يکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - 10 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۱ / ۰۴:۰۰
کد مطلب: 10990
۳۶
۱۸۰

چگونه امتحاني موفق داشته باشيم؟/ روش مطالعه پس ختام PQ4R

چگونه امتحاني موفق داشته باشيم؟/ روش مطالعه پس ختام PQ4R
چگونه مطالعه موفق داشته باشیم ؟
مقدمه
آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که هنگام مطالعه از چه روشی استفاده می‌کنید؟ یک روش مطالعه صحیح و اصولی می‌تواند بسیاری از مشکلات تحصیلی را از بین ببرد. بررسیهای بعمل آمده گویای آن است که افرادی که در زمینه تحصیل موفق بوده‌اند، روش صحیحی برای مطالعه داشتند. یادگیری(learning) مسئله‌ای است که در سراسر طول زندگی انسان بویژه در دوران دانش آموزی و دانشجویی اهمیت زیادی دارد. چرا که دانش آموزان و دانشجویان همیشه در معرض امتحان و آزمون قرار دارند و موفقیت در آن آرزوی بزرگشان است.

شاید به افرادی برخورده باشید که می‌گویند: همه کتابها و جزوه‌ها را می‌خوانم، اما موقع امتحان آنها را فراموش می‌کنم، یا من استعداد درس خواندن را ندارم، چون با اینکه همه مطالب را می‌خوانم اما همیشه نمراتم پایین است و یا ... . بسیاری از اینگونه مشکلات به نداشتن یک روش صحیح برای مطالعه باز می‌گردد. عده‌ای فقط به حفظ کردن مطالب اکتفا می‌کنند، بطوری که یادگیری معنا و مفاهیم را از نظر دور می‌دارند. این امر موجب فراموش شدن مطالب بعد از مدتی می‌شود، در واقع آنچه اهمیت دارد یادگیری معنا و مفهوم است، چیزی که نمی‌توانیم و نباید از آن دور باشیم.

برای آنکه مطلبی کاملا آموخته شده و با اندوخته‌های پیشین پیوند یابد، باید حتما معنا داشته باشد، در این صورت احتمال یادگیری بیشتر و احتمال فراموشی کمتر خواهد شد. بنابراین قبل از اینکه خود را محکوم کنیم به نداشتن استعداد درس خواندن، کمبود هوش، کمبود علاقه، عدم تونایی و سایر موارد ، بهتر است نواقص خود را در مطالعه کردن بیابیم و به اصطلاح آنها بپردازیم. در اینصورت به لذت درس خواندن پی خواهیم برد. اولین قدم در این راستا آن است با اندکی تفکر عادتهای نامطلوب خود را در مطالعه یافته و سپس عادتهای مطلوب جایگزین آن گردد.

برای تغییر عادات مطالعه مراحل زیر را باید در نظر گرفت:
1.     آگاهی (درباره موضوع)
2.     علاقه
3.     ارزیابی (ارزیابی اطلاعات بدست آمده با در نظر گرفتن موقعیتهای موجود)
4.     آزمایش (بکار بستن فکر)
5.     مطابقت خود با فکر تازه و اختیار و قبول آن

انواع روشهای مطالعه
روش پس ختام
این روش یکی از مهمترین و معروفترین روشهای بهسازی حافظه است. نام این روش همانند نام انگلیسی آن (PQ4R) متشکل از حروف اول شش مرحله آن است.
 
مراحل پیش خوانی
در این مرحله کتاب یا مطلب بصورت یک مطالعه اجمالی و مقدماتی مطالعه شود. از جمله موارد این مرحله خواندن عنوان فصلها ، خواندن سطحی فصل ، توجه به تصاویر ، بخشهای اصلی و فرعی و خلاصه فصلها می‌باشد. هدف در این مرحله یافتن یک دید کلی نسبت به کتاب و ارتباط دادن بخشهای مختلف کتاب با یکدیگر می‌باشد.

مرحله سؤال کردن
پس از مطالعه اجمالی موضوعات و نکات اصلی ، به طرح سؤال در مورد آنها بپردازید. این کار باعث افزایش دقت و تمرکز فکر و سرعت و سهولت یادگیری می‌گردد.

مرحله خواندن
در این مرحله به خواندن دقیق و کامل مطالب کتاب پرداخته ، که هدف فهمیدن کلیات و جزئیات مطالب و نیز پاسخگوی به سؤالات مرحله قبل می‌باشد. در مرحله خواندن برای فهم بهتر مطالب می‌توان از کارهایی مثل یادداشت برداری ، علامت گذاری و خلاصه نویسی بهره جست.

مرحله تفکر
در این مرحله هنگام خواندن، ساختن سؤالها، و ایجاد ارتباط بین دانسته‌های خود، درباره مطلب فکر کنید. در این مورد نیز مهمترین اصل همان بسط معنایی است. بسط معنایی ممکن است در مراحل پنجم و ششم نیز یعنی در مراحل از حفظ گفتنی و مرور کردن نقشی داشته باشد.

مرحله از حفظ گفتنی
در این مرحله باید بدون مراجعه به کتاب و از حفظ به یادآوری مطالب خوانده شده پرداخته شود و بار دیگر به سؤالاتی که خود فرد طرح کرده بود پاسخ دهد. در اینجا باید مطالب آموخته شده را در قالب کلمات برای خود کرده ، در غیر اینصورت لازم است که مجددا به خواندن مطالبی که آموخته نشده پرداخته شود. مرحله از حفظ گفتنی در پایان هر بخش انجام می‌گیرد و وقتی بخشهای یک فصل به اتمام رسید به مرحله بعد ، یعنی مرور کردن یا آزمون وارد می‌شویم.

مرحله مرور کردن
این مرحله ، که مرحله آزمون نیز می‌باشد، در پایان هر فصل انجام می‌گیرد. در اینجا به مرور موضوعات اصلی و نکات مهم و نیز ارتباط مفاهیم مختلف به یکدیگر پرداخته و در صورت برخورد با موضوعات مورد اشکال به متن اصلی یا مرجع مراجعه شود.

یکی از راههای کمک به این مرحله پاسخگوئی به سئوالات و تمرینات پایان فصل است:

اجرای این مرحله می‌تواند مقداری از اضطراب را کاهش دهد.

روش دقیق خوانی
هدف از این مرحله این است که مطالب کامل و دقیق درک شده و بصورتی سازمان یافته و منظم در حافظه نگهداری شود. برخی از فنون موجود که می‌تواند به روش دقیق خوانی کمک کند عبارتند از:

تکنیک خلاصه برداری
به نوشتن عبارت، مفاهیم و موضوعات کلیدی متن پرداخته، بطوری که در مرور مطالب، با نگاه کردن و خواندن خلاصه‌ها، همه مطالب خوانده شده را یادآوری کند. یک روش بسیار مطلوب این است که از خلاصه‌ها نیز دوباره خلاصه برداری شود.

تکنیک سازماندهی مطالب
این تکنیک باعث افزایش درک و سرعت یادگیری و سهولت در بازیابی مطالب آموخته شده می‌شود.

برای سازماندهی مطالب استخراج سه بخش از متن اصلی مورد مطالعه لازم است که عبارتند از:

•  موضوع اصلی: موضوعی که تمامی مطالب را در بر می‌گیرد و بقیه مطالب حول و حوش آن می‌چرخد.
• نکته‌های اصلی: خطوط و اندیشه‌های اصلی و مهم هستند که در مجموع موضوع اصلی را می‌سازند و از صراحت بیشتری برخوردار است.
• نکات جزئی: اطلاعات جزئی‌تر هستند که بصورت مثالها، نمونه‌ها، عکس و تصویر اطلاعات واقعی مطرح می‌گردند.


تکنیک علامت گذاری در متن
در این تکنیک علامتهایی را بر روی متن اصلی انجام داده، از قبیل علامت گذاری به شکلهای مختلف در متن ، خط کشیدن زیر عبارات مهم، حاشیه نویسی و ...، این موارد بسته به سلیقه‌های افراد متفاوت می‌باشد. اما نکته مهمی که در هر نوع علامت گذاری حائز اهمیت است این است که، بهتر است همانند تکنیک سازمان دهی، مطالب را در سه دسته مجزا (موضوع اصلی، نکته اصلی ، موارد جزئی) قرار داده و آنها را با علامتهای مختلف نشان دهید.

در کنار روش مطالعه عوامل محیطی نیز در میزان یادگیری تأثیر دارد. یک محیط مناسب باعث توجه و تمرکز بهتر و بیشتری می‌شود.

حذف عوامل مزاحم فکری
مواردی هست که بخش عظیمی از وقت و فعالیت ذهنی را موضوعاتی به خود مشغول می‌دارند که هیچ رابطه با موضوع ندارند، موضوعاتی مانند: رفتار معلمان و استادان، افزایش شهریه و نوع رفت و آمد و … برخی از موضوعاتی هستند که موقع مطالعه اگر به آنها فکر شود از کارایی مطالعه می‌کاهد.

برخی حتی خیال پردازیهایشان را موقع مطالعه انجام می‌دهند؛ که به شدت فکر را آشفته کرده و تمرکز را از بین می‌برد. توصیه کلی این است که اگر ذهن خود را از افکار مختلف پاک کنید تا بر روی موضوع مورد مطالعه تمرکز کنید، مطالعه را کنار بگذارید و زمانی مطالعه را شروع کنید که سرحال، علاقمند و متمرکز هستید.


فراهم کردن محیط مناسب
محل و مکانی که مطالعه در آنجا انجام می‌شود باید مناسب باشد. منظور از محل مناسب مکانی است که آرام ، ساکت و دور از عوامل مزاحم محیطی باشد، این باعث تمرکز بهتر روی موضوع مطالعه می‌شود. بعضی افراد محل و زمانی را برای مطالعه انتخاب می‌کنند که بسیار شلوغ و پر سرو صدا است و بعضی از افراد رختخواب را برای مطالعه انتخاب می‌کنند و توقع یادگیری سطح مطلوب را دارند، ولی از این حقیقت غافلند که این محلها بدترین محل برای مطالعه است.

 
چگونه امتحاني موفق داشته باشيم؟
يقينآ براي پشت سر گذاشتن امتحانات نيز بايد به اين عوامل توجه نمود تا بتوانيم به راحتي به اهداف مد نظر خود دست يابيم. ذيلآ به چند مورد اساسي اشاره مي گردد:

1-در شروع كار اگر به مطالعه بي ميل هستيد سعي كنيد اشتياق به آن را در خود تقويت كنيد براي اين كار كتابتان را به چند بخش  تقسيم نموده و هر روز بخشي را مطالعه كنيد انباشته نمودن درسها براي شب امتحان باعث ايجاد استرس و اضطراب در شما شده و نتيجه دلخواه عايد نخواهد شد.

2-در روزهاي امتحان بيشتر مواظب سلامت جسماني خود بوده و تغذيه مناسب نيز داشته باشيدچون عقل سالم در بدن سالم است  خوردن خرما با شير ، ميوه جات تازه و.... بسيار مفيد است.

3-به اندازه نياز بخوابيد و مطالعه را صبح زود و بعد از صرف صبحانه آغاز كنيد چون بدن و ذهن شما كاملآ آماده ياد گيري است.

4- محيطي مناسب ، سالم ، آرام براي مطالعه داشته باشيد تا قدرت تمركز و ياد گيريتان افزايش يابد.

5- ساعات مطالعه خود را روزانه و به مرور افزايش دهيد.

6-حين مطالعه فرصتي را براي استراحت به ذهن بدهيد معمولآ هر يك ساعت يك ربع استراحت كافي است.

7-عوامل مخل در يادگيري از قبيل تلويزيون، بازيهاي كامپيوتري، و... را به حد اقل رسانده يا كلآ حذف كنيد .

8-  از شيوه بحث گروهي( پرسش و پاسخ)در يادگيري استفاده كنيد .

9- اگر حين امتحانات وقت اضافي براي يك درس داريد كتب سخت ديگر را نيز مطالعه كنيد.

10- از مطالب مشكل و سخت يادداشت برداريد و آنها را چند ساعت قبل از امتحان مطالعه كنيد.

11- يك ساعت قبل از امتحان مطالعه را رها كنيد تا با ذهني  آرام و آسوده وارد جلسه شويد ضمنآ بحث هاي بي مورد در شما استرس ايجاد مي نمايد.

12- سر جلسه موارد ذيل را رعايت نماييد:
الف: به حرف دانش آموزان تنبل، متقلب، و مزاحم گوش ندهيد.
ب:همه سوالات را يكباره نگاه نكنيد اگر سخت باشد اضطراب شما افزايش يافته و تمركز تان به هم مي ريزد پس سوالات را به ترتيب خوانده و جواب دهيد.
ج: وقت خود را صرف پيدا كردن جواب براي سوالاتي كه نمي دانيد هدر نكنيد پاسخ به آنها را به وقت اضافه بسپاريد.
د: دانستن سوال نصف جواب است پس همه سوالات را تا آخر بخوانيد خصوصآ در سوالات تستي كه موارد مشابه زياد است.
ه: سعي كنيد زماني را در آخر جلسه براي چك نمودن و مرور نوشته هايتان در نظر بگيريد تا مبادا آنها را اشتباه يا جابجا جواب نداده باشيد.  

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ناز پری
Iran, Islamic Republic of
من حوصله ندارم درس بخونم چ برسه ب این مطالب هااااااااااا
پوریا
البته از ادم های بی هدف بیش تر از اینم انتظار نمی ره
مهسا
Iran, Islamic Republic of
ایول.......
Iran, Islamic Republic of
هی یو درس حرف بزن اکی
امیر کیان
Iran, Islamic Republic of
شما خیلی با هدفی مثلا؟/؟
خسرو
درس بخوان پشت این گپها نرو
بی خیال بابا درس چی اخرش چی میشه
م
Iran, Islamic Republic of
ایندت عوض میشه . پولدار میشی . در نزد همه محترم میشی . هر چی بخوای میکنی .
م
Iran, Islamic Republic of
کی حوصله درس خواندن داره
ناشناص
Iran, Islamic Republic of
متاسفم
Iran, Islamic Republic of
جرا؟؟
ن
Romania
ایندتو میسازی صاحب خانواده میشی افتخار پدر و مادرت میشی درستو بخونی ضرر نمیکنی بخدا
Iran, Islamic Republic of
موافقم
United States
اینده ات خرابه خخخ
Romania
درس بخون تا ادم مفیدی بشی😊😊
دنیا
Iran, Islamic Republic of
درسه واسه شما ارزش نداره ولی واسه ما خیلی ارزش داره ، ارزششو الان نمیفهمی
Anisa🍕
Iran, Islamic Republic of
خب درس تو زندگی خیلی بدرد میخوره این جامعه کسی ک درس نخونده باشه و مدرک نداشته باشه بیسواد و بی ابروعه درس رو باید خوند تو زندگی خیلی ب درد میخوره حتی سوپر مارکت هم داشته باشی باز باید ریاضی بلد باشی
Iran, Islamic Republic of
باریکلا
مهسا
Germany
خب ي سوال؟
شمايي ك ميگي درس بخونيم چي ميشه اونوق
درس نخونيم چي ميشه؟؟؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
وقتی درس بخونی در مراتب بالاتر موفق تر میشی و وقتی میری تو یه جمع همه بهت احترام میزارن و سوالاتشون از تو میپرسن و بهت امیدوارن و حتی خانوادت بهت افتخار میکنن مثه من منم اولش از درس بدم میومد ولی الان بهترین شاگرد مدرسه هستم
Mimi
United Arab Emirates
درس نخونیم استرس نمیگریم من بخاطر استرسم هزار بار مردم و زنده شدم
Romania
تو ی که نمی تونی بخونی غلط می کنی سرچ کنی
انیسا🍕
Iran, Islamic Republic of
کی همچین چیزی گفته😒😐😐😐شما حرف اضافه نزن
Iran, Islamic Republic of
خخخ
Iran, Islamic Republic of
باشه
خييييييييييييييييلي خوب
سودا
Iran, Islamic Republic of
اگر به درس توجه نکنی خوبه پس از خوبات بشمارببینم
من خیلی درس می خوانم اما بعضی موقع نتیجه نمی گیرم چکار کنم سه شنبه امتحان ترم دارم
Iran, Islamic Republic of
سلام خسته نباشید من کلاس پنجم دبستان هستم امتحان ریاضیمو ۱۹ و ۲۵ صدم شدم به نظر شما معلم من به من نمره ۲۰ رو میده
سدنا
Romania
عزیزم شما افسردگی نگیری یه وخ والللللا
نازی
Iran, Islamic Republic of
سلام من اثلا نمی تونم که با اشتیاق درس بخونم اگر هم میخام که شروع کنم یه مشکل دیگه سر راهم بزرگ ترین سد دنیا متظاهر میشه
Iran, Islamic Republic of
خب هدفتوبنویس رویه برگ کاغذبزارکنارت .مطمعن باش هیچی نمیتونه ازآیندت مهم ترباشه .حواست که پرت میشه بهش نگاه کن وبگومن برای این هدفم تلاش میکنم
نادری
Iran, Islamic Republic of
میدونی چرا چون اعتمادبه نفست پایین
زهرا
Germany
دمت گرم
فقط دعا کن معلمش بهش 20 بده
نگرانم
khosru
لطفا کمتر اينترنت کار کن
khosru
من همیشه در امتحانات خود موفق هستم هر کئ می خواهد مثل من شود این مطالب دنبال کند
فاطیما
Iran, Islamic Republic of
اخه عزیز من تو که اول و اخرش خیلی خوبی دیگه کوچولو ماباید مثل خر درس بخونیم که نمرمون نیاد پایین
meraj
United Kingdom
دوست عزیز منم 2 شدم بنظرت به منم بیست میده :/
نازی
Iran, Islamic Republic of
باشه بابا فهمیدیم تو تیزهوشی .
آره 20 می گیری
بنیامین
Romania
بری دبیرستانو دانشگاه درست میشه عمو
امین
Iran, Islamic Republic of
لعنتیییییییییییی :)))))))))))))))
انیسا🍕
Iran, Islamic Republic of
سلام منم پنجم دبستانم، اما ما نمره نداریم بسیار خوب خوب قابل قبول نیاز به تلاش داریم.
Iran, Islamic Republic of
بگیر بخواب
السا
Iran, Islamic Republic of
چه جالب منم سه شنبه میان ترم زبان دارم
Iran, Islamic Republic of
موفق میشوی
Egypt
یک روش درست درسی برت بساز
محمدرضا
من فردا امتحان ترم ریاضی دارم لای کتابم رو باز نکردم . اصلا استرس ندارم .
بی خیال بابا
سحر
مرررررررررررررررررررررررررررررسی بازم روشهای خوب بگید به ما...
ولی من برعکس امتحان فیزیک دارم خیلی هم استرس دارم
ساجده
با توکل به خدا موفق میشی نگران مباش...
لیلا
Turkmenistan
عالی بود مرسییییی، بابت همه چیز ،
علی حاجتی
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام وعرض ادب.
بابت مطالب مفید و اموزتده ای که در وب سایتتون کذاشتید خیلی ممنون.
با تشکر
ادمين
Iran, Islamic Republic of
خواهش مي كنم دوست عزيز
محمد
سلام من این مطالبی را که گفتی خوندم وچیز هایی یاد گرفتم برای امتحان تیز هوشان چکار کنم؟
م
Iran, Islamic Republic of
سلام من در تیزهوشان هستم . اگه ریاضیت خوب نیست سعی کن درس های دیگتو حداقل 80%بزنی. ارام باش و تمرین کن . روزانه 4تا6 ساعت تمرین کن . باید حداقل 2 کتاب تستی داشته باشی. درسای دیگتو هم بخون باید زیر 18 نباشه . دعا میکنم که قبول شوی.
مهدیه
Iran, Islamic Republic of
امتحانات ترم چی
حمید
Iran, Islamic Republic of
بسیاااااااااااااااااااااااااااااااااااارعالی بود
...
Iran, Islamic Republic of
سلام لطفا ادمین گرامی جواب من رو بدید
من شنبه امتحان ریاضی دارم از هفته ی قبل هم روزی دوصفحه تمرین فشرده حل میکردم این دو روز اخر رو هم برای خودم 20 تا سوال ریاضی از تمام فصل ها نوشتم و میخوام حل کنم
ولی به شدت میترسم اصلا حال خوبی ندارم چطور میتونم به خودم امیدواری بدم؟
ملیسا
Iran, Islamic Republic of
نترس آروم باش شب قبل امتحان چیز های سرد نخور
ساجده اسماعیلی
از این بهتر نمی شه خیییییییییییلی ممممممنونمممممممممممم..........
mobin
واقعا تشکر . تشکر از حرفای خوبتون برای مطالعه
باران
Iran, Islamic Republic of
واقعا عالی بود
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
دمتون گرم
روزا
Iran, Islamic Republic of
خوب بود ولی بیشتر تلاش کن
زهرا
Iran, Islamic Republic of
تورو خدا من فردا امتحان دارم چه طوری مطالعه کنم
خر خون
خیلیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
خوببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببب
mahdis
Iran, Islamic Republic of
verrrrry goooooooooood....
tanks for you
مينا
Iran, Islamic Republic of
از ادم هاي درس نخون برمياد
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
سلا من عادت ندارم به نظر هایی که بقیه میزارن جواب بدم ولی باید بگم زیپ دهنت رو لطفا ببند کسایی که دارن این این مقاله رو میخونن برای دیوارکشی نیست
دانشمند
Iran, Islamic Republic of
عالي بود
هلنا
Iran, Islamic Republic of
بسسسسسسسيار خؤب
سپهر
Iran, Islamic Republic of
خخخخخخخخخخخخخخ. عالیه. من که به جوابمرسیدم
محمد
Iran, Islamic Republic of
توووووووووووکل به خددددددددددا مهم ترررررررررینه
mehdiro
Iran, Islamic Republic of
20 twenty بیست
مهشید
Iran, Islamic Republic of
منم فردا امتحان ریاضی دارم.
نسیم
Iran, Islamic Republic of
من فردا انتحان علوم ترم دارم.لطفا برام دعا کنین.درضمن مطلبتون هم خیلی عالی بود.
مریم
Iran, Islamic Republic of
عزیزم منم فردا امتحان علوم دارم کلاس چهارمم
رضا
Iran, Islamic Republic of
سلام راهی برای تقلب وجود ندارد
منم
Romania
رو ناخن هه
نیلوفر
Iran, Islamic Republic of
من فردا امتحان ریا ضیا دارم چیکار کنیم
رضا
Iran, Islamic Republic of
خوب است
آوین
Iran, Islamic Republic of
خیلی ممنونم وقتی این مطالب را خواندم در امتحانم موفق بودم مرسی
نامشخص
Iran, Islamic Republic of
مطلبتان خیلی عالی بود من در امتحان علوم پیشرفت کردم
رهگذر
Iran, Islamic Republic of
زیاد هم خوب نیست........بدم نیست....!
سارا
Romania
وای نمیدونم چی کار کنم چهار شمبه امتحان ریاضی دارم هیچی تو کلم فرو نمیره
مژگان
Iran, Islamic Republic of
سلام با تشکر از مطالب مفیدتون
منم
Iran, Islamic Republic of
منم همچنین واییییییی دیونه شدم چقدرx
هستی
Romania
اما من همیه الان امتحان دارم باید چی کار کنم
خسرو
نظر من اینست اگر یک رقیب داشته باشی به درس خواندن علاقه پیدا می کنی
S.p
Iran, Islamic Republic of
موافقم
ثمین
Romania
خیلی عالی بود ممنون . بابا چقدر بچه های ایران درسخونن مخصا پسرا هر کس تلاش کنه قطعا نتیجش رو میبینه. موفق باشید
...
Iran, Islamic Republic of
مفید بود خیلی ممنون
ناصر
Iran, Islamic Republic of
واقعا نوشته هاتون خوب و مفید بود
سودا
Iran, Islamic Republic of
پیام برای شمانبود
ساناز
Iran, Islamic Republic of
یه چیزی میگم راستهروزی 5 دیقه درس هم نمیخونم خیلی کم ولی کامل ترین نمره رو میارم

همیشه شاگرد اولم

هیچ استرسی واسه هیچ امتحانی ندارم ولی همیشه بالاترین نمره رو میگیرم

بیخیالم ولی همه معلما من دسیارشونم

فقط آهنگ گوش میدم ولی منظم ترین بچه ی کلاسم

من اینجوریم یا شانسه یا خداس که میخوادتم
Iran, Islamic Republic of
خیلی عالییییییییییییییییییییی بود دستت طلا برو کربلا
Iran, Islamic Republic of
ببین ایندت هم اینطور خوب میشه . بی مسعولیت.
دلارام
Iran, Islamic Republic of
خوش با حالت من که همیشه درس می خونم ولی نمره ام اصلا خوب نمیشههههههههههههههه
صدف
Afghanistan
سلام. نمی دونم الان چند سالته و چیکار می کنی ولی منم دوران مدرسه همین طور بودم. حتی یادمه یه بار دوستم اومد دنبالم بریم برای امتحان ترمی که من اصلا نمی دونستم اون روزه، نمره م هم 20 شد. ولی این عادت درس نخوندن الان که دانشگاه می رم برام دردسر شده. درسا سنگینه و من علاوه بر اینکه حوصله درس خوندن ندارم طاقت شاگرد دوم و سوم شدن رو هم ندارم. اینه که بهت توصیه می کنم شده تفننی شروع کن ولی عادت کن که منظم درس بخونی. بعدا خودت اذیت میشی
آرشام
Iran, Islamic Republic of
عجب سانسی داری ،به ماهم بده ;-)
Iran, Islamic Republic of
منم راهنمایی اینطوری بودم. خیلی با لذت نا خود اگاه هر از گاهی درس میخوندم. دبیرستان منو خراب کرد
غزاله
Romania
خیلی ممنون ولی وقتی میشه تقلب کرد دیگه چرا به خودم زحمت درس خوندن بدم هههه
Iran, Islamic Republic of
واقعا که 😡😡😡😡
شیوا
Iran, Islamic Republic of
بچه ها برا امتحان فیزیک استرس دارم انگار چیزی بلد نیستم
مایده
Iran, Islamic Republic of
سلام من با ریاضی مشکل دارم چ جوری بخونمش ؟
Romania
منم
السا
Iran, Islamic Republic of
هنوز امتحان نکردم ولی بازم مرسی به نظر به درد بخور میان ممنون
ارمیا
Iran, Islamic Republic of
خیلی مطالبش زیاده خلاصه نویسی کنید لطفاااااااااااااااااااااااااااااااا
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
برو باباها!!!!!!!!!!!
مزززززززززززززخخخخخرررررررفففففف!!!!
انصافا آخرش که چی؟؟؟؟؟؟
هر کی موافقه لایک کنه!!!!!!!!
داود
Iran, Islamic Republic of
سلام
لطفا در متن مقاله که کلمه ی سلیقه رو با ص نوشتید (صلیقه) اصلاح کنید
Iran, Islamic Republic of
درس خوندن خوبه
مبین
Iran, Islamic Republic of
سلام آفرین درود بر شما
زهرا
Iran, Islamic Republic of
خوب بودن مرسی
....
Iran, Islamic Republic of
من نمیدونم باید چی بگم
khosru
من اول نمره عمومی هستم بخاطر این مطالب را دنبال کردم
احد
Iran, Islamic Republic of
خیلی متشکرم
دخی استقلالی رئالی
Iran, Islamic Republic of
عالی بود ممنون
ایلیا کاکی
Iran, Islamic Republic of
خیلی ممنونم واقعاعالی بود.
alireza
United States
عالی بود‌.ممنون‌.
h
Iran, Islamic Republic of
روش خوبی بود .باتشکر
احسان
Iran, Islamic Republic of
خوب بود کاشکی یه برنامه ریزی برای بچه هاتوی سایت میزاشتید
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
عالی مطالب خوبی داشت
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
سلام به نظرم در کنار درس باید یه حرفه ای رو سعی کنه یاد بگیره که اگه درسش تموم شد و دیگه ادامه دانش میسر نبودو کارم گیرش نیامد بره دنبال همون کار .. وسلام
Iran, Islamic Republic of
من میگم که نباید زیاد خوابید یا زیاد از حد درس خوند
آروی
United States
من همیشه بااین مشکل مواجه هستم اصلااسترس ازمن دورنمیشه حتی سرکلاس هم همینجوریم
صابر
Iran, Islamic Republic of
عالیه
نرگس
Iran, Islamic Republic of
عالی
ترنم
Germany
من خیلی خیلی درس میخونم اماموقع امتحان نمیدونم چی میشه که وقتی جوابشوبلدم بازم غلط مینویسم
روانشناس
Romania
شما باید استرس خودتو کنترل کنی
عشق
Iran, Islamic Republic of
من فردا امتحان علوم دارم . ولی حوصله ی درس خوندن را ندارم چکار کنم؟؟؟
Hasti
Iran, Islamic Republic of
موافقم منم همین طور
Hasti
Iran, Islamic Republic of
من فردا امتحان دارم اما نمیتونم تمرکز کنم روی درسم چی کار کنم
Iran, Islamic Republic of
منم همینطور
رزا
Iran, Islamic Republic of
بعضي ها چرا انقدر بي تربيت هستند و
به نظرمن راهش همون درس خواننده است
سارا
Iran, Islamic Republic of
سلام،ببينين اينكه ميخواين درس بخونين يا نخونين به من ربطي نداره!
ولي اين به من ربط ك داره ك حق ندارين انرژي منفي ك تو وجودتون هست و با بقيه اشتراك گذاري كنين!
حال ندارين بخونين!؟
چرا جار ميزنين!
درس بخونم به كجا ميرسم!؟
اين و من و اونا مشخص نميكنن اين و خودت مشخص ميكني!
درس بخونم به كجا ميرسم!؟😍
واي ميدوني به رويام ميرسم
به همون ارزويي ك 4 سالم بود و تصميم گرفتم بهش برسم!
همون ارزويي ك تو 5 سالگي مامانم من و برد خياطي برام روپوش پزشكي بدوزن!
هموني ك وقتي بقيه باربي ميخريدن من دنباله لوازم پزشكي بودم!
ميدونين يه روز همه اونايي ك ميگن حال ندارم بخونم وقتي مروره گذشته ميكنن!
واقعا از دست انتخابي ك براي زندگيشون كردن ناراحت ميشن!
توروخدا حداقل وقتي خودتون نميخواين درس بخونين،اون ي كوچولو روزنه ي پشتكار ديگران و از بين نبرين!
انرژي منفي نباشين!
حتي وقتي خودت درس نميخوني دوستات و مجبور كن بخونن!
سعي كنين قهرمان زندگيتون خودتون باشين❤
Iran, Islamic Republic of
من امتحان علوم از 15نمره شدم 9چکار کنم
Iran, Islamic Republic of
راست میگی ها منم میخوام دوبلور بشم ولی باید درس خوند آنقدر تا به رویاهایت برسی
Afsaneh
Denmark
خیلی ممنون از مطلب مفیدتون
من تا الان تو زندگیم خیلی تلاش کردم و سال چهارمیه که دارم تو مدرسه تیزهوشان درس میخونم
اما چندوقته یه سری چیزا باعث شده انگیزه امو برای درس خوندن از دست بدم
این مطلب باعث تحول من شد به عشق پوشیدن روپوش سفید دکتری هم که شده تلاش میکنم:)
به امید موفقیت همگی
فاطمه زهرا
Iran, Islamic Republic of
سلام من یکی بالاتر کلاس چهارم هستم چهارشنبه امتحان ریاضی دارم کی سوالاتش رو میدونه
nazi.sh
Romania
من هیچ هدفی ندارم و تا چن روز دیگه مشخص میکنن چه رشته ایی برم به نظرتون چیکار کنم؟رشته ریاضی رو انتخاب کردم و خیلی فکر میکنم موقع درس خوندن
شقایق
Iran, Islamic Republic of
سلام ...
میشه یک راهنمایی به من کنین؟؟
من فقط به فکر درسم هستم . ولی هر تلاشی که میکنم نتیجه ای نمیگیرم انگار تلاشم بی فایده است.. همیشه دانش آموز منتاز بودم و یک دقعه افت کردم ... همه روش ها را میروم .. مثلا زیست>>> اول نگاهش میکنم به تصاویر عنوان ها .. بعد دو تا ماژیک هایلات .. قسمتی را در کنار آن خلاصه نویسی میکنم ... برای خودم توضیح میدم .. چند بار ... با یک رنگ نکات و دیگری مهمن و باید دقت کنم میکشم . جدول درست میکنم در یک برگه و وقتی تموم میشه استراحت و وقتی میرم مدرسه توی راه آن برگه ها رو میخونم و بعد کتاب رو میخونم
اما وقتی امتحان میاد همه از ذهنم میروند
دیگه انگیزه ندارم . خسته شدم .
Iran, Islamic Republic of
به نظر من که استفاده از ماژیک و این حرفا کار درستی نیست آدم باید کل کتابو مو به موبخونه اما گاهی اوقات ذهن هم کمی خسته می شه که باید بهش استراحت بدی
Iran, Islamic Republic of
راست میگه
پری
Romania
من به نظرم یک مشکلی هست من ای کیو میزنم راحته ولی سوالات که الان نگاه کردم خیلی سخته
ام البنین
Afghanistan
خیلی تشکر من دوست دارم مطالعه داشته باشم و مطمینم ای نکات خیلی برای من مفید تمام میشه
دنیا
Iran, Islamic Republic of
خیلی بد است
حسین
Iran, Islamic Republic of
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
Leyla
Iran, Islamic Republic of
منم امتحان زیست دارم ولی از استرس نمی تونم بخونم
مجید
Iran, Islamic Republic of
سلام من اصلا حال ندارم بخونم فردا امتحان زبان دارم چه کنم امتحان میان ترمم ۷شدم کلاس هشتمم
Iran, Islamic Republic of
به نظر من چند روز بخون هر جور شده بعدم از خدا کمک بگیر و برو و دعا کن
سارا
Iran, Islamic Republic of
من هر چي سعي ميكنم عادتاي بدو از خودم دور كنم بدتر دچارش ميشم اراده من صفره همش خودمو با دوستام مقايسه ميكنم اونا نخونده بيستن ولي من خرم بزنم بايد يه بي دقتي داشته باشم سر ازمونا مثه المپياد ميخوام ج بدم ولي وسطاش حواسم ميره به دوستام اينكه اونا حتما بهتر از من ميدن و به كل همه چيزو ول ميكنم صبم المپياد فيزيك دارم و از اينكه از الان ميدونم قبول نميشم و اونام قبول ميشن دارم ديونه ميشم اصن درساي خودمم يادم رفته
السا
Iran, Islamic Republic of
خیلی بده
سوگل و سوگند
Iran, Islamic Republic of
من فردا امتحان ریاضی دارم بی چاره ام سوگل
منم فردا امتحان ریاضی علوم و امتحان سخت سخت سخت متالعات دارم بی چاره ام خرم سوگند
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
مطالتون واقعا مفید بود خیلی ممنون
asal
Iran, Islamic Republic of
باسلام

خیلی ممنون من از این مطالب مفید نتیجه خیلی خوبی گرفتم
asal
Iran, Islamic Republic of
ای کسا نی که حوصله درس را ندارند اشکال نداره منم اون جوریم ولی این مطالب کمکم کرد
Egypt
تشکر از معلومات شما موفق باشید
يلدا
Iran, Islamic Republic of
من دركنكوراول شدم در دندان پزشكي ممنون🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍🎓👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
سلام. من عاشق درس ریاضی هستم،اما هرکاری میکنم چیزی نمیفهمم.اینقدر پیچیده و سخت هستن. خودم حدس میزنم من در یک مقطع که نقاطی از دروس رو نفهمیدم و خوب یاد نگرفتم دیگر بقیه رو هم نمیتونم. چون همه باهم ارتباط دارن. دیگر نمیدانم چه کنم.
Iran, Islamic Republic of
خیلی خیلی بد
Iran, Islamic Republic of
وا مگه میشه ادم درس نخونه
خودم تا دیروز سه چاهر ساعت درس نخوندم داشتم دیوانه میشدم
Iran, Islamic Republic of
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
عالی بود
😊😊😊😊😊
نیایش
Iran, Islamic Republic of
خیلی ممنون که مطلب به این مهمی رو گذاشتید امیدوارم فردا به دردم بخورد
آیلار
Romania
اعتمادبه نفس داد

💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋
عالییه
💋
نجمه خاوری
Iran, Islamic Republic of
اجتماعی خیلی ظعیفه وعلوم و ریاضی و تفکر ودینی خیلی مشکل
Iran, Islamic Republic of
مسخره😡😤
آنیسا🍕
Iran, Islamic Republic of
مرسی خوب بود. اما من بابام میگه امتحان بی اهمیت ترین بخش کاره. اما من خیلی استرس میگیرم درس نمیخونم. نمیدونم چرا اینجوری ام 🙁چیکار کنم؟؟؟ استرس نگیرممممم
ناشنلس
Iran, Islamic Republic of
من از وقتی که کرونا اومد انگیزه ام رو از دست دادم درسم خیلی خوب بود اما الان افتضاح
Iran, Islamic Republic of
تیراننمیدونم چجوری بگم بهترین یافتی که تا به امروز تو زندگیم دیدم خیلی خیلی از سایت متشکرم
Iran, Islamic Republic of
امتحان زیست دارم هیچی نخواندم چکار کنم تورو خدا به من کمک کنید خدااا خداااا خداااا خدایا هوامونو داشته باش یا الله یا خدااا 🤲🏻🤲🏻🤲🏻🤲🏻🤲🏻
پرنیان
Iran, Islamic Republic of
سلام خیلی خوبه مطالب....من امتحان تیزهوشان دارم لطفا برام دعا کنید
Iran, Islamic Republic of
متاسفم برای اونایی که درس رو جدی نمی گیرند ما داریم اینده رو میسازیم اگه الان درس میخونیم پس فردا زندگی خوبی داریم
و پدر و مادر مون بهمون افتخار میکنن ما فقط که نباید تفریح و خوش گذرانی داشته باشیم هر کسی هدف داره و برای هدف اش تلاش میکنه به یک پستی می رسه
Iran, Islamic Republic of
وقتی درس بخوانی و یک آدم موفق بشی عکستو میزنن روی در مدرسه بعد همه تشویقت میکنن. این خیلی خوبه. بعدش اگه خواستی بری خارج از کشور به راحتی میری. درستو بخوان تا بتونی موفق بشی

برای همه آرزوی موفقیت می‌کنم ایشا الله به هر چیزی میخواهین برسین ❤️❤️✏️📘🇮🇷🏨
Iran, Islamic Republic of
هه برو بابا مسخره ی همش
ملکه جهنم 😅
Iran, Islamic Republic of
من نظری ندارم والا فقط سه شنبه این هفته امتحان از کل درسا دارم نگرانم خیییلی نمیدونم چیکار کنم خب منم که از درس خوندن بدم نمیاد فقط نمیدونم چرا انگار یکی جلوی پیشرفتمو میگیره نگرااانم 2 روز دیگه امتحان از تمام درسا چیکار کنممم😫😭😖
نمیگم
Iran, Islamic Republic of
من میخام درس بخونم ولی نمیشه یا حوصله ندارم یا تمرکز درس که میخام بخونم تمرکز هم بهم‌ میخوره می‌ره سمت یه آدم انرژی منفی
Iran, Islamic Republic of
درس بخونید 💚
جیمینا
Iran, Islamic Republic of
اگه بجای خوندن این درستو میخوندی بهتر بود
Iran, Islamic Republic of
من راهنمایی درسم خیلی خوب بود رشته انسانی برداشتم نمونه قبول شدم توی دهم توی جامعه شناسی ۱۲.۷۵ گرفتم کسی میدونه چطوری باید حفظیاتم رو ببرم جلو که نمرات بهتری بگیرم تست ام رو ۹0 درصد زدم ولی معلممون خیلی ریز بین واقعا سخت می گیره نمیدونم چیکار باید بکنم خواهش می کنم کمک کنید فردا امتحان دارم🙏
احتمال افزایش اختلالات تغذیه ای در نوجوانان مبتلا به صرع
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...