چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۱ / ۰۴:۳۲
کد مطلب: 11549
۰

بهترین محافظ طبیعی بدن در مقابل حشرات

آنها متوجه شدند که موی بدن به طور شگفت انگیزی سرعت شناسایی ساس ها را بر روی بدن انسان افزایش می دهد. "سیوا جوثی" در اینباره می گوید: "شرکت کنندگان در این آزمایش حضور ساس را بر روی بازوی مودار خود سریعتر و راحت تر از بازوی بدون موی شان حس می کردند.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که به چه دلیل بر روی بدن ما مو رشد می کند؟ برای یافتن پاسخ سوال این مطلب را مطالعه کنید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بر اساس تحقیقات دانشمندان حشرات خونخوار ترجیح می دهند از نقاط بدون موی بدن انسان تغذیه کنند.

ممکن است موهای خارجی بدن انسان در دنیای مدرن امروز بی فایده به نظر برسد. اما طبق گفته دانشمندان همین موها به ما در شناسایی انگل ها کمک می کنند.

برخی محققان معتقد هستند که در گذشته حتی یکی از گزینه های مهم انتخاب همسر از نگاه زنان، مردانی با بدن پر مو بوده به این دلیل که این مردان بیماری های انگلی نداشته اند.

امروزه دانشمندان کشف کرده اند که موهای خارجی پوست بدن فواید بسیاری برای ما دارند "مایکل سیوا جاثی"، محقق و زیست شناس دانشگاه شفیلد در انگلستان، می گوید: "من تحقیقی را با موضوع بیولوژی حشرات خونخوار انجام دادم. هدف ما پیدا کردن راه هایی برای کنترل این حشرات و به دنبال آن جلوگیری از انتقال بیماری توسط حشرات ناقل بود."

محققان این تحقیق را روی 29 دانشجوی داوطلب انجام دادند و قسمتی ازموهای یکی ازبازوهای آنها را زدند. سپس بر روی هر کدام از بازوهای آنها ساس هایی را قرار دادند و مدت زمانی را که طول می کشید داوطلبان حضور ساس ها را بر روی بازوها خود حس کنند، محاسبه کردند. آنها همچنین زمان گرفتند تا ببیند چقدر طول می کشد تا این انگل مکان مناسبی را برای مکیدن خون پیدا کند. ( البته جالب است بدانید محققان قبل از اینکه ساس ها نیش خود را در پوست فرو کنند، آنها را از روی بازوهای داوطلبان برمی داشتند.)

آنها متوجه شدند که موی بدن به طور شگفت انگیزی سرعت شناسایی ساس ها را بر روی بدن انسان افزایش می دهد. "سیوا جوثی" در اینباره می گوید: "شرکت کنندگان در این آزمایش حضور ساس را بر روی بازوی مودار خود سریعتر و راحت تر از بازوی بدون موی شان حس می کردند.

بنابراین این موها بودند که وجود ساس را روی پوست شناسایی می کردند. در ضمن حضور مو مدت زمانی را که یک انگل صرف پیدا کردن مکان مناسبی برای نیش زدن می کند، افزایش می دهد. در واقع مو مانعی برای نیش زدن آنها و مکیدن خون محسوب می شود."

مردان در پیدا کردن انگل ها بهتر از زنان عمل کردند و علت آن هم پرمو بودن بدن آنها نسبت به زنان به واسطه اختلاف هورمون تسترون در این دو جنس است. حشرات خونخوار ترجیح می دهند جاهای بدون موی بدن مثل سر زانوها را نیش بزنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "