شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - 18 Sep 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۱ / ۱۱:۰۵
کد مطلب: 12218
۰
۱

فاکتورهای مرگ یک رابطه

زندگی‌تان رنگ و بوی روزهای اولش را ندارد؛ خانه‌تان سوت و كور شده و گاهی فكر می‌كنید كه اگر در همان دوره مجردی‌تان بودید، زندگی شادتری می‌داشتید.
گاهی فكر می‌كنید، جایی در دل همسرتان ندارید و گاهی هم فكر می‌كنید، خبری از حس سال‌های اول ازدواج در دل‌تان نیست. اما با تمامی این اوصاف زندگی مشترك‌تان را ادامه می‌دهید. ممكن است امیدوار باشید كه این روزها تمام شوند و شادی به خانه مشترك‌تان برگردد یا ممكن است امیدتان را تمام و كمال از دست داده باشید و برای ساختن زندگی‌تان یك‌تنه پیش بروید و از شادی‌ها گرفته تا پیشرفت‌های‌تان را بدون همسرتان تجربه كنید. كم نیستند آدم‌هایی كه با وجود این تصویر‌ها هنوز زیر یك سقف زندگی می‌كنند و مدام از خود می‌پرسند، آیا كار زندگی‌شان تمام است یا این‌كه هنوز برای قضاوت خیلی زود است. اگر شما هم مدام این سوال را از خود می‌پرسید بهتر است با مهم‌ترین نشانه‌های یك رابطه ویران شده آشنا شوید. آیا در زندگی مشترك خودتان هم این نشانه‌ها را می‌بینید؟

كاری به كار هم ندارید
این ساده‌ترین راهی است كه به شما از تمام‌شدن رابطه‌تان خبر می‌دهد. اگر مدت‌هاست كه با یكدیگر ارتباط بر قرار نمی‌كنید، باید بدانید كه زندگی مشترك شما به سراشیبی افتاده است. مهم نیست كه كدام یك از شما این ارتباط را قطع كرده‌اید و دیگر تلاشی نمی‌كنید؛  هر كدام‌تان كه باشید باید بدانید كه اگر نجنبید خیلی زود همه چیز را از دست می‌دهید. شاید ندانید كه قطع شدن جریان ارتباط شما شامل چه مواردی می‌شود. حرف نزدن به تنهایی به معنای قطع شدن رابطه شما نیست. اگر شما احساساتتان را با هم درمیان نمی‌گذارید، در مورد اتفاقاتی كه روزانه برای‌تان می‌افتد با هم صحبت نمی‌كنید، یك عالمه چیز برای مخفی كردن از یكدیگر دارید یا این‌كه وقت گذاشتن با هر كسی را به بودن با یكدیگر ترجیح می‌دهید، پس باید بدانید كه وضع رابطه‌تان اصلا خوب نیست.

به همسرتان اعتماد نمی‌كنید
هنوز هم به هم اعتماد دارید؟ اگر برای جواب دادن به این سوال تردید دارید، نجات زندگی‌تان كمی دشوارتر می‌شود اما اگر شما واقعا دیگر نمی‌توانید به او اعتماد كنید و همسرتان هم توان اعتماد كردن به شما را از دست داده، باید بدانید كه خیلی چیزها را از دست داده‌اید. در صورتی كه فكر می‌كنید رابطه شما و زندگی مشترك‌تان یك رابطه سالم نیست، بعید است كه بتوانید مدت طولانی‌ به این زندگی ادامه دهید. كمتر كسی می‌تواند تمام روزهایش را با شك و انتظار برای خوشحال بودن بگذراند. یادتان نرود كه زندگی شما تمام و كمال از حس شما تاثیر می‌پذیرد و ارتباط‌تان از جایی ویران می‌شود كه احساس‌تان منفی و مخرب به‌نظر می‌رسد.

خواست او برای‌تان اهمیتی ندارد
ببینید كه می‌توانید از اشتباهات گذشته‌تان درس بگیرید یا نه. اگر در خودتان چنین توانایی‌ای را نمی‌بینید و شریك زندگی‌تان هم مدام همان اشتباهات گذشته‌اش را تكرار می‌كند باید در مورد ادامه این زندگی كمی احساس خطر كنید. این‌كه شما و او مدام این چرخه را تكرار كنید، اشتباهی كه دیگری را آزار می‌دهد را انجام دهید و در واكنش به انتقاد او با صدای بلند، خود را توجیه كنید یا این‌كه نسبت به انتظار او بی‌تفاوت باشید، می‌تواند یكی از نقاط اوج در رابطه شما باشد. اگر مدت‌هاست چنین رابطه‌ای را تجربه می‌كنید، مشكلات شما در حال رشد است و وضعیت رابطه‌تان روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود.
اگر شما احساساتتان را با هم درمیان نمی‌گذارید، در مورد اتفاقاتی كه روزانه برای‌تان می‌افتد با هم صحبت نمی‌كنید، یك عالمه چیز برای مخفی كردن از یكدیگر دارید یا این‌كه وقت گذاشتن با هر كسی را به بودن با یكدیگر ترجیح می‌دهید، پس باید بدانید كه وضع رابطه‌تان اصلا خوب نیست.

روزهای خوب را به یاد نمی‌آورید

اگر واكنش شما به رفتارهای یكدیگر همیشه خشم است، اگر مدام شما را با رفتارهایش ناامید می‌كند و اگر رابطه‌تان آنقدر آزار‌دهنده شده كه دیگر نمی‌توانید روزهای خوب، شاد و عاشقانه زندگی‌تان را به یاد بیاورید، زندگی مشترك شما مدت‌هاست كه از هم پاشیده است و خبر ندارید. اگر هنوز هم شك دارید، فهرستی از لحظه‌های خوب زندگی‌تان و چیزهایی كه همسرتان در خود دارد و شما را خوشحال می‌كند را بنویسید. در كنار این فهرست آنچه شما را آزار می‌دهد و اتفاقات بدی كه هر روز در زندگی‌تان می‌افتد را یادداشت كنید. كدام بخش از این فهرست برای‌تان ارزش بیشتری دارد؟ لحظات خوب یا اتفاقات آزار دهنده. حالا می‌توانید تصمیم بگیرید كه همین‌طور به ویران كردن زندگی‌تان ادامه دهید یا این‌كه برای نجات دادنش دست به كار شوید.

با جسم هم بیگانه‌اید
آیا ارتباط جسمی و زناشویی شما مدت‌هاست كه فراموش شده است؟ دیگر حتی نشستن شما در كنار یكدیگر برای‌تان زیبایی ندارد و خبری هم از رابطه زناشویی در زندگی شما نیست؟ این موضوع را به هیچ‌وجه بی‌اهمیت تلقی نكنید. این ماجرا از كجا شروع شده؟ از یك ناراحتی ساده كه همین‌طور ادامه پیدا كرده و اوج گرفته است یا از یك مشكل ساده پزشكی كه آن را جدی نگرفته‌اید. وجود این رابطه طبیعت زندگی مشترك است و طبیعی است كه از میان رفتنش هم جرقه‌ای برای از میان رفتن احساس شما به یكدیگر باشد.


پیشرفتی در خود نمی‌بینید
هیچ علاقه‌ای به پیش رفتن و تجربه‌های جدید ندارید؟ زندگی شما ساكن شده و هر كدام‌تان هر روز بیش از دیروز در این كسالت فرو می‌روید؟ یادتان نرود كه لازمه یك زندگی موفق آدم‌هایی موفق است كه در كنار هم تلاش می‌كنند. این تلاش هیچ حد و مرزی ندارد. از پیشرفت تحصیلی و ارتقای شغلی گرفته تا تلاش برای خوشحال‌تر و خوشبخت‌تر كردن یكدیگر و... اگر شما فقط به یكی از این جنبه‌ها توجه می‌كنید و بقیه را رها كرده‌اید نباید انتظار یك زندگی موفق را هم داشته باشید. شروع این تك بعدی بودن، شروع ویران شدن رابطه شماست.

انتظار دارید آدم دیگری شود
آیا هر روز منتظر دیدن تغییراتی در همسرتان هستید كه سال‌هاست اتفاق نیفتاده‌اند؟ آیا شخصیت و رفتار او پر از نكته‌هایی است كه دوست‌شان ندارید و آرزو دارید كه بتوانید تغییرشان دهید. چاره‌ای جز ناامید كردن‌تان نداریم. بهتر است به این انتظار پایان دهید و باور كنید كه این تغییرات هرگز اتفاق نمی‌افتند و اگر هم بیفتند همیشگی نخواهند بود. اشتباه شما از همان روز اول شروع شده بود. همان زمانی كه با او ازدواج كردید به این امید كه كم كم تغییرش دهید و از او كسی بسازید كه همیشه آرزو داشته‌اید. برخی اشتباهات قابل جبران نیستند. اگر نمی‌توانید انتظارات خودتان را تغییر دهید باور داشته باشید كه شوهرتان هم تغییری نخواهد كرد، پس به این امید كاذب پایان دهید.

همسرتان فراموش‌تان كرده
آیا همسرتان فراموش‌تان كرده و غرق زندگی درونی و اجتماعی خودش است؟ آیا تمام كارهایی كه در سال‌های اول زندگی برای شادكردن‌تان می‌كرده را كنار گذاشته؟ تاریخ تولد و سالگرد ازدواج‌تان را فراموش می‌كند و برخلاف سال‌های قبل هیچ علاقه‌ای به خریدن هدیه برای‌تان ندارد؟ این موضوعات نشان‌دهنده این است كه او آنقدر مشغله‌های مهم‌تر در ذهنش دارد كه جایی برای شما در آن نمی‌ماند. البته بهتر است زود قضاوت نكنید. اگر این فراموش كاری‌ها 2 یا 3 بار اتفاق افتاده است می‌تواند طبیعی باشد اما اگر این موضوع به شیوه زندگی همسرتان تبدیل شده و دیگر به خاطر از دست دادن این اتفاقات ناراحت هم نمی‌شود، پس ارتباط شما می‌تواند از نظر عاطفی قطع شده باشد.


منبع: شادکامی و موفقیت . سیمرغ
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

United Kingdom
این ها دیگه چیه؟اصلا مناسب نوجونا نیست برش دارید لطفا!!!!!!!!!
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
رفتار‌های ویرانگر والــدیــن!
نشانه‌هایی که می‌گویند شما با افراد سمی و سخت‌گیر در ارتباط هستید!
تفاوت بیماری و اختلال چیست؟!
نشانه های اعتیاد نوجوانان را چطور بشناسیم
استرس خطر حمله قلبی را 90 درصد افزایش می‌دهد
روانشناسی تغییر محل زندگی
تزریق دز اول واکسن کرونا سلامت روانی را افزایش می دهد
چرا چنین جملاتی را نباید به داغ‌دیدگان گفت؟/ 8 جمله ممنوعه به افراد سوگوار
اختلال دوقطبی و روابط
اختلال عاطفی چیست؟
مردم هرگز خوشبختی خود را نمیشناسند اما خوشبختی دیگران همیشه جلو دیدگان آنهاست به داشته هاي خود عميق تَر نگاه كنيم