دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - 17 Jan 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ / ۲۱:۰۹
کد مطلب: 54395
۷
ارسال مقالات واکسن برکت به مجلات معتبر در روزهای آینده

آشنایی با خط تولید واکسن کووایران برکت + تصاویر

 بازدید از فاز یک و دو کارخانه تولید واکسن کووایران برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) صبح دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ با حضور جمعی از اصحاب رسانه در شهرک دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام برگزار شد و رئیس هیئت مدیره گروه دارویی «برکت» درباره خطوط تولید این واکسن توضیحاتی ارائه کرد.
 

«حمیدرضا جمشیدی» پیش از بازدید از خط تولید واکسن برکت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: گروه دارویی برکت ۱۲ تا ۱۴ درصد داروی کشور را تولید می‌کند، نانوداروهای ضد سرطان را برکت تولید می‌کند و بزرگترین پروژه بیوتکنولوژی منطقه را تولید کرده‌ایم. ما فقط به دلیل اینکه دارو یک کالای اساسی است زیرساخت‌ها را خودمان تولید کردیم وگرنه این کارها را باید دولت انجام می‌داد.
 
 
 رئیس هیئت مدیره گروه دارویی برکت گفت: امیدواریم بتوانیم پیام صدها انسانی که ریسک کردند و جان خود را به خطر انداختند که نگذارند ملت ایران تحقیر شوند را به مردم منتقل کنیم.

جمشیدی افزود: ما بزرگترین مرکز داروهای ضدسرطان، بزرگترین کارخانه سلول درمانی غرب آسیا را داریم و ۴۰۰۰ اشتغال ایجاد کردیم و ۱۰۰ درصد شرکت‌هایمان بورسی است و بزرگترین پروژه بیوتکنولوژی منطقه، ۹۰ درصد پیشرفت کرده است و آنچه که به عنوان سود از داروها به دست می‌آوریم باید در حوزه سلامت هزینه کنیم و بنابراین ما ۱۲ بیمارستان و ۲۳۰ مرکز بهداشتی درمانی ساختیم و به وزارت بهداشت هدیه کردیم.

وی ادامه داد: هزینه درمان ۱۴ هزار زوج نابارور محروم را تأمین کردیم و داروهای ۴۰ تا ۵۰ هزار بیمار سرطانی و خاص را تأمین می‌کنیم و هر جا در دوران تحریم گرهی در دارو ایجاد شود ما ورود می‌کنیم. یک هفته است سرم نمکی بحران کشور شده است؛ از یکی از کشورها آن را وارد کردیم و هر جا بحرانی برای مردم ایجاد شد، آن را برطرف کردیم. نخ بخیه را تأمین کردیم و اجازه ندادیم جراحان ما احساس کمبود کنند. از روزهای اول کرونا، ستاد اجرایی فرمان امام مأموریت خاصی نداشت اما در زمینه ماسک ورود کردیم و موجودی ماسک، ۲۰۰ هزار ماسک در روز بود و نیاز کشور ۵۰ میلیون بود و ما بزرگترین تأمین‌کننده ماسک شدیم.
 

حمیدرضا جمشیدی رئیس هیأت گروه دارویی برکت

جمشیدی ادامه داد: برای ما سلامت مردم اولویت اول است و اگر با واردات محقق می‌شود خود را موظف دانستیم بحران را رفع کنیم. در زمینه اکسیژن‌ساز و دستگاه تهویه تنفسی به تولید پرداختیم و خط تولید کیت تشخیص سریع را در عرض یک ماه تولید کردیم. قیمت «رِمدِسیویر» در بازار سیاه به چندین میلیون رسیده بود و ما آن را به قیمت ۶۰۰ هزار تومان تولید کردیم. هفته پیش آمریکا دارویی را تأیید کرد که گفته شد روی کرونا اثر دارد و ما آمادگی تولید آن را به محض صدور مجوز وزارت بهداشت داریم.
 

وی با اشاره به اینکه ستاد اجرایی فرمان امام کال سنتر ۴۰۳۰ را با ۴ هزار اپراتور راه‌اندازی کرد، گفت: ما به سؤالات ۴۵ میلیون نفر از جمعیت پاسخ دادیم و ۱۰ میلیون ماسک رایگان و ۷ میلیون بسته معیشتی تحویل دادیم.

رئیس هیئت مدیره گروه دارویی برکت درباره سابقه ساخت واکسن‌ها در این شهرک دارویی تصریح کرد: ما واکسن «پنتاوالان» که به تمام کودکان ایرانی تزریق می‌شود را تولید کرده بودیم و پروژه ساخت واکسن hpv که تحریم است را تکمیل کردیم.

وی ادامه داد: برای کرونا 6 تیم واکسن‌سازی راه انداختیم و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که واکسن ویروس غیرفعال بهتر است و تجربه هند و چین در ساخت واکسن نیز این مسئله را به جهان ثابت کرد. واکسن mRNA در حال انجام فاز حیوانی است.

جمشیدی با بیان اینکه دانش فنی واکسن برکت صددرصد ایرانی است و به دست دانشمندان ایرانی اتفاق افتاد و یک درصد هم کپی کشور دیگری نبوده است‌، گفت: در فاز دوم، ۹۳.۵ درصد افزایش تیتر آنتی‌بادی را شاهد بودیم و نتایج اولیه فاز سوم نشان می‌دهد که مراحل به خوبی پیش رفته است.
 

وی ادامه داد: خط اول تولید بین ۳.۵ تا ۴ میلیون دوز در ماه را تولید می‌کند و تا دیروز ۲.۲ میلیون دوز تحویل وزارت بهداشت داده‌ایم و ۵‌.۵ تا ۶ میلیون دوز نیز تولید کرده‌ایم و فاصله زمانی برای تولید تا تحویل به دلیل انجام تست‌های مختلف روی واکسن‌ها، ۱۵ تا ۱۶ روز است و اگر این تست‌ها انجام شود بقیه واکسن‌ها نیز تحویل وزارت بهداشت داده می‌شود.
 

جمشیدی گفت: خط دوم ما ظرفیتی بین ۶ تا ۸ میلیون دوز دارد که صددرصد تجهیزات آن آماده و نصب شده است و پروسه تولید را شروع کرده‌ایم. امیدواریم این خط به زودی راه بیفتد و حدود ۱۲ میلیون دوز واکسن کرونا، بخش زیادی از نیاز کشور را تأمین خواهد کرد.
 

رئیس هیئت مدیره گروه دارویی برکت خاطرنشان کرد: خط سوم کارخانه برکت، مجموعه‌ای با ظرفیت ۱۶ تا ۲۰ میلیون دوز است و صددرصد تجهیزاتش آماده و در حال نصب است و تا یک ماه آینده تجهیزاتش کامل نصب می‌شود. این سه خط می‌تواند نیاز کشور و بخشی از نیاز منطقه را پوشش دهد.

جمشیدی یادآور شد: ما 27 آذرماه کلنگ مجموعه ساخت واکسن را زدیم و بعد از هند و چین بزرگترین سایت تولید واکسن برمبنای ویروس غیرفعال را داریم.
 

وی گفت: ۶۵۰ نفر در این ماه‌ها ۲۴ ساعته روی این پروژه کار کرده‌اند و همه تجهیزات تحریم بود و به سختی وارد این کشور شد‌. امریکایی‌ها از روزی که برکت، مجوز وارد شدن به بازار ایران را گرفت، واردات واکسن کرونا را تسهیل کردند و علت اینکه در یک ماه اخیر میزان واردات بیشتر شده همین امر است.

جمشیدی اظهار داشت: تا این لحظه، ۲ میلیون دوز واکسن برکت به مردم ایران تزریق شده است که کمترین عوارض واکسن‌ها مربوط به برکت بوده است و هیچ‌گونه مرگ مرتبط با واکسن برکت نداشته‌ایم و یک کمیته مستقل داده‌های مربوط به واکسن و مرگ‌ومیرهای مربوط به واکسن‌ها را بررسی می‌کند و در تمام جهان نیز به همین صورت است.
 

وی درباره انتشار مقالات مربوط به فازهای بالینی واکسن برکت گفت: ما داده‌‌های فاز یک و دو را به صورت خام منتشر کردیم. اگر کسی کار مقاله‌نویسی انجام داده باشد می‌داند که این کار راحت نیست‌. یک تیم برای نگارش مقاله تشکیل داده‌ایم و ۳۵ صفحه مقاله انگلیسی و ۱۰۰ صفحه دیتاهای خام است که ظرف دو سه روز آینده برای مجلات معتبر دنیا ارسال می‌شود. مقاله تست‌های حیوانی نیز نهایی شده و در چند روز آینده سابمیت می‌شود.
 

جمشیدی تأکید کرد: اگر بتوانیم مصوبه سازمان جهانی بهداشت را بگیریم امکان صادرات واکسن را خواهیم داشت. چین، روسیه و بسیاری از کشورهای دنیا برای بسیاری از داروهای خود مجوز سازمان جهانی بهداشت را نگرفته‌اند و این سازمان تأییدیه را برای واکسن‌های هندی، بسیاری از واکسن‌های اروپایی و روسی را صادر نکرده‌ است و سازمان غذا و داروی هر کشور، مجوز مربوط به واکسن مصرفی کشور را صادر می‌کند. ما مستندات را برای سازمان جهانی بهداشت آماده کرده‌ایم و درخواست میتینگ با سازمان جهانی بهداشت را داده‌ایم و پیگیر تأییدیه سازمان جهانی بهداشت هستیم.
 

 رئیس هیئت مدیره گروه دارویی برکت با بیان اینکه دانش فنی واکسن برکت صددرصد ایرانی است و به دست دانشمندان ایرانی ساخته شده و کپی کشور دیگری نبوده، گفت: در فاز دوم تست انسانی واکسن برکت ۹۳.۵ درصد افزایش تیتر آنتی‌بادی را شاهد بودیم و نتایج اولیه فاز سوم نشان می‌دهد که مراحل به خوبی پیش رفته است.

وی با بیان اینکه ما هیچ رقابتی با واکسن‌سازهای دیگر نداریم، گفت: ما پیش‌بینی می‌کردیم که مورد هجمه قرار بگیریم؛ ما یک شرکت تولیدکننده مانند سایر شرکت‌ها هستیم.... ادامه تصاویر در پایین همین صفحه
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

کلینیک تخصصی روانشناسی و مشاورۀ راهیل
گول صفحات و جملات انگیزشی را نخورید
کاربرد نظریه های یادگیری در آموزش
چرا زن ها خیانت می کنند؟ ۸ دلیلی که بیشتر مردها نادیده می‌گیرند
بحران‌های روانشناختی
وقتی نوجوانتان دروغ می‌گوید چه کار کنید؟
ابعاد اجتماعی و روانشناختی شایعه
کتاب آسان­ آموز روانشناسی تربیتی
درمان بیش فعالی کودکان
سلامت روان و سطوح سه گانه پیشگیری
مرکز مشاوره جانان تور روانشناسی برگزار میکند
چرا بسیاری از رؤسا و مدیران تجاری «بیمارانِ روانی» هستند؟
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ