چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۱ / ۱۳:۰۸
کد مطلب: 12402
۰

نقش گربه‌ها در افزايش خودكشي خشونت‌آميز!

پژوهشهاي جديد نشان داده است: زنان آلوده به انگل گربه موسوم به Toxoplasma gondii بيشتر از زنان غير آلوده به خودكشي مبادرت مي‌ورزند.

به گزارش ايسنا، انگل مزبور نوعي تك‌ياخته است كه گربه‌ها را آلوده مي‌كند اما مي‌تواند در بدن هر موجود خونگرمي سكني گزيند.

انسان‌ها از طريق تماس با مدفوع گربه، مصرف گوشت نپخته يا سبزي‌هاي نشسته مي‌توانند به آن آلوده شوند.

به هنگام ورود به بدن، اين انگل مي‌تواند درون بافت‌هاي مغز و ماهيچه‌ موجود در پوشش‌هاي مقاوم در مقابل سيستم ايمني جاگيري كند.

مطالعات مختلف آلوده شدن توسط اين انگل را با مشكلات متعدد مغزي و سلامت رواني مانند اسكيزوفرني، اختلالات عصبي و سرطان مغز مرتبط دانسته‌اند اما دانشمندان هنوز به طور قطع نمي‌دانند كه آيا انگل در بروز اين اختلالات نقش دارد يا صرفاً يك عارضه جانبي است.

تحقيقات اخير پژوهشگران دانشگاه مريلند از ارتباط بين انگل گربه و خودكشي حكايت دارد.

آن‌ها هنوز در خصوص اين موضوع كه آيا اين T. gondii است كه فرد را به خودكشي وا مي‌دارد يا خير، اطلاع دقيقي ندارند. با اين حال مشاهدات حاكي از آن است كه زنان آلوده به آن 1.5 برابر بيش از زنان غيرآلوده دست به خودكشي مي‌زنند.

انگل گربه در بدن ميزبان بازي موش و گربه‌بازي را صورت مي‌دهد. در آزمايشات انجام شده موش‌هاي آلوده به T. gondii ترسشان از بوي ادرار گربه را از دست دادند. اين انگل در واقع مغز را به گونه‌يي تغيير مي‌دهد كه بوي مدفوع گربه براي موش‌ها جذاب شده، بنابراين آن‌ها به سوي اين دشمن سوق داده مي‌شوند. اين عمل براي انگل كه به منظور توليد مثل بايد خود را به روده يك گربه برساند، خوشايند است. هنوز اين موضوع كه آيا تكنيك‌هاي كنترل مغز انگل بر انسان‌هاي آلوده تاثير مي‌گذارد يا خير مشخص نيست.

دانشمندان دانشگاه مريلند پژوهش خود را بر روي 45 هزار و 788 زن دانماركي كه نوزادانشان بين سال‌هاي 1992 و 1995 داراي آنتي‌بادي T. gondii بودند، صورت دادند. نتيجه مثبت نشانه‌يي قاطع دال بر آلودگي مادر بود. نتايج نشان داد كه نزديك به يك چهارم اين زنان در زمان زايمان به اين انگل آلوده بودند.

دانشمندان در گام بعدي سوابق پزشكي زنان حاضر در نمونه موردي را بررسي كردند و دريافتند كه تعداد نسبتاً كم (517 تن) مبادرت به خودكشي كرده بودند و 78 نفر از آن‌ها از شيوه‌هاي خشن مانند اسلحه، ابزار تيز يا پرش از ارتفاع براي انجام اين عمل استفاده كرده بودند. 18 زن حاضر در خودكشي موفق عمل كردند كه هشت تن از آن‌ها آلوده به انگل گربه بودند.

يك تحليل آماري ارتباط بين تلاش به خودكشي با استفاده از روش‌هاي خشن و آلودگي به انگل مزبور را نشان داد. اين بررسي‌ها حاكي از آن است كه احتمال خودكشي خشونت‌آميز زنان آلوده 1.8 برابر زنان غيرآلوده بودند.

اين دانشمندان توانستند نشانه‌‌هاي بيماري‌هاي رواني را كنترل كنند و اين بدين معناست كه خودكشي اين زنان به آلودگي و نه فقط به مشكلات رواني مرتبط است.

مطالعات بيشتري براي تعيين اين موضوع كه آيا انگل مزبور موجب خودكشي يا آسيب به خود مي‌شود يا خير، لازم است. در صورت پاسخ مثبت به اين پرسش گام بعدي تعيين چگونگي صورت دادن اين امر است.

يك توضيح مي‌تواند اين باشد كه انگل بر مغز به گونه‌يي تاثير مي‌گذارد كه موجب بروز بيماري رواني شود يا اين كه سيستم‌ايمني را مجاب به حمله به مغز مي‌كند.

يافتن رابطه سببي به دانشمندان در غربالگري افراد در معرض بالاي خطر خودكشي و همچنين ارائه راهكارهايي براي مداخله در اين امر كمك مي‌كند.

در حال حاضر يك سوم جمعيت جهان به انگل گربه(كه فاقد نشانه‌هاي بيماري است) آلوده هستند. پزشكان به زنان باردار توصيه مي‌كنند كه آن‌ها جعبه‌هاي حاوي مدفوع گربه را عوض نكنند زيرا مي‌توانند آلودگي را به جنين انتقال دهند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.