پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - 21 Sep 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۱ / ۱۴:۲۲
کد مطلب: 10678
۰
۱

زنان دارای شغل اداری، زندگی موفق‌تری دارند

   
کارشناس علوم اجتماعی گفت: زنانی که دارای مشاغل ادارای هستند، در زندگی خود از لحاظ موفقیت تحصیلی فرزندان، اقتصادی موفق‌ترند. امان الله قرایی مقدم کارشناس علوم اجتماعی در گفت‌وگو با برنا اظهار داشت: دسته بندی مشاغل به این ترتیب که مثلا مردها نباید آشپز باشند یا زنان نباید کشاورز، راننده و یا فروشنده باشند، یک دسته بندی سنتی است.

وی در ادامه افزود: در کشور ما این چنین تفکیکی به طور محرز وجود نداشته است مثلا زنان و دختران مازندرانی و گیلانی و ... هم کشاورزی و هم شالیزی می‌کنند و همین طور در کشورهای دیگر به خصوص در هنگام جنگ جهانی دوم زنان روسی و  زنان کشورهای صنعتی دیگر به تانک سازی و هواپیما سازی می‌پرداختند، در حالی که مردان در جنگ بودند. در کشور ما هم برای افرادی که در شهر هایی مثل تهران و شهر های بزرگ زندگی می‌کنند چنین مساله‌ای بعید است، ولی در شهر های کوچک یا روستاها این امر سابقه داشته است.

قرایی مقدم در ادامه عنوان کرد: دلیل روی می‌آوردن زنان به برخی مشاغل پیش‌روی کشور به سوی صنعتی شدن بوده و این موضوع از ویژگی‌های صنعتی شدن است. بنابراین ما امروزه زنانی را می بینیم که راننده، اتوبوس و تاکسی هستند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اشتغال زنان به چنین اموری در مرحله اول یک نیاز است به این دلیل که نان آور ندارند، ولی به هر صورت این از بین رفتن تفکیک شغلی بین زنان و مردان، ویژگی یک جامعه صنعتی است. به این ترتیب ارزش‌ها و هنجار هایی که برای هر شغل وجود داشته است تحت عنوان مشاغل زنانه و مردانه از بین می‌رود و در نتیجه می‌بینیم که زنان وارد بازار کار شده‌اند.

قرایی مقدم در ادامه عنوان کرد: ورود زنان به مشاغل خارج از خانه امری است که در تمام کشورهای صنعتی وجود دارد. می‌دانیم که حتی برای اشتغال زنان به امور آموزشی و پرستاری هم در ابتدا مخالفت ‌هایی می‌شد، ولی به مرور زمان مشخص شد که مثلا معلمین زن در مقطع ابتدایی و راهنمایی بهتر از مردان کارایی دارند.

وی در ادامه افزود: طبق تحقیقاتی که در ایران انجام شده است، زنانی که دارای مشاغل ادارای هستند در زندگی خود از لحاظ موفقیت تحیصیلی فرزندان، اقتصادی، درک مسایل اجتماعی، فرهنگی، انتقال ارزش‌ها و هنجار به فرزندان خود، موفقیت شوهر و خانواداه به مراتب موفق‌ترند و نقش بسیار بالاتری به نسبت به زنان خانه‌دار دارند .

قرایی مقدم در ادمه با اشاره به این مطلب که زنان شاغل در هفته حدود 72 ساعت کار می کنند، افزود: موفقیت تحصیلی فرزندان زنان کارمند و معلمین بیشتر است به طوری که میانگین معدل آن‌ها به ترتیب 1 و 2.5 نمره بالاتر است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
همین غلط ها رو کردید مردان جوان را بیکار کردید زنان را از کانون خانواده کشوندید بیرون هی زن زن میکنید! نیمی از بدبختی های فرهنگی ما ازهمین زنان است!
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
علی فتحی آشتیانی، رئیس جدید سازمان نظام روانشناسی و مشاوره شد
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!