سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۱ / ۰۴:۴۹
کد مطلب: 11318
۰

راه ميانبر براي جوان سازي پوست واقعيت ندارد

تغييرات پوستي مرتبط با سن را بايد پذيرفت


براي داشتن پوستي زيبا و شاداب چه کارهايي مي توان انجام داد؟ استفاده از کرم هاي گران قيمت مراقبت از پوست، رو آوردن به جديدترين شيوه هاي جوان سازي پوست يا در پيش گرفتن سبک زندگي سالم؟

بسياري از مردم حاضرند براي دانستن جواب قطعي اين پرسش هزينه کنند، وقت بگذارند يا هر کار لازم ديگري را انجام دهند اما مطمئن باشند که پوستي زيبا و شاداب خواهند داشت.

واقعيت اين است که اين امر مانند بسياري از مسائل بهداشتي سهل و ممتنع است يعني در عين سادگي، پيچيده است.

خواب و استراحت کافي، دوري از استرس، اتخاذ رژيم غذايي مناسب، ترک سيگار، انجام فعاليت هاي ورزشي و استفاده دائم از کرم ضدآفتاب در کنار رعايت بهداشت پوست، در سلامت آن تاثير دارد.

تقاضاي زيبايي، عيب نيست


واقعيت اين است که گرايش به روش هاي مراقبت از پوست و تقاضا براي حفظ زيبايي و جوان ماندن آن در تمام دنيا افزايش يافته است.

اما نکته اين جاست که در کشور ما در اين زمينه افراط مي شود و با توجه به هجمه فرهنگي که جامعه و جوانان ما را تهديد مي کند، شاهد استفاده بي رويه از لوازم آرايشي و بهداشتي و شيوه هاي جديد جوان سازي پوست هستيم.

دکترمسعود ملکي، مديرگروه بيماري هاي پوستي دانشگاه علوم پزشکي مشهد و دانشيار دانشگاه با بيان اين مطلب به خراسان مي گويد: زيبايي حق انسان است و تقاضا براي آن عيب نيست؛ اما نکته اي که فراموش شده اين است که به چه قيمتي بايد به دست بيايد. آيا اين عيب نيست که چشم و هم چشمي و رقابتي که براي زيباتر شدن در ميان جوانان ايجاد شده، ناشي از فرهنگ وارداتي است؟

در گذشته پير شدن عيب نبود و سالمندان حرمت زيادي داشتند. هرچند هنوز خوشبختانه حرمت ها به جا مانده است اما به نظر مي رسد مردم حاضر به پذيرش تغييرات ناشي از سنين سالمندي و پيري نيستند. بايد دانست هر سني اقتضائاتي دارد و تغييرات مرتبط با سن امري اجتناب ناپذير است. بنابراين در ابتدا بايد اين آگاهي را به مردم داد که توقعات منطقي داشته باشند و گرفتار تبليغات اغراق آميز به ويژه در زمينه جوان سازي پوست نشوند. شيوه هاي جوان سازي پوست همراه با ديگر رشته هاي پزشکي پيشرفت قابل توجهي طي دهه هاي اخير داشته است اما از آن جا که تعداد متقاضيان زيبايي در سراسر جهان روز به روز افزايش پيدا مي کند، راه براي سودجويي و کلاهبرداري هم به همان اندازه فراوان شده است.

اين متخصص پوست و مو با اشاره به اين که در کشور ما ساليانه هزينه هاي گزافي براي واردات جديدترين دستگاه ها و روش هاي جوان سازي و مراقبت هاي پوستي پرداخته مي شود، تاکيد مي کند: اين روند رو به افزايش در سطح کلان براي اقتصاد ملي و در سطح خرد براي خانواده خطرناک است؛ در موارد بسياري، مردم به علت ناآگاهي و پرداخت هزينه اندک به روش هاي غيرعلمي که توسط افراد غيرحرفه اي ارائه مي شود روي مي آورند، که اين شيوه بسيار نادرست است و ادامه آن به ضرر سلامت جامعه خواهد بود.

متاسفانه مردم درباره استفاده از بوتاکس، ليزر، لايه برداري پوست و حتي روش هايي که کارآيي آن هنوز ثابت نشده است، اطلاعات کافي ندارند و متضرر مي شوند. به عنوان مثال بسياري از افراد نمي دانند که تاثير بوتاکس فقط ۶ ماه است و تاثير آن فقط طي اين مدت مشهود است.

تاثير بوتاکس


بوتاکس سم باکتري بوتوليسم است که به عنوان يک ماده دارويي از آن استفاده مي شود و با تاثير روي پايانه هاي عصبي عضلاني سبب فلج شدن عضلات صورت مي شود.

به گزارش ايسنا دکتر کامران بليغي در اين باره مي گويد: فلجي و بي حسي عضلات صورت کوتاه مدت است و تاثير آن بعد از سه تا شش ماه از بين مي رود. بنابراين براي حفظ اثر اين روش بايد هر چند ماه يک بار تزريق دوباره انجام شود.

ابتدا از اين دارو براي درمان انقباض هاي دردناک عضلاني استفاده مي شد اما با گذشت زمان و انجام تحقيقات بسيار در اين زمينه، مشخص شد که مي توان از اين دارو براي فلج عضلات صورت که با حرکات مداوم دچار چروک مي شود، استفاده کرد.

چروک هاي ظريف صورت با افزايش سن، دلايل ژنتيکي و نور آفتاب بيشتر مي شود و حرکات و چروک هاي ناحيه پيشاني به مرور زمان ثابت مي شود. از بوتاکس مي توان براي رفع چروک هايي که بر اثر اخم ايجاد شده است و چروک هاي پيشاني، دور چشم، صورت و گردن استفاده کرد. بوتاکس که با استفاده از سرنگ در عضله تزريق مي شود ممکن است با عوارضي مانند افتادگي ابرو، غيرقرينگي پلک، نامتقارن شدن اجزاي صورت و يا ايجاد حساسيت همراه باشد. وي تصريح مي کند: تزريق بوتاکس در سنين ۳۰ تا ۶۰ سالگي بيشترين تاثير را دارد و چروک هاي صورت را کاهش مي دهد. وي درباره افرادي که نبايد اين تزريق را انجام دهند، گفت: افرادي که بيماري هاي عصبي دارند، دچار فلج عضلاني هستند و يا از بعضي داروهاي آنتي بيوتيکي آمينوگليکوزيدي استفاده مي کنند نبايد از اين دارو استفاده کنند. اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره ايجاد پادتن در بدن اظهار داشت: بعد از اين که افراد چند بار از تزريق بوتاکس استفاده کردند، پادتن آن در بدن ايجاد مي شود و بعد از مدتي اين تزريق اثر خود را روي افراد از دست مي دهد. در ابتدا اين تزريق را تنها زنان انجام مي دادند ولي در حال حاضر آقايان نيز اين تزريق را انجام مي دهند و تمايل افراد براي استفاده از اين تزريق به دليل بي درد بودن بيشتر شده است. مصرف بوتاکس بايد طبق اصول علمي باشد، بايد به انتخاب بيمار و چروک صورت توجه ويژه اي شود و بيمار حتما بايد به عوارض تزريق بوتاکس آگاه باشد و تنها به اثر زيبايي آن فکر نکند.

نکته کليدي


متاسفانه بيشتر مردم در پي راه هاي ميانبر براي کسب زيبايي و جواني پوست هستند، دکتر ملکي دراين باره تاکيد مي کند: استرس، تغذيه ناسالم، ورزش نکردن و استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب در از بين رفتن زيبايي پوست تاثير زيادي دارد و براي داشتن پوست سالم بايد سالم زيست. اين نکته اي است که بيشتر مردم از آن غافل هستند و تصور مي کنند با استفاده از روش هاي معجزه گر مي توانند پوست زيبايي داشته باشند.       خراسان/شماره انتشار 18127
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .