يکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ - 24 Sep 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲ دی ۱۴۰۱ / ۰۸:۲۳
کد مطلب: 60747
۲

قبل از خواب ورزش نکنید

فاطمه کردی
بررسی های محققان نشان می دهد برخی از مکانیسم‌ هایی که از طریق آن ورزش تأثیر مثبت بیشتری بر سلامت افراد دارد شامل کاهش عواملی مانند اضطراب و چاقی است که می ‌تواند خواب را تحت تاثیر قرار داده و به ریتم شبانه روزی، چرخه طبیعی خواب و بیداری کمک کند.
بسیاری از افراد اعتقاد دارند که انجام ورزش در زمان نزدیک به خواب منجر به بدخوابی و بر هم خوردن چرخه خواب می شود. با این حال، شواهد علمی این موضوع را ثابت نمی ‌کنند اگرچه عاقلانه است که یک ساعت قبل از اینکه بخواهید بخوابید از ورزش شدید اجتناب کنید.
در مورد اینکه آیا توصیه ها باید برای افراد مختلف، متفاوت باشد نیز نظریات متعددی وجود دارد. گروهی از مردم به طور طبیعی سحرخیز هستند و گروهی دیگر نیز تمایل به شب بیداری دارند.
به طور کلی ساعت بدن ما توسط عواملی از درون ما کنترل شده و توسط تأثیرات دنیای اطرافمان، مانند زمان ورزش و قرار گرفتن در معرض نور، تغییر می کند. در مورد تأثیر ورزش بر تغییر ساعت بدن مطالعات اندکی انجام شده است.
این امکان وجود دارد که اگر یک فرد شب زنده دار به دلیل یک برنامه کاری خاص مجبور به خوابیدن شبانه و زودتر بیدار شدن باشد، مواردی مانند ورزش در اوایل روز و یا قرار گرفتن در معرض نور ممکن است کمک کند. به گزارش سیناپرس،از سوی دیگر، اگر یک فرد سحر خیز بخواهد دیرتر به رختخواب برود ممکن است از ورزش کردن در اواخر روز، در زمانی بین ساعت ۷ بعد از ظهر تا ۱۰ شب سود ببرد.
در خاتمه گفتنی است به باور محققان، ممکن است بین زمان ‌بندی ورزش و خواب، تعاملی وجود داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که ورزش کردن در اواخر روز بیشتر با تاخیر در زمان خواب برای صبح نسبت به انواع شب زنده دار مرتبط است.
در خاتمه باید تاکید کرد:در شرایط امروزی،  یک سبک زندگی پرمشغله می تواند برنامه ریزی ورزش را برای افراد دشوار کند. اگر برای شما تنها امکان ورزش کردن در ساعات عصر ممکن است، در ورزش کردن تردید نکنید زیرا فواید آن بسیار بیشتر از تاثیرات احتمالی است.

 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.