بر سر نوزادان می‌آورد؟
چرا دوست خوب دیگه پیدا نمیشه؟
اگر فرزند خردسال دارید این ترفندهای روانشناسی حتما به کارتان می‌آید
درگذشت دکتر محمود منصور استاد مطرح روانشناسی ایران+ زندگینامه
ویژگی های دانش‌آموزان دارای اختلال یادگیری + آدرس مراکز رفع مشکلات یادگیری
چرا باید روی یک پا ایستاد؟
چگونه ميتوانم كودكي را به فرزندي بپذيريم؟+آدرس سامانه و سئوالات متداول
با انواع مختلف استرس آشنا شوید
چطور با بزرگسالان بیش فعال می توان زندگی کرد؟
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود