کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

جهان به یک کره زمین دیگر نیاز دارد!

31 ارديبهشت 1391 ساعت 7:02


صندوق جهانی حمایت از طبیعت هشدار می‌دهد که روش مصرف منابع طبیعی کره زمین در حال حاضر مثل برداشت از یک حساب بانکی است که ذخیره کافی ندارد.

به گزارش جام نیوز (19 May)، برپایه گزارش اخیر «صندوق جهانی حمایت از طبیعت» (WWF) بشر با چنان سرعتی در حال بهره‌برداری از منابع طبیعی است که در آینده نزدیک برای تامین نیازهای اساسی خود مثل کشت محصولات خوراکی، جنگل و دامپروری، به یک کره زمین دیگر نیاز خواهد داشت.

این نهاد بین‌المللی و غیردولتی در گزارش خود که تحت عنوان «سیاره زنده» منتشر شده، می‌گوید که در سال 2008 نیاز جامعه بشری به زمین‌های مناسب برای کشت محصولات کشاورزی از آنچه که واقعا روی کره زمین موجود است 30 درصد بیشتر شده‌است. میزان مصرف منابع طبیعی کره زمین، به‌ویژه زمین‌های کشاورزی و جنگل‌ها به حدی افزایش یافته که برای جایگزینی و احیا مصرف یک‌ساله بشر، کره زمین حداقل به یک سال و نیم زمان نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ» مدیر «صندوق جهانی حمایت از طبیعت» می‌گوید: «بشر در دهه‌های اخیر به شکلی زندگی و مصرف می‌کند که گویا ما یک کره زمین اضافی هم داریم. میزان مصرف بشر حدود 50 درصد بیشتر از آن چیزی است که منابع طبیعی کره زمین در هر سال می‌توانند تولید کنند. اگر الگوها و میزان مصرف را تغییر ندهیم تا سال 2030 به وضعیتی خواهیم رسید که برای تامین نیازهای بشر حتی یک کره زمین دیگر هم کافی نخواهد بود.»
این گزارش که در نتیجه‌گیری خود بر ضرورت کاهش مصرف منابع طبیعی، مثل آب، جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی تاکید می‌کند، در آستانه برگزاری همایش ماه آینده سازمان ملل متحد منتشر شده که قرار است در شهر ریودوژانیرو برای بررسی راه‌های پیشگیری از نابودی منابع طبیعی برگزار شود.


کارشناسان منابع طبیعی برای سنجش منابع کره زمین از مقیاسی استفاده می‌کنند که اصطلاحا «هکتار جهانی» نامیده می‌شود و در برگیرنده یک میانگین از تمامی منابع طبیعی از جمله جنگل‌ها، آب آشامیدنی و کشاورزی و زمین‌های قابل کشت است.

برپایه بررسی‌هایی که در سال 2008 انجام گرفته‌است میزان مصرف هر فرد از این منابع حدود 2٫7 هکتار بوده در صورتی‌که کره زمین در بهترین حالت می‌تواند 1٫8 هکتار از این منابع را برای یک فرد تامین کند. در عین حال باید در نظر داشت که برپایه آمارهای سازمان ملل متحد جمعیت کره زمین در ماه اکتبر امسال به هفت میلیارد نفر خواهد رسید.

البته میزان مصرف ساکنان کره زمین از این منابع در هر کشور جهان متفاوت است. برای نمونه میزان مصرف سرانه این منابع در کشوری مانند قطر حدود 12 هکتار است و پس از قطر کشورهایی نظیر کویت، امارات متحده عربی، آمریکا و دانمارک در مقام‌های بعدی قرار دارند. اما در مقابل میزان مصرف سرانه ساکنان مناطق فلسطینی حدود یک «هکتار جهانی» است.


به نوشته رادیوفردا، صندوق جهانی حمایت از طبیعت هشدار می‌دهد که روش مصرف منابع طبیعی کره زمین در حال حاضر مثل برداشت از یک حساب بانکی است که ذخیره کافی ندارد. در برخی موارد منابع و سامانه‌های زیست‌محیطی کره زمین چنان تحت فشار قرار دارند که حتی پیش از پایان اندوخته‌های موجود ممکن است به کلی نابود شده و احیا آنها ناممکن شوند.


کد مطلب: 11181

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/11181/جهان-یک-کره-زمین-دیگر-نیاز

میگنا
  https://www.migna.ir