سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۱ / ۱۰:۵۸
کد مطلب: 13092
۰

تصحیح اوراق امتحانات نهایی الکترونیکی می‌شود

سند تحول بنیادین بحث ارزشیابی شیوه‌های تحصیلی و ارتقای آن مورد توجه ویژه قرار گرفته و برای پایه ششم ابتدایی ارزشیابی نتیجه محور را مشخص کرده است.
رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه شیوه‌های ارزشیابی باید ارتقا یابد، گفت: امتحانات پایه ششم ابتدایی که از سال جدید وارد نظام آموزشی می‌شود به صورت هماهنگ منطقه‌ای خواهد بود.
به گزارش ایسنا عبدالامیر عرفی درباره نحوه ارزشیابی و تغییر شیوه‌های ارزشیابی تحصیلی دانش آموزان به ویژه در ورود به مقطع بالاتر گفت: در سند تحول بنیادین بحث ارزشیابی شیوه‌های تحصیلی و ارتقای آن مورد توجه ویژه قرار گرفته و برای پایه ششم ابتدایی ارزشیابی نتیجه محور را مشخص کرده است.
وی افزود: بر این اساس امتحانات پایه ششم ابتدایی به صورت هماهنگ منطقه‌ای برگزار خواهد شد و 714 منطقه آموزش و پرورش کشور موظف هستند این امتحانات هماهنگ را برای مقطع ششم برگزار کنند.
رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: همچنین پیشنهاد برگزاری یک یا دو درس به صورت کشوری و نهایی مطرح شده است که تصمیم نهایی در این باره اتخاذ نشده و در حال بررسی است.
عرفی ادامه داد: با توجه به اینکه پایه ششم، پایان یک مقطع تحصیلی و ورود به یک پایه بالاتر است باید نحوه ارزیابی و سنجش تحصیلی دانش آموزان به گونه‌ای باشد که بتوان سطح آموخته‌های دانش آموزان را با دقت ارزیابی کرد.
وی از راه‌اندازی سیستم جدیدی برای سنجش وضعیت تحصیلی دانش آموزان در مناطق مختلف کشور خبر داد و به ایسنا گفت: در این سامانه بازخوردهای نتایج امتحانات نهایی احصاء و به مولفین و طراحان سوال ارائه می‌شود تا جزئیات فراوانی پاسخ‌های درست و غلط مورد بررسی قرار گرفته و علت‌های آن مشخص شود.
رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش تصریح کرد:‌ یکی از برنامه‌هایی که مرکز سنجش آموزش و پرورش در دستور کار قرار داده است، تقویت ارزشیابی‌های متعدد به ویژه ارزشیابی آغازین است، چرا که معتقدیم باید با افزایش تعداد و کیفیت این آزمون‌ها ارزشیابی‌ها را ارتقا دهیم.
وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های این مرکز راه‌اندازی سامانه ارزشیابی مطلوب برای سوالات هر فصل از کتاب‌های راهنمایی متوسطه است و مقرر شده این اطلاعات به صورت ماهانه در اختیار مدارس قرار بگیرد.
وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های مرکز سنجش تغییر و اصلاح برگزاری امتحانات نهایی است و باید بر اساس برنامه‌ها بتوانیم این روند برگزاری امتحانات را به روز کنیم.
عرفی گفت: در حال حاضر شیوه توزیع و تکثیر سوالات امتحانات نهایی به صورت نرم افزار ارائه می‌شود که گام اولیه برای این تغییر و اصلاح است و در گام بعدی و طی سالهای آینده با مهندسی شدن پاسخنامه سوالات نهایی به سمت الکترونیکی شدن تصحیح اوراق امتحانی خواهیم رفت.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حجم و زمان تصحیح سوالات امتحانات نهایی بالاست، برای کاهش آن و همچنین تسریع در اعلام نتایج پیشنهادهای مختلفی را بررسی کرده‌ایم و به زودی یک شیوه و راهکار جدید برای تصحیح اوراق امتحانات نهایی ارائه خواهیم داد.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد