سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - 3 Oct 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ / ۰۸:۲۹
کد مطلب: 57045
۵
عطیه سادت ضابطی ، روانشناس

تعارضات و دلزدگی زناشویی

تعارضات و دلزدگی زناشویی
خانواده به عنوان یک واحد اجتماعی کوچک، از مهم­ترین نهادهای جامعه به ­شمار می­آید. در واقع هر خانواده باید به عنوان یک آجر از دیوارهای یک جامعه و مرکز اصلی حفظ و نگهداری سنت­ها و آداب و رسوم و همچنین ارزش­های مورد احترام و گرانبها، یک نهاد نیرومند برای روابط اجتماعی پایدار در میان بستگان، منشاء بیان و تجلی هیجان­ها، کانون صمیمی­ ترین روابط در میان افراد و پرورش فکر، ذهن، اخلاق و ارتقاء روح در نظر گرفته شود.

خانواده مهم­ترین واحد جامعه است. ازدواج به این دلیل که ساختار اولیه را برای ایجاد یک رابطه خانوادگی و پرورش نسل آینده فراهم می­کند، به عنوان مهم­ترین و اساسی­ترین رابطه انسانی توصیف شده است. شواهد نشان می­دهند بیش از 90 درصد از جمعیت جهان حداقل یک­بار ازدواج خواهند کرد.

درحالی­که ازدواج یک رابطه بسیار مطلوب به نظر می­رسد، آمارها نشان می­دهد که رضایت زناشویی امری نیست که به راحتی قابل دستیابی باشد. بنابراین میزان رضایت زناشویی از عوامل مهمی است که به طور کلی خانواده را تحت تأثیر قرار می­دهد.

ازدواج، که اساس تشکیل یک خانواده به­ شمار می­آید، یکی از مهم­ترین روابط میان­ فردی در زندگی انسان محسوب می­شود سازگاری زناشویی میتواند سازگاری زوجین با زندگی روزمره و تغییر شرایط زندگی و تغییر مناسب این شرایط در دوره زمانی خاصی محسوب شود برخی دیگر از صاحب نظران سازگاری زناشویی را رابطه زناشویی تعریف می­کند که در آن شرکا می­توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و تعارضی در زمینه­ های مهم ازدواج به چشم نمی­خورد و یا اگر تعارضی پیش آید، به­ گونه­ ای حل می­شود که رضایت را برای هر دو زوج در پی خواهد داشت.

تعارض­ های زناشویی نیز به عنوان شاخصي در تقابل با سازگاري زناشويي در نظر گرفته می­شود. با افزایش تعارض در روابط زوجین، ناسازگاری افزایش یافته و نارضایتی بیشتری حاصل می­شود.

تعارض­های زناشویی تأثيرات زيان­باری بر سلامت جسمانی و روان­شناختی و خانواده دارد. تعارض­های زناشویی با بهزیستی روان­شناختی پایین، سبک­های دلبستگی ناایمن، اختلال­های روان­پزشکی، افسردگی، اختلال­های اضطرابی، اختلال­های عملکرد جنسی و مشکلات سلامت جسمانی نظیر فشارخون، درد مزمن و بیماری­های ایسکمی قلب به طور مثبت همبسته­ اند

به گزارش میگنا يكي از نزديك­ترين روابط بين ­فردي، پس از ازدواج و رابطه زناشوئي، شكل مي­گيرد با توجه به تأثیر به سزای سبک های دلبستگی هر یک از زوجین بر روابط زناشویی و متعاقباً تعارض های زناشویی و از سویی رابطه تعارض های زناشویی شاید بتوان گفت که هر یک از سبک های دلبستگی پیش بینی کننده دلزدگی زناشویی نیز هستند.

اما براستی سبک های دلبستگی و تعارض زناشویی پیش بینی کننده دلزدگی زناشویی هستند؟

دو عامل برای پریشانی و آشفتگی در روابط زناشویی شناسایی  شده است:­
تعارض­ های زناشویی آشکار یا عدم توافق و دلسردي و بی­تفاوتی یا به عبارتی دلزدگی  دانشمندی به نام کایزر دلزدگی زناشویی را فقدان تدریجی دلبستگی عاطفی تعریف کرد که شامل کاهش توجه به همسر، بیگانگی عاطفی و افزایش احساس دلسردي و بی­تفاوتی نسبت به همسر است

این شامل سه مرحله می­شود:
1) سرخوردگی و ناامیدي: ویژگی بارز این مرحله سرخوردگی از روابط زناشویی است. در این مرحله، فرد دلزده سرخوردگی نسبت به همسرش را در سکوت کامل، نشخوار فکري می­کند؛

2) خشم و تنفر: روشن­ترین احساس در این مرحله، احساس تنفر است که به نظر می­رسد ناشی از عود رفتارهاي منفی و آسیب­ رسان زن و شوهر باشد. چرا که چشم­ پوشی از خطاهاي همسر، که در مرحله اول کار آسانی بود، در این مرحله به سختی ممکن می­شود؛

3) دلسردي و بی ­تفاوتی: فاصله­ گیري عاطفی و جسمی، مشخصه آخرین مرحله از فرایند دلزدگی است.

برخلاف مرحله قبل، خشم و نفرت تا حدي کاهش می­یابد و سردي عاطفی به­ طور معناداری افزایش پیدا می­کند.

همچنین رفتارهاي ترمیمی مراحل قبل به علت مقصر دانستن همسر در ایجاد مشکلات، در این مرحله صورت نمی­پذیرد. دلزدگی در یک رابطه زوجی به معنای نگرش منفی و غیر لذت بخشی است که زن و شوهر از جنبه های مختلف روابط زناشویی خود دارند.

تعارض­ هاي مکرر زناشویی بروز دلزدگی زناشویی را نیز تسهیل می­کند. دلزدگی زناشویی پدیده پیچیده­ اي است که ضمن درگیر کردن بسیاري از زوج­ها، از عوامل بسیاري از جمله تعارض زناشویی تأثیر می­پذیرد.

به گزارش میگنا همچنین یافته های مطالعات نشان می دهد سبک های دلبستگی هر یک از زوجین افراد و روابط، رضایت و و سازگاری زناشویی آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد و تعارض های زناشویی را منجر می شود از عوامل مهمی که در سال­های اخیر به آن توجه شده است و بر زندگی زناشویی زوجین تأثیر به سزایی دارد، تجارب اولیه فرد با والدین و یا نوع رابطه هیجانی فرد با والدین خود در دوران کودکی است تجارب افراد در روابط اولیه والد- فرزند میتواند روابط عاشقانه آن­ها در بزرگسالی را شکل دهد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.