پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ - 28 Sep 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ / ۱۴:۱۲
کد مطلب: 59295
۱

به بهانه روز خبرنویسیِ ورزشی

سید علیرضا کیایی
به بهانه روز خبرنویسیِ ورزشی
به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛ امروز دوم ماه جولای روز خبرنویسیِ ورزشی است.
این یک عقیده است  که نوشتن جملات ساده، دقیق، کامل و روان خود یک هنر است و اگر کسی باشد که بتواند تعریف درستی از یک خبرنویس بدهد، خودِ شخص خبرنویس یا نویسنده است.
در این میان خبرنویسیِ ورزشی به لحاظ حساسیت، هیجان و ارزش خاصی که در ارائه اطلاعات بر پایه عملکرد هر تیمهای ورزشی دارد، از جایگاه خاص تری برخوردار است.چرا که بالطبع هر جناح و تیمی طرفداران متعصب و خاص خود را دارد.
چنانکه میدانیم در خبرنویسی‌های اجتماعی، سیاسی و غیره، خبررسانی شامل شرح چگونگی و زمان انجام هر فعالیت است؛ اما در خبرنویسی ورزشی باید کوشید ضمن حفظ ارزش خبری، هیجانات موجود در ورزش را نیز به مخاطبان انتقال داد تا حق مطلب ادا شود.
نوشتن تحلیلهای ورزشی هم که امروزه به نوبه خود تبدیل به یک علم و صنعت بسیار حرفه ای شده و جامعه ساختاری نسبتا محدود، قوی و شناخته شده ای دارد.
بطوریکه تقریبا ورزشی نویسان شاخص سراسر جهان یکدیگر را میشناسند و همواره در نوعی رقابت و الگوگیری از یکدیگر و تلاش برای نوآوری هایی به سبک خود در حیطه ورزش دارند.
یک خبر خوب باید در عین ساده و روان بودن، گاه به روش شگفت انگیز و غافلگیرانه اطلاع رسانی نماید و از انواع ترفندهای جذاب برای جذب مخاطب بهره بگیرد ضمن اینکه باید اصل امانت‌داری در خبررسانی نیز حفظ گردد.
گفتنی است به همین منوال عکاسان ورزشی نیز در میان دیگر عکاسان ژورنالیست،  بسیار حرفه‌ای تر، جذابتر و خلاقانه تر عمل می‌کنند و کیست که نداند گاه، شکار یک لحظه ورزشی در حین انجام مسابقه بقدری مهم، لازم و جذاب میشود که  میتواند از یک ورزشکار سوپراستار و اسطوره بسازد و گاه یک با انعکاس یک خطای داروی،  داوران جهانی ورزشهای مختلف را به چالش بکشد.
این یک حقیقت است که عکاسان و خبرنویسان ورزشی تاریخچه سازند و خالق لحظات ناب ورزشهای جهان.دوم جولای، روز خبرنویسی ورزشی را گرامی میداریم.
 
سیدعلیرضا کیایی
عکاس و خبرنگار ورزشی
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "