شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ - 28 Jan 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ / ۱۸:۲۵
کد مطلب: 11662
۰

قدرتمندترین ابررایانه‌ها از یک حشره هم کم‌هوش‌ترند!

هوش یک موش بیشتر از گوگل
محققان هوش مصنوعی در فستیوال جهانی علوم در نیویورک اعلام کردند که هوش یک موش بسیار بیشتر از قدرت موتور جست‌وجوی گوگل است.
به گزارش جام نیوز (June 07)، اگرچه به نظر می‌رسد که موتور جست‌وجوی گوگل به دلیل توانایی در جذب و در اختیار گذاشتن سریع داده ها و توانایی پاسخگویی به سوالات مختلف، یک سیستم بسیار هوشمند است، اما هوش یک موش از پر قدرت‌ترین ابر رایانه‌های موجود نیز بسیار بالاتر است.


پروفسور «یان لی چون» محقق علوم رایانه در دانشگاه نیویورک تأکید می کند: کاری که موتور جست‌وجوی گوگل انجام می دهد، یک عمل آموزشی است و فهم و یادگیری در میان نیست.

«لی چون» می افزاید: در حوزه توان محاسباتی، پر قدرت ترین ابررایانه های جهان نیز از یک حشره ضعیف تر هستند و خوشحال خواهم شد اگر بتوانم دستگاهی بسازم که هوشی معادل هوش یک موش داشته باشد!

عظمت قدرت مغز انسان با هیچ سیستم هوشمندی قابل قیاس نیست، چراکه بیش از 100 میلیارد نورون در مغز انسان توانایی انجام عملیات محاسباتی معادل عدد یک با 18 صفر در ثانیه را دارند.پروفسور «تنن باوم» محقق علوم محاسباتی رایانه MIT نیز تأکید می کند: موتور جست‌وجوی گوگل از نوع پایه‌ای از هوش مصنوعی موسوم به برنامه ریزی ساده (simple planning)‌ استفاده می‌کند؛ این موتور جست‌وجو هوش مصنوعی نیست، بلکه فقط گوگل است.

به نوشته ایسنا، پروفسور «لی چون» در حال طراحی روباتی است که قادر به شناسایی اشیاء در پیرامونش است.

وی پیش بینی می کند که احتمالا طی 30 تا 100 سال آینده ابر رایانه ها می توانند به توان محاسباتی مانند مغز انسان نزدیک شوند و پس از آن در دو دهه بعد تلفن های همراه هوشمندی با هوشی معادل هوش انسانی تولید خواهند شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

عملکرد نورون‌های آینه‌ای در زندگی  
درمان وابستگی شدید کودک به مادر
چگونگی مراقبت از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی
چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟
۵ اشتباه والدین در برخورد با نوجوانان
روانشناسی تئوری‌ توطئه: قلدری، قدرت و کنترل
بی‌خوابی می‌تواند به آرامی شما را بکشد!
فانتوسمی یا توهم بویایی چیست و چه علائمی دارد؟
اختلالی که زمینه ساز افکار خودکشی می‌شود!
خودشیفتگی نقابی پوچ
تیکه انداختن‌های زن شوهری
لکنت زبان چرا به وجود می‌آید و چگونه بهبود می‌‌یابد؟
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.