جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ / ۰۷:۳۸
کد مطلب: 10501
۰

افزايش احتمال تولد نوزاد دختر در زنان مبتلا به بيماري‌هاي قلبي

      نتايج تحقيقات محققان دانشگاه تبريز نشان مي‌دهد، شانس تولد نوزادان دختر در زنان باردار مبتلا به مشكلات قلبي بيش از تولد نوزاد پسر است.

به گزارش ايسنا، نتيجه پژوهش محققان دانشگاه تبريز كه در كنگره جهاني قلب و عروق در دوبي اعلام شده است، نشان مي دهد از تعداد 216 كودك متولد شده از 200 زن باردار، بيش از 75 درصد آنها دختر هستند.

تعداد نوزادان پسر بايد با تعداد نوزادان دختر تقريبا برابر باشد. در حاليكه نرخ تولد نوزاد پسر در برابر دختر در ايران 105 پسر در برابر 100 دختر است، اين ميزان در بين زنان باردار مبتلا به بيماريهاي قلبي 32 پسر در مقابل 100 دختر گزارش شده است.

دكتر «كاترين تاوبرت» رئيس فدراسيون جهاني قلب اعلام كرد: نتايج اين پژوهش بسيار جالب توجه است. كروموزم در اسپرم مرد تعيين جنسيت نوزاد را بر عهده دارد، اما اين پژوهش احتمال رابطه ميان سلامت مادر و تعيين جنسيت فرزند را نشان مي‌دهد و با توجه به افزايش آمار زنان مبتلا به بيماريهاي قلبي، اين پژوهش مي‌تواند شروعي براي تحقيقات بيشتر در اين زمينه باشد.

دكتر «عليزاده اصل» از محققان دانشگاه تبريز نيز خاطر نشان مي‌كند: اين نخستين پژوهش در خصوص رابطه ميان جنسيت نوزاد و مشكلات قلبي مادران است و اميدواريم اين تحقيق منجر به پژوهش‌هاي بيشتر در اين حوزه شود.

ميانگين سني زنان باردار در اين پژوهش 29 سال گزارش شده است كه از اين گروه 64 درصد مبتلا به مشكلات دريچه قلب، 19 درصد مبتلا به كارديو ميوپاتي و 14 درصد نيز مبتلا به مشكلات مادرزادي قلبي هستند.

علت اصلي تغيير جنسيت نوزادان دختر در مادران مبتلا به بيماري قلبي بطور دقيق مشخص نشده و نيازمند انجام تحقيقات بيشتري است.

بيماريهاي قلبي – عروقي (CVD) شامل مشكلات قلبي و سكته اصلي‌ترين عامل مرگ ومير زنان در جهان محسوب مي‌شود كه سالانه باعث مرگ 8.6 ميليون زن مي‌شود كه اين نرخ در كشورهاي در حال توسعه بيشتر از كشورهاي صنعتي گزارش شده است.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.