پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - 13 Aug 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۴ / ۱۰:۵۴
کد مطلب: 31915
۱

چرا برای جنینم لالایی بخوانم؟!

چرا برای جنینم لالایی بخوانم؟!
 

لالایی نوعی آهنگ و آواز ملایم است که برای به خواب رفتن کودک توسط مادران خوانده می شود از زمان باستان و بخشی از فرهنگ سراسر جهان به حساب می آمد. موسیقی در تمامی فرهنگ ها وجود دارد و سال ها تحقیق نشان می دهد که موسیقی و کلمات آرام، مثل لالایی، امواج دلتای مغز را تحریک کرده و موجب آرامش نوزادان می شود و او راحت تر می خوابد. قابلیت فوق العاده کودکان در موسیقی اکتسابی نیست و مادران همیشه و همه جا برای کودکان آواز می خوانند و کودکان آن را درک می کنند؛ چرا که موسیقی قسمتی از میراث زیست شناختی انسان ها است.


قبل از تولد، در رحم مادر

تحقیقات نشان می دهد نمونه های واقعی از آنچه که جنین در رحم مادر می شنود، ثبت شده است. این بررسی ها همچنین نشان می دهند که نوزادان صدای مادر خود را بهتر از صدای پدر خود تشخیص می دهند؛ چرا که مادرها با صدای ملایم و آهنگین با نوزادان صحبت می کنند و از آنجا که آنان به طور ذاتی موسیقی و آهنگ را دوست دارند، بدن خود را همراه با شنیدن صدای آهنگ و آوار مادر حرکت می دهند. قبل از اینکه کودکان هر نوع توانایی دیگری رایاد بگیرند (راه بروند ویا برقصند)، می آموزند که آواز بخوانند. آنها قبل از حرف زدن آواز می خوانند.

لالایی و رشد عقلی

مادرانی که برای کودک خود لالایی می خوانند، کودک آنان شش ماه زودتر از سایر کودکان حرف می زند و به رشد عقلی بالاتری می رسد و عملکرد مغز او برای انجام پازل های هوشی ریاضی، موسیقی و شطرنج نیز بیش از سایرین خواهد بود. همچنین کودکانی که زیاد به موسیقی گوش می دهند، ارتباطات مغزی آنان بسیار پیشرفت می کند و این پیشرفت بر راه و روش تفکر آنان نیز تأثیر می گذارد.

لالایی و درک عاطفی

در مطالعه ای که انجام گرفت با پخش ۳۰موسیقی، کودکان ۶ تا ۱۲ ساله، احساسات متفاوتی از خود نشان دادند و هر کودک دقت و حساسیت عاطفی شگفت آوری داشت مثلاً با پخش آهنگ شاد و موزون، آنها حرکات تند می کردند و با پخش موسیقی غمگین، حرکت آنها آهسته و پیوسته می شد.

لالایی، روشی برای آموزش زبان

هنگامی که مادر برای کودک خود لالایی می خواند، به طور ناخودآگاه، او را با ریتم و البته کلام آشنا می کند و در واقع زبان مادری را به او آموزش می دهد. لالایی از صداهای کشیده زیادی تشکیل می شود. صحبت کردن نوزادان همچون آواز خواندن است و تفاوت زیادی میان آنها وجود ندارد.

همانطور که کودک رشد می کند، از آواز خواندن لذت می برد. که تطبیق کلمه ها بهیادگیری سریع کودک می انجامد و کودک می تواند مدت طولانی تری آنها را در مغز خود حفظ کند و به همین دلیل است که متن آهنگ هایی را که در دوران طفولیت شنیده ایم، هنوز هم به یاد داریم.

آموزش و یادگیری به وسیله لالایی

قابلیت نوزاد خود را از بارداری تایکسالگی تقویت کنید، رشد گوش نوزادان تا هفته بیستم تکامل می یابد و مغز کودک نیز تا قبل از هفته بیست و چهارم به صداهایی که از بیرون از رحم می شنود، پاسخ می دهد. این پاسخ ها الکتریکی هستند. وقتی بچه ها از شنیدن صدایی لذت می برند، بهتر نفس می کشند و این آهنگ ها در خاطره آنها باقی می ماند؛ به همین دلیل است که نوزادان به صداهایی که قبل از تولد خود دررحم مادر و تایکسالگی می شنوند، علاقه بیشتری نشان می دهند ویاد این صداها همیشه در ذهن آنها باقی می ماند.

مرجع : دکتر سلام
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۵ گام تا ترک سیگار
كرونا اختلالات رواني را تشديد كرد
مرگ ماهانه ۱۸۰ «نوجوان» به‌دلیل خشونت در جهان
چرا مردان به بهداشت روان خود بی توجه‌اند؟
بازی های کلامی برای کودکان و نوجوانان
تفاوت بین حمله پانیک و حمله اضطرابی
اگر این علائم را دارید، دچار کمبود ویتامین B12 شده‌اید
چرا به روانشناس مان دروغ می‌گوییم؟
طلاق پایان رنج یا آغاز رنج‌ها!
7 اصل واجب در تربیت کودک!
نگرانی با سلامت روانی افراد چه می‌کند؟
بچه‌هایی که همدلی تعامل و گذشت را یاد می‌گیرند
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين