پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ - 28 Sep 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۵ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۷:۴۵
کد مطلب: 61368
۲
خواص استفاده از واجبی

فواید مصرف پودر نوره یا واجبی از نظر طب سنتی

فواید مصرف پودر نوره یا واجبی از نظر طب سنتی
پودر موبر یا واجبی یا نوره پودری از پودر ترکیبی به رنگ سفید تشکیل شده که از آمیخته شدن آهک و زرنیخ درست می‌شود و برای رفع موهای زائد بدن به‌کار می‌رود. واجبی گذاشتن حتی یک روز در میان هم مفید است و اشکالی ندارد اما متعارف آن ۱۵ روز یک بار است.

زدودن موهای زائد بدن با استفاده از واجبی، جدای از مسأله پاکیزگی آن، خواص زیادی دارد که در طب سنتی به مصرف آن سفارش شده است.

واجبی چیست؟
واجبی، طین، حنازرد، یا نوره، فرآورده‌ای پودر شکل است که از آمیخته شدن آهک و زرنیخ درست می‌شود و از آن برای موزدایی، به کار گرفته می‌شود. از لحاظ علمی اگر بخواهیم به ماهیت آن پی ببریم اینگونه می توان گفت که اگر از نوره های سنتی و اصیل که دارای آرسنیک هست استفاده شود شما هر وقت نوره استفاده می کنید در واقع دارید خود را علاوه بر نظافت، شیمی درمانی می کنید.

فواید مصرف واجبی از نظر طب سنتی
استفاده از پودرهای موبرعلاوه بر پاگیزگی بدن خواص پزشکی فراوانی دارند؛ واجبی بدن را شیمی درمانی طبیعی می کند، استفاده از آن پیشگیری کننده از سرطان پوست است، خانمها اگر در هنگام استفاده از آن کمی از آن را برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل استفاده کنند هرگز به سرطان سینه مبتلا نمی شوند.

بوی ناخوشایند آن نیز درمان کننده و پیشگیری کننده است، اگر آن را بو کنید هرگز سرطان خون نمی گیرید و بدن را در مقابل بیماریها بیمه می کند.

استفاده از دارو برای زنان و مردانی که مشکل کاهش میل جنسی دارند نیز باعث افزایش میل جنسی می شود.

به طور کلی خواص نوره کشیدن در طب سنتی:

- تقویت بدن
- تقویت قوای جنسی
- رفع دلگیری و پریشانی
- موثر در درمان غلبه سودا
- موثر در درمان بیماری های پوستی
- پیشگیری از جنون، خوره، پیسی و آکله
- موثر در درمان لاغری (باعث فربگی بدن میشود)
- پیشگیری از سرطان سینه (در صورت استفاده برای موهای زیر بغل) و سرطان خون (در صورت بوئیدن) و سرطان پوست.
 خواص پودر نظافت نوره
1. پودر موبر با تمیز کردن ناحیه تناسلی و پاک سازی آن از عفونت‌ها و عوامل ایجاد کننده عفونت، منجر به رفع بوی نامطبوع در ناحیه تناسلی می شود. در صورت استفاده از موبر اگر بوی نامطبوع واژن از بین نرفت ممکن است دلیل دیگری برای این بوی نامطبوع وجود داشته باشد.

2. جلوگیری از رشد موهای زیر پوستی و جوش زدن: برخی از لوازم رفع موهای زائد مانند تیغ، موجب رشد مو و گیر کردن آن در زیر پوست می شود در نتیجه باعث به وجود آمدن دانه و جوش می‌شود. استفاده از پودر موبر طبیعی سر موها را نرم و یک شاخه می کند و در زمان رشد عوارض این چنینی در زیر پوست را نخواهید داشت.

3. در کتب قدیم طبی آمده است کسی که از نوره استفاده می کند دچار رماتیسم نمی شود و سرطان خون نمی‌گیرد.

4. پیشگیری از تیرگی پوست در زیر بغل و اطراف ناحیه تناسلی رفع تیرگی پوست زیر بغل و ناحیه تناسلی یکی از دغدغه‌های زیبایی خانمها است که اغلب از روشهای مختلفی برای رفع تیرگی در این نواحی استفاده می‌کنند.

5. استفاده مداوم از تیغ و ژیلت موجب تیره شدن پوست می‌شود. پودر موبره و نوره علاوه بر از بین بردن موهای زائد موجب روشن شدن پوست می‌شوند.  

6. کسانی که تندخو و بداخلاق هستند توجه کنند، در حمام کف پاهای شان را نوره بمالند و 5 دقیقه بعد بشویند.

7. سرطان مقدمه‌اش تجمع مواد سودآوی در یک نقطه است، وقتی سودا تخلیه شود سرطان هم بوجود نمی‌آید...

ویتامین ها
خاصیت اصلی درمانی نوره به علت وجود آرسنیک در آن است که متأسفانه امروزه این ماده در کارخانجات از آن جدا شده و به خارج از کشور صادر میشود. همین ماده در خارج کشور به صورت شیمیایی جهت تهیه داروی ضد سرطان با نام آرسنیک تری اکساید استفاده شده و دوباره ما آنرا به کشور با هزینه زیادی واردات میکنیم. در واقع استفاده از نوره یک نوع شیمی درمانی سالم و طبیعی و بدون عوارض است.

درمان زگیل تناسلی با واجبی
زگیل های تناسلی عفونت های شایع ناشی از ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. اگرچه تشخیص زگیل تناسلی راحت است و گزینه های درمانی متفاوتی وجود دارد، اما یکی از موثرترین روش های درمان استفاده از واجبی است.

این روش درمانی زگیل تناسلی را می سوزاند و برای زگیل های داخلی نیز قابل استفاده است. عوارض جانبی می تواند شامل تحریک خفیف پوست، زخم یا درد باشد.

خواص واجبی برای صورت
از مهم‌ترین خاصیت واجبی برای صورت رفع موهای صورت است. از دیگر خواص نوره برای صورت می توان به خاصیت لایه برداری و سفید کنندگی پوست و صورت اشاره کرد.

نکته مهم: عوارض واجبی برای پوست صورت؛خیلی نگذارید پودر واجبی روی پوست بماند. وقتی موها برداشته شد آن را تمیز کنید. زیاد ماندن آن باعث آسیب به پوست می شود. اکثر پودرهای موبر بوی تندی دارد. باید درزهای مکان پوشیده نباشد چون ممکن است مشکل تنفسی بگیرید. همچنین بعد از استفاده اسفند دود کنید. البته پودرهای موبر بی بو هم در بازار موجود است. 

جلوگیری از تیره شدن پوست زیر بغل و اطراف ناحیه تناسلی با واجبی
یکی از مسائلی که خانم ها و شاید شوهران آن ها دوست داشته باشند رفع تیرگی پوست زیر بغل و ناحیه تناسلی زنان است. خانم ها ممکن است از شیوه ها و روش ها و مواد مختلفی جهت رفع تیرگی پوست این نواحی استفاده کنند و شاید حتی به مواد شیمیایی هم پناه ببرند. استفاده از ژیلت و تیغ باعث تیرگی پوست زیر بغل و ناحیه تناسلی خانم هاست و بهترین راه بر طرف کردن و از بین بردن تیرگی پوست زیر بغل و ناحیه تناسلی در خانم ها استفاده از نوره برای نظافت موهای این نواحی می باشد.

جلوگیری از عفونت قارچی واژن و درمان آن با واجبی
عفونت قارچی واژن یکی از عفونت های زنانه می باشد. مخصوصا این عفونت ممکن است سبب بروز مشکلات جدی در دوران بارداری شود. نوره بهترین ماده ضد قارچ برای جلوگیری از عفونت قارچی واژن و درمان این نوع عفونت می باشد. کشیدن نوره به اطراف ناحیه تناسلی موجب پاک سازی این ناحیه از قارچ ها می شود.

جلوگیری از خارش واژن و درمان آن با واجبی
خارش ناحیه تناسلی و واژن نیز از جمله مشکلاتی است که ممکن است بعضی از خانم ها به آن دچار شوند. این خارش معمولا به دلیل وجود قارچ و عفونت های قارچی در این ناحیه می باشد. نوره با تمیز کردن ناحیه تناسلی و پاک سازی آن از قارچ ها نقش مهمی در جلوگیری از خارش ناحیه تناسلی دارد.

جلوگیری از بوی نامطبوع ناحیه تناسلی با واجبی
بوی نامطبوع ناحیه تناسلی زن نه تنها می تواند موجب آزار خود او شود بلکه ممکن است سبب آزار همسر او نیز بشود و چه بسا باعث سردی در روابط جنسی بین زن و شوهر شود. یکی از دلایل ایجاد بوی نامطبوع در ناحیه تناسلی زنان، عفونت های این ناحیه می باشد. 

با استعمال نوره در ناحیه تناسلی و پاک سازی آن از عفونت ها و عوامل ایجاد کننده عفونت، بوی نامطبوع ناحیه تناسلی از بین خواهد رفت. در صورتی که با استعمال نوره طبیعی، بوی نامطبوع ناحیه تناسلی از بین نرود ممکن است دلیل دیگری برای این بوی نامطبوع وجود داشته باشد.

قابل توجه بانوان و دختران:
✔️یکی از راههای خروجی فضولات رحم و مواد زاید آن موهای زاید می‌باشد و نوره کردن این موها یعنی جذب مواد آن به رحم که اثرات مثبت زیادی را خواهد داشت. متاسفانه امروزه خیلی‌ها با لیزر کردن موهای زائد ظاهرا خود را زیبا اما در حقیقت خود را گرفتار می‌کنند. لیزر کردن موهای زائد تاثیرات منفی بر قلب، سینه، رحم، فیبرم، میوم، کیست دارد...

✔️زیرا لیزر اصلاً به لایه‌های زیر پوست نفوذ نمی‌کند چرا که پوست دارای سه لایه است و لیزر فقط به لایه میانی نفوذ میکند. از طرفی  لیزر عوارض سرطانی شدن پوست دارد. به تبلیغات برخی پزشک نماها و سالن‌های زیبایی توجه نکنید.


مضرات پودر نظافت نوره یا واجبی
نباید موبرها را در ناحیه های حساس مثل دور چشم ها یا حتی صورت افرادی که پوست نازکی دارند، استفاده کرد.
کرم های موبر نباید مورد استفاده روزانه قرار بگیرند زیرا موجب تیرگی و حتی سوختگی پوست می شوند. به دلیل ترکیبات شیمیایی اغلب کرم های موبر و حتی نوع معطر آنها دارای بوی ناخوشایندی هستند.
از کرم های موبر نباید بر روی پوستهای خراشیده شده و زخمی استفاده کرد.
استفاده از این موبرها موجب کثیف شدن اطراف شما می شود. افراد دارای پوست نازک و حساس نباید از کرمهای موبر استفاده کنند.


مزایای استفاده
-
استفاده آسان
- دردناک نبودن و موثر بودن
- به صرفه بودن از نظر اقتصادی
- قابل استفاده بودن برای تمام اعضای بدن (البته اگر حساسیت نداشته باشید)
- کاهش سرعت رشد موها در مقایسه با تراشیدن آنها
- برخی تحقیقات نشان داده استفاده مداوم از موبرها، باعث نازکی موها می‌شود.
- در مدت زمان کوتاهی می توانید موهای زائدتان را از بین ببرید.
- تقویت بدن
- تقویت قوای جنسی
- موثر در درمان غلبه سودا
- پیشگیری از جنون، خوره، پیسی و آکله
- موثر در درمان بیماری های پوستی
- رفع دلگیری و پریشانی موثر در درمان لاغری (باعث فربگی بدن می شود)
- پیشگیری از سرطان سینه (در صورت استفاده برای موهای زیر بغل) و سرطان خون (در صورت بوئیدن) و سرطان پوست.


روش صحیح استفاده از واجبی
در موقع استفاده باید بدن خشک باشد و داروی نظافت رقیق نباشد. بهتر است موقع مصرف از دستکش استفاده شود. حتما از آب داغ برای تهیه آن استفاده کنید.

آن را بر روی موهای زائد قرار دهید (در حالی که بدن خشک و تمیز است) و از مالیدن بیش از حد آن خود داری کنید. پس از ۵ تا ۶ دقیقه آن را بشویید و با دست موها را به راحتی جدا کنید.

ماندن بیش از حد آن بر روی پوست ممکن است منجر به آسیب دیدن پوست (مثل حالت سوختگی) شود. همچنین ماندن بیش از حد روی ناخن ها باعث میشود ناخن تا حد بسیار زیادی نرم شود و از بین برود.

این ماده بوی خاص و تندی می‌دهد. بهتر است در هنگام استفاده از واجبی (نوره) بدن در حالتی باشد که درزها و تو رفتگی ها قابل دسترس باشد و حرکت اضافی نداشته باشد.

- مقداری از واجبی را در ظرف ریخته و با مقدار بسیار کم آب داغ مخلوط کنید. (حالت خمیری داشته باشد.)

- سریع از نوک پا به‌سمت بالا روی بدن واجبی بگذارید تا به زیر گردن برسد.

- بعد از حدود ۵ دقیقه آب واجبی خشک شده و ترک ترک می‌شود که موقعیت خوبی برای کندن آن است.

- دقت شود اگر در حین واجبی کشیدن و قبل از رسیدن نوره به زیر گردن، قسمتهای پایینی خشک شود، قبل از ادامه دادن نوره به‌سمت بالا، ابتدا قسمتهای خشک‌شده را بردارید و بعد واجبی کشی را ادامه دهید.

- پوست قسمتهای زیر شکم تا زانو و قسمت سر سینه حساس‌تر از نواحی دیگر است لذا در گذاشتن و برداشتن واجبی در این نواحی بیشتر دقت کنید و ممکن است نیاز باشد که زودتر بردارید.

- بعد از برداشتن واجبی از کل بدن، به زیر دوش ولرم رفته و با کیسه یا لیف پشمی آرام‌آرام رد آن را هم از بدن بردارید.

- بعد از شستن واجبی از بدن، بهتر است کل بدن را از فرق سر تا نوک پا حنا بمالید و بعد از حدود پنج دقیقه خود را بشویید.

- خانم های باردار لطفا قبل از استفاده از بی ضرر بودن این مواد برای خودشان و فرزندشان اطمینان پیدا کنند.

- هنگام استفاده از واجبی حتما از دستکش استفاده کنید زیرا باعث شکننده شدن ناخن ها می شود.

 
استفاده از پودر واجبی در دوران بارداری
استفاده از پودر ها، ژل ها، برای از بین بردن موهای زائد بدن ممکن است آسان به نظر برسد. اما متخصصان پوست و زیبایی هنوز در حال اثبات بی خطر بودن استفاده از پودرهای موبر برای خانم های باردار هستند. یکی از مواد تشکیل دهنده پودر های موبر پودر سولفید و کلسیم هستند که با اثر گذاشتن بر روی ساختار پروتئینی مو و باعث حل شدن ساختار مو به صورت ژله ایی شده و موهای زائد را از بین می برند. همانطور که میدانید برخی از این پودرهای موبر دارای بوهای نامناسب هستند و این عاملی برای ایجاد حساسیت برای برخی افراد شده است. لذا با مشاهده این حساسیت ایجاد شده متخصصین معتقدند در زمان بارداری نباید از این نوع پودرها استفاده شود. و قبل از استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنید و یا امتحان کردن پودرموبر بر روی بخشی از پوست از عدم داشتن حساسیت اطمینان حاصل کنید.

سم شناسی واجبی
بیمارستان لقمان حکیم در تهران، بزرگترین مرکز سم‌شناسی ایران در یک برنامه چند ساله رابطه میان آمیخته شیمیایی واجبی موجود در بازار ایران در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ و شمار مسمومیت‌های گزارشی مرتبط با آرسنیک را پژوهش کرد. برآیند این برنامه پژوهشی نشان داد در سال ۱۹۹۹ با گسترش واجبی بدون آرسنیک در بازار شمار مسمومین به شدت کاهش یافته است. از همان سال دسترسی واجبی از طرح قدیم در زندان‌ها محدود شد. در واجبی طرح جدید از سولفید یا سولفید باریوم به عنوان جایگزین آرسنیک استفاده می‌کنند. شاید علت این مقدار آماری که بیان‌گر مسمومیت بوده، بیشتر برآمده از خورده شدن چنین واجبی‌ هایی بوده باشد وگرنه بو کشیده شدن آرسنیک، پیامد ناگوار مسمومیتی‌ای را به همراه ندارد.
 
مزایای استفاده از پودر موبر نسبت به سایر روشها
واجبی به پودر نظافت هم معروف است، این ماده از پودر ترکیبی به رنگ سفید تشکیل شده که از آمیخته شدن آهک و زرنیخ درست می‌شود و برای رفع موهای زائد بدن به کار می‌رود.
- راس سه دقیقه عمل می‌نماید.

- هیچگونه اسانس و مواد شیمیایی ندارد.

- پوست بدن را بسیار لطیف و خوش آیند می سازد.

- رنگ پوست را شاداب و با طراوت می کند وتیرگی پوست را پس از مصرف ندارد.

- مواد آن صد درصد طبیعی می باشد، هیچ گونه عارضه پوستی ندارد و بی ضرر است.

- بسیار کم بو می باشد و این بو فقط در زمان خمیر کردن است و پس از آن بویی ندارد.

- کلیه قارچهای پوستی را که در نقاط مرطوب بدن رشد می کنند را از بین می برد و این قارچهای ذره بینی را با نوره طبیعی می توان از بین برد.

- چنانچه قبل از عمل کردن کامل واجبی بدن را بشویید و قسمتی از موها به بدن بماند نیاز به زائل کردن مجدد موها نمی باشد و پس از خشک شدن بدن در کمتر از ۲۴ ساعت موها خود به خود زایل می شود و می ریزد.

- بعد از استفاده از بعضی وسائل موبر مانند تیغ، سر موها به حالت دو شاخه و  می شود و در زمان رشد مو باعث گیر کردن مو در زیر پوست و در نتیجه به وجود آمدن دانه و جوش می شود که استفاده از پودر موبر طبیعی سر موها را نرم و یک شاخه می کند و در زمان رشد هیچ گونه مشکل دانه زدن و جوش در زیر پوست را نخواهید داشت.

واجبی در روایات اسلامی
خواص معجزه گر نوره (واجبی – داروی نظافت) از امام رضا (ع)
روایت شده که می فرمایند: یک روز در میان از نوره (واجبی) استفاده نمایید و اگر نشد دو روز در میان ، اگر نشد سه روز در میان ، اگر نشد هفته ای یک بار ، اگر نتوانستید دو هفته یک بار ، اگر نتوانستید سه هفته یک بار، نتوانستید ماهی یک بار و حتی اگر پول نداشتید قرض کنید و این کار را انجام دهید و اگر چهل روز بگذرد و کسی از نوره استفاده نکرد، مسلمان نیست.

و نیز از امام صادق (ع) روایت شده که می فرمایند: دستور نوره کشیدن هر پانزده روز است ، کسی که بیست و یک روز بر او بگذرد و نوره نکشیده باشد اگر پول ندارد به عهده خدای بزرگ قرض گیرد و نوره (واجبی) کشد کسی که چهل روز بگذرد و نوره نکشد نه مؤمن باشد و نه مسلمان و نه کرامتی دارد.

از امام رضا (ع) روایت شده که می فرمایند: نوره (واجبی) وقتی به بدن گذاشته می شود علاقه مرد را به زن و زن را به مرد شدیدا شدت می دهد و وقتی زیر بغل گذاشته می شود شانه را قوی و دید را زیاد می کند. در کتب قدیمه طبی آمده است: کسی که نوره می گذارد دچار رماتیسم نمی شود و سرطان خون نمی‌گیرد.

از حضرت رسول صلی الله علیه و آله روایت شده که می فرمایند: موی شارب، پشت زهار و زیر بغل را بلند مگذارید. همانا شیطان در آنجا، جا می گیرد و پنهان می شود.

در روایتی از امام علی علیه السلام نقل شده است که فرمودند: دارو کشیدن، دفع دلـگیری و پریشانی خاطر می کند و بدن را پاک می نماید.

با توجه به آنچه که در شرع مقدس اسلام گفته شد و تحقیقات انجام شده می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از پودرهای موبـرعلاوه بر پاگیزگی بدن خواص پزشکی فراوانی دارند که بدین شرح است؛ نوره بدن را شیمی درمانی طبیعی می کند، استفاده ازآن پیشگیری کننده از سرطان پوست است، خانمها اگر در هنگام استفاده از آن کمی از آن را برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل استفاده کنند هرگز به سرطان سینه مبتلا نمی شوند.

بوی ناخوشایند آن نیز درمان کننده و پیشگیری کننده است، اگر آن را بو کنید هرگز سرطان خون نمی‌گیرید و بدن را در مقابل بیماریها بیمه می کند. استفاده از دارو برای زنان و مردانی که مشکل کاهش میل جنسی دارند نیز باعث افزایش میل جنسی می شود.  

 
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید میگنا نیست.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.