چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۱ / ۰۶:۰۹
کد مطلب: 11873
۰

مشاوره ازدواج: طبقه اقتصادي من و دختر مورد علاقه ام متفاوت است

پسري هستم ۲۳ ساله و ۳ سال است که با دختري آشنا شده ام و علاقه زيادي به هم داريم، اما از لحاظ اقتصادي خانواده هاي ما تفاوت زيادي با هم دارند و خانواده من رضايت ندارند. مي خواستم کمکم کنيد.


ديدگاه متخصصان ازدواج
از نظر متخصصان يک ازدواج موفق زماني اتفاق مي افتد، که ضمن وجود علاقه بين دو طرف، آن ها از هر لحاظ به رشد و بلوغ رسيده باشند. چنان چه در حيطه هاي مربوط به اين بلوغ ها تفاهم لازم وجود داشته باشد زمينه بروز مشکلات پس از ازدواج نيز کمتر خواهد شد؛ اشاره مختصري داريم به سوالاتي که درباره بلوغ هاي مورد نياز ازدواج مطرح مي شود:


انواع بلوغ مورد نياز براي ازدواج موفق
بلوغ جسماني: که بر حسب ظاهر و سن شناسنامه اي قابل تشخيص است.

بلوغ خودشناسي: در اين زمينه بايد بتوانيم به اين سوالات پاسخ دهيم: من کيستم؟ توانمندي ها و نقاط ضعف من چيست؟ هدفم از زندگي و ازدواج چيست؟ چه انتظاراتي از خودم و طرف مقابل در عرصه هاي مختلف زندگي از قبيل تحصيلي، مالي، تفريحي، ارتباطات اجتماعي و... دارم؟

بلوغ اجتماعي: اين که جايگاه اجتماعي من و خانواده ام چيست؟ چقدر به پذيرش اين جايگاه رسيده ايم؟ آداب و سنن مربوط به فرهنگ خانوادگي ما چيست؟  کدام يک از اين آداب و رسوم براي خودم مهم است و دلايل پذيرش آن ها چيست؟ و براي آن قسمت از رسومي که با آن موافق نيستم، چه تدابيري انديشيده ام؟

بلوغ اقتصادي: وضعيت درآمد و مخارج زندگي فعلي من چيست؟ پس از ازدواج چه تغييراتي در آن ايجاد مي شود؟ برنامه مديريت مالي ام تاکنون چگونه پيش رفته است؟ آيا توانمندي اداره زندگي مستقل را دارم؟ انتظارات من از طرف مقابلم درباره مسائل اقتصادي چيست؟

بلوغ هيجاني: چه هيجاناتي در طول زندگي تجربه مي کنم؟ در چه موقعيت هايي چنين هيجاناتي را تجربه مي کنم؟ هيجاناتم را چگونه نشان مي دهم و انتظارم از طرف مقابل چيست؟


تفاهم: درک تفاوت ها
در پاسخ به سوال شما نکته بسيار مهم اين است که شرط داشتن تفاهم، تشابه کامل دو طرف در تمام زمينه ها نيست بلکه تفاهم به معناي درک تفاوت ها و سعي در پذيرش اين تفاوت ها و تلاش براي رسيدن به نقاط مشترک است. آن چه بيشتر از داشتن نقاط مشترک اهميت دارد اين است که تا چه حد مي توانيد با ويژگي هاي شناخته شده همديگر سازگار شويد و با محبت، احترام و پذيرش متقابل با آن روبه رو شويد و چه تدابيري براي کنار آمدن با اين تفاوت ها و مشکلات احتمالي ناشي از آن انديشيده ايد. به تعبير ديگر در صورت نبود محبت و احترام متقابل اگر زن و مردي کاملاً هم شبيه به هم باشند تضميني براي سعادت و توفيق زندگي مشترکشان وجود نخواهد داشت.       خراسان/  شماره انتشار 18144
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
برای موفقیت لازم نیست نابغه باشی فقط کافیه یه قدم جلوتر باشی/ انیشتن