چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - 3 Mar 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۲۳:۵۲
کد مطلب: 52407
۱
نيازهاي اصلي زن و مرد در زندگی مشترک

از نیاز زن به توجه تا احتیاج مرد به قدرشناسی

از نیاز زن به توجه تا احتیاج مرد به قدرشناسی
 اغلب اختلافات زناشويي به این دلیل بروز می کند كه زن و شوهر نمي توانند نيازهاي عاطفی و روانی يكديگر را برآورده سازند. وقتي نيازهای عاطفی برآورده نمي شوند به سادگي رنجش ایجاد می شود و تقصير آن بر گردن دیگری انداخته می شود.
 
اغلب مردها زماني دچار رنجش مي شوند كه زنشان به آنها اعتماد نمي كنند و آنها را نمي پذيرند و در مقام قدرداني از انگيزه ها، توانمندي ها، افكار، تصميمات و رفتارشان بر نمي آيند. از آنجا كه اين موارد براي مردها بسيار مهم هستند اگر زنها به اين نكات را رعايت نكنند، همسرشان از آنها رنجش به دل مي گيرند و دلخور مي شوند. در اين شرايط مردها در اعماق وجود خود احساس نابسندگي و بي كفايتي مي كنند. اما از سوي ديگر زنها مي خواهند درك شوند و مورد توجه و احترام قرار گيرند. به همين دليل است كه وقتي احساسات آنها درك نمي شود و مورد توجه واحترام قرار نمي گيرند ناراحت مي شوند. وقتي زن از ناحيه شوهرش احترام نمي شود به ارزش و حق بود خود ترديد مي كند.


زنها به توجه احتياج دارند
رابطه زناشويي فرآيندي ادامه دار از ارزاني كردن، گرفتن و سهيم شدن عشق است. موفقيت رابطه زناشويي بستگي به اين دارد كه چقدر مي توانيم از خود مايه بگذاريم، اما توانايي ما در از خود مايه گذاشتن و عشق ورزيدن، با توانايي ما در دريافت عشق ارتباط دارد. اگر كسي عشقي دريافت نكند نمي تواند پيوسته عشق خود را ارزاني كند. براي دريافت حمايت و مهر و عشق ديگران، قبل از هرچيز بايد خود را سزاوار آن بدانيم. براي اين كه خودرا سزاوار مهر و محبت بكنيم بايد كسي را دوست داشته باشيم كه به ما توجه كند.

ضرورت دارد كساني كه با آنها در ارتباط هستيم به نياز ها و خواسته هاي ما توجه داشته باشند. نياز به مورد توجه قرار گرفتن، نياز به داشتن كسي است كه به ما محبت كند. با مورد توجه قرارگرفتن است كه مي توانيم شكوفا شويم و خود را شايسته دريافت عشق و محبت بدانيم.

در زمينه مورد توجه قرار گرفتن يا قرار نگرفتن از ناحيه همسر، زنها به خصوص آسيب پذير هستند. مرد مي تواند به زنش اين احساس را بدهد كه در بهشت زندگي مي كند و بعد از آنجا او را به درون جهنم پرتاب كند. وقتي مردي به زنش توجه مي كند زن باور مي كند كه نيازهاي معتبر دارد و خودخواه نيست. اما وقتي شوهر به زنش توجه نمي كند زن به دشواري مي تواند نياز هايش را ابراز كند و خود را گناهكار و خودخواه نپندارد. در اين شرايط زن خود را ضعيف ارزيابي مي كند و خود را شايسته و سزاوار آن نمي داند كه احساسات و نيازهايش را با همسرش در ميان بگذارد.


زنها به درك شدن و احترام نياز دارند
درك شدن از ناحيه ديگران براي اين كه بتوانيم خودمان را بفهميم بسيار مهم است. هرچه خود را بيشتر با ديگران سهيم شويم بهتر مي توانيم خود را بشناسيم. براي اطلاع از نيازها، افكار و احساسات خود بايد آنها را با كساني در ميان بگذاريم. درك كردن و فهميدن به معناي در ميان گذاشتن افكار و احساسات خود با ديگران و متقابلا دريافت كردن آنهاست، حتي اگر اين افكار و احساسات با آنچه از آن ماست متفاوت باشد.

نياز به درك شدن براي زنها از اهميت ويژه اي برخوردار است. وقتي مرد، زمان كافي براي درك كردن احساسات و نياز هاي همسرش صرف نمي كند زن به سادگي سردرگم مي شود و امكان اين واكنش شديد و بي تناسب نشان دهد افزايش مي يابد. وقتي زني احساسات خود را با شوهرش در ميان مي گذارد. اگر شوهر به حالت انفعالي به صحبت هاي او گوش فرا دهد و اميدوار باقي بماند كه به زودي حرفهاي زنش تمام خواهد شد طوري روي او اثر مي گذارد كه بر ابهامات يا ناراحتي هايش اثر مي گذارد كه بر ابهامات يا ناراحتي هايش مي افزايد.

احترام گذاشتن به همسر به معناي آن است كه بر او سلطه نرانيم، بلكه از او حمايت كنيم تا خودش باشد و حق و حقوقش را دريافت كند. احترام گذاشتن به زن به معناي محترم شماردن نيازها، ارزشها و حق و حقوق اوست و پايبندي به تعهدات است. نياز به محترم ماندن به معناي خود بودن در رابطه زناشويي است؛ وقتي كسي احساس احترام مي كند ديگر نيازي به آن ندارد كه حق و حقوق خود را بستاند؛ كسي كه مورد احترام است خود را بي ارزش تلقي نمي كند.


مردها نياز به قدرشناسي دارند
نياز اوليه به قدر شناسي اغلب با نياز به احترام به اشتباه گفته مي شود. قدرداني از كسي بدين معناست كه عمل و اقدام او را مورد تاييد قرار دهيم و از ارزشمند بودن آن تعريف كنيم. قدرشناسي از مرد بدين معناست كه رفتارش به هدف و منظوري كمك كرده است. اگر مرد مورد قدرشناسي واقع شود به راحتي مي نواند شكستهايش را ارزيابي كند و وقتي از ناحيه همسر مورد قدرشناسي واقع مي شوند به نشاط مي آيند. مورد قدر شناسي واقع شدن يكي از نيازهاي اصلي مردان است، احساس ارزشمندي مي كنند و به اين نتيجه مي رسند كه مي توانند بر زندگي ديگران تاثير بگذارند.


مردها به پذيرش و اعتماد نياز دارند
وقتي مردي مورد پذيرش قرار مي گيرد، توانمندي هاي خود را باور مي كند. وقتي اعمال مرد بدون قيد و شرط مورد پذيرش واقع مي شود، مي تواند بر دامنه خدمات خود بيفزايد. به همين دليل است كه مورد پذيرش واقع شدن در زندگي زناشويي نقش بسيار مهمي بازي مي كند.

اگر مرد احساس كند كه كمك هايي كه به زنش مي كند اسباب قدرشناسي او را فراهم مي آورد، براي برآورده ساختن خواسته هاي او تشويق مي شود. اگر زن و شوهرش را بپذيرد به او كمك مي كند تا از شكستها و ناكامي هايش مايوس نشود.

پذيرش مرد به او امكان مي دهد تا شرايط موجود خود را قبول كند و بداند به همان كيفيتي كه هست مي تواند زنش را راضي كند. در زمينه اعتماد كردن به مردها، اعتماد و اطمينان كردن به مفهوم پذيرفتن توانمندي ها، صداقت، قابليت اعتماد و صميميت يك شخص ديگر است، نياز به مورد اعتماد قرار گرفتن، نياز به تصديق و تاييد همسر ماست كه ما انساني وارسته و خوب هستيم. وقتي اعتماد وجود نداشته باشد اشخاص نيات يكديگر ارزيابي منفي مي كنند. وقتي اعتماد مي كنيم در واقع مي گوييم كه حتما دليل موجهي براي اين اقدام وجود داشته است. اعتماد در صورتي در يك رابطه زناشويي رشد مي كند كه هر يك از طرفين فرض را بر اين بگذارند كه ديگري قصدي براي ناراحت كردن او نداشته است، بلكه تنها مي خواسته از او حمايت كرده باشد.

مورد اعتماد قرار گرفتن سومين نياز اوليه و اصلي مردهاست. اعتماد كردن به مرد، در واقع فراهم ساختن زمينه براي برخوردار شدن از كمك هاي اوست. وقتي زني به شوهرش اعتماد مي كند مي تواند احساسات خود را به راحتي با او در ميان بگذارد.                              
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تربیت فرزندان شادتر، چرا و چگونه؟
نقش خانواده در مراقبت از نوجوان مبتلابه اختلال "دوقطبی"
سکوت، قاتل خاموش زندگی‌مشترک
قم، شادترین استان کشور+جدول
کرونا با روانمان چه کرد؟
چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
روانشناسی زرد دکانی برای کسب سود از رنج دیگران
نسبت به هویت جنسی پسرم نگرانم
با افراد مغرور و خودشیفته این گونه رفتار کنید
چند روش مؤثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگی
ما خشمگینیم و عضو شبکه‌های اجتماعی!
تربیت بچه حرف‌ گوش‌کن بدون دعوا و قشقرق
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...