پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - 1 Jun 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ / ۰۸:۰۴
کد مطلب: 13346
۰

دانشگاه تهران بالاتر از دانشگاه‌های ترکیه/۱۰دانشگاه برتر جهان

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در رتبه‌بندی شانگهای در سال‌های قبل رتبه دانشگاه‌های ترکیه همواره پیشتر از جمهوری اسلامی ایران بوده که امسال دانشگاه استامبول بعد از دانشگاه تهران قرار گرفته است.
به گزارش فارس، جعفر مهراد رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با بیان اینکه دانشگاه ژئوژیاتنگ شانگهای چین از سال 2004 میلادی بر اساس معیارها و شاخص‌های کاملا کمی، دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند، گفت: امروز (چهارشنبه) 25 مردادماه 1391، نتایج رتبه‌بندی سال جاری میلادی توسط این نظام رتبه‌بندی بین‌المللی منتشر شد.

*هاروارد؛ برترین دانشگاه جهان

وی با بیان اینکه براساس این رتبه‌بندی دانشگاه هاروارد مقام اول جهان را به دست آورده است که در بین دانشگاه های ایالات متحده آمریکا نیز حائز رتبه اول است، افزود: رتبه‌های دوم تا پنجم به ترتیب به دانشگاه‌های استنفورد، انستیتو فناوری ماساچوست، دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و دانشگاه کمبریج انگلستان، تعلق گرفت که این دانشگاه‌ها درسطح ملی به ترتیب رتبه‌های دوم، سوم، چهارم و اول را بدست آورده‌اند.

به گفته مهراد رتبه‌های ششم تا دهم متعلق به انستیتو فناوری کالیفرنیا، دانشگاه پرینستون، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه آکسفورد در انگلستان است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: در بین 10 دانشگاه تراز اول جهان، 2 دانشگاه یعنی دانشگاه کمبریج و آکسفورد با احراز رتبه‌های پنجم و دهم به کشور انگلستان و مابقی به ایالات متحده آمریکا تعلق دارند.

*دانشگاه توکیو؛ بیستیمن دانشگاه جهان

وی با اشاره به اینکه رتبه‌های یازدهم تا نوزدهم نیز به دانشگاه‌های آمریکایی ییل، یو ‌سی‌ ال ای، کورنل، پنسیلوانیا، کالیفرنیا در سان‌دیه‌گو، واشینگتن، جانز هاپکینز، کالیفرنیا در سانفرانسیسکو و ویسکانین در مادیسون تعلق گرفت، اظهار داشت: رتبه بیستم جهان مربوط به دانشگاه توکیو است که در سطح ملی نیز حائز مقام اول است؛ همچنین در بین رتبه های 21 تا 30، انستیتو فدرال فناوری زوریخ در سوئیس بعد از دانشگاه کمبریج و آکسفورد با کسب رتبه بیست‌وسوم، سومین دانشگاه قاره اروپا است که در این رتبه‌بندی خودنمایی می‌کند که این انستیتو نیز در بین دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی سوئیس حائز رتبه اول است.

وی با بیان اینکه چهارمین دانشگاه اروپا، دانشگاه امپریال کالج علوم، فناوری و پزشکی انگلستان است که در جایگاه بیست‌و‌چهارم نشسته است، تصریح کرد: از قاره آسیا نیز دانشگاه کیوتو در ژاپن حائز رتبه بیست‌و‌ششم است؛ در فاصله رتبه‌های بیست‌و‌یکم تا سی‌ام تنها دانشگاهی که از کانادا حضور دارد، دانشگاه تورنتو است که موفق به کسب رتبه بیست‌و‌هفتم جهان شده است.

رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری افزود: از رتبه سی‌و‌یکم تا سی‌و‌ششم دانشگاه‌های تراز اول جهان که شامل دانشگاه واشینگتن در سنت لوئیس، دانشگاه راکفلر، دانشگاه کلرادو در بولدر، دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا، دانشگاه تکزاس در آستن و دانشگاه دوک است، مجددا به آمریکا تعلق دارد.

*دانشگاه فرانسه؛ سی‌و‌هفتمین دانشگاه

به گفته مهراد، نخستین دانشگاه فرانسه با کسب رتبه سی‌و‌هفتم جهان، دانشگاه پاریس 2 است که در بین دانشگاه‌های این کشور حائز مقام نخست است و دومین دانشگاه کانادا در این رتبه‌بندی دانشگاه بریتیش کلمبیا است که مقام سی‌و‌نهم جهان را بدست آورده و در سطح ملی نیز حائز رتبه دوم است.

وی ادامه داد: پنجمین دانشگاه انگلستان نیز در این رتبه‌بندی که جایگاه چهلم را از آن خود کرده، دانشگاه منچستر است؛ همچنین سومین کشور اروپا که دانشگاه‌های آن در این رتبه‌بندی موفق به اخذ رتبه شده است، انستیتو کارولینسکا واقع در کشور سوئد است که این دانشگاه در بین دانشگاه‌های سوئد مقام نخست را دارد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، با اشاره به اینکه دانشگاه پاریس 6 به نام پی‌یر و ماری‌کوری در فرانسه، دومین دانشگاه این کشور است که در جایگاه چهل‌و‌دوم دانشگاه‌های تراز اول جهان قرار دارد، تصریح کرد: پنجمین کشوری که از قاره اروپا در بین پانصد دانشگاه تراز اول جهان حضور دارد دانشگاه کپنهاک دانمارک، ملی مونیخ و هایدلبرگ آلمان با رتبه‌های چهل‌و‌چهارم، پنجاه‌وسوم و شصت‌و‌دوم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود: از قاره آسیا مجدداً از کشور ژاپن دانشگاه‌های اوزاکا و ناگویا سومین و چهارمین دانشگاه‌های این کشور هستند که موفق به کسب رتبه‌های هشتاد‌و‌سوم و نودوششم جهان شده‌اند.

به گفته مهراد دانشگاه‌های ملی تایوان، ملی سنگاپور، ملی سئول و دانشگاه‌های توهوکو و انستیتو فناوری توکیو در ژاپن از دانشگاه‌های دیگر قاره آسیا هستند که رتبه آنها در دامنه‌ای بین 101 تا 150 قرار دارد؛ در این دامنه 3 دانشگاه نیز شامل بن، فرانکفورت و گوتینگن از جمهوری فدرال آلمان موفق به اخذ رتبه شده‌اند.

*برترین دانشگاه‌های قاره اقیانوسیه

سرپرست ISC ادامه داد: در قاره استرالیا دانشگاه‌های ملبورن، ملی، سیدنی و وسترن استرالیا به ترتیب رتبه‌های پنجاه‌و‌هفتم،شصت‌و‌چهارم، نودوسوم و نودوششم را به دست آورده‌اند؛چهارمین دانشگاه این قاره یعنی نیوساوت‌ولز در دامنه‌ای بین 101 تا 150 قرار دارد.

*برترین دانشگاه‌های آمریکای جنوبی و مرکزی

به گفته مهراد از قاره آمریکای‌جنوبی دانشگاه سائوپولو در برزیل نخستین دانشگاه این قاره است که رتبه‌ای بین 101 تا 150 اخذ کرده است؛ همچنین در آمریکای مرکزی دانشگاه ملی مکزیک که رتبه نخست این کشور را نیز در دست دارد در دامنه‌ای بین 101 تا 200 قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه پکن و دانشگاه ژائو ژیاتنگ (عامل رتبه‌بندی علمی در سطح جهان) که دانشگاه نخست چین است، دارای رتبه‌هایی بین دامنه 101تا 200 قرار دارد، گفت: سومین و چهارمین دانشگاه این کشور، دانشگاه چینی هنگ‌کنگ و دانشگاه هنگ‌کنگ هستند که ازهمان رتبه برخورداراند.

*دانشگاه ملک مسعود؛ برترین دانشگاه کشورهای اسلامی

به گفته سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام رتبه دانشگاه ملک مسعود را در بین کشورهای اسلامی بین دویست‌و‌یک تا سیصد دانست و افزود: 2 دانشگاه دیگر این کشور که رتبه آنها در دامنه‌ای بین 301 تا 400 قرار دارد، دانشگاه ملک عبدالعزیز و دانشگاه نفت و معدن ملک فهد است.

*پیشتازی دانشگاه تهران از دانشگاه اسلامبول

مهراد ادامه داد: نخستین دانشگاه جمهوری اسلامی ایران که موفق به حضور در رتبه‌بندی شانگهای شده است، دانشگاه تهران است که در دامنه‌ای بین 301 تا 400 قرار دارد.

به گفته وی در رتبه‌بندی شانگهای در سالهای قبل رتبه دانشگاه‌های ترکیه همواره پیشتر از جمهوری اسلامی ایران بوده که امسال دانشگاه استامبول بعد از دانشگاه تهران قرار گرفته و رتبه این دانشگاه در دامنه‌ای بین 401 تا 500 است.

*رشد محسوس دانشگاه تهران در رتبه‌بندی

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ارتباط با دانشگاه تهران که با کسب رتبه در این نظام رتبه‌بندی بین‌المللی افتخار بزرگی را برای جمهوری اسلامی ایران کسب کرده است گفت: دانشگاه تهران از سال 2009 موفق شده است تا رتبه‌ای درخور توجه در بین 500 دانشگاه جهان که مورد رتبه‌بندی نظام رتبه‌بندی شانگهای قرار گرفته، بدست آورد؛ دانشگاه تهران در سال‌های 2009 تا 2010 به ترتیب رتبه‌ای بین 402 تا 501 و 401 تا 500، در سال 2011 رتبه‌ای بین 301تا 400بدست آورد که این نشان‌دهنده پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی این دانشگاه در بین کشورهای جهان است.

وی گفت: از نظر موضوعی نیز دانشگاه تهران در رشته علوم کامپیوتر در سال 2012 رتبه‌ای بین 150 تا 200 بدست آورده است.

*رتبه دانشگاه‌های ایران در رشته کامپیوتر

رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با بیان اینکه رتبه دانشگاه صنعتی شریف در رشته کامپیوتر بالاتر از دانشگاه تهران است، گفت: این دانشگاه موفق شده است رتبه‌ای بین 101 تا 150 بدست آورد؛ سومین دانشگاه ایران که در رشته علوم کامپیوتر در بین 200 دانشگاه تراز اول جهان خودنمایی می‌کند دانشگاه امیرکبیر است که در رتبه‌ای بین 151 تا 200 قرار دارد.

مهراد افزود: برخی از کشورهای نوظهور علمی و در حال توسعه همچون هندوستان رتبه‌ای همسان با رتبه جمهوری اسلامی ایران دارد؛ انستیتو علوم هند در حالی که مقام نخست کشور هندوستان را در دست دارد در این رتبه‌بندی در جایگاهی بین 301 تا400 قرار دارد.

وی مصر را سومین کشور اسلامی دانست که بعد از عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و رتبه آن در دامنه‌ای بین 401 تا500 قرار دارد.

سرپرست ISC خاطرنشان ساخت: کشور چین به انضمام هنگ کنگ و تایوان دارای 42 دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان است که هیچ یک از دانشگاه‌های چین در بین یکصد دانشگاه برتر جهان قرار ندارد.

مهراد با بیان اینکه در قاره آفریقا نخستین دانشگاهی که موفق به حضور در رتبه‌بندی شانگهای شده است دانشگاه کیپ تاون است که رتبه آن نیز در دامنه بین 201 تا 300 قرار دارد، افزود: همچنین دانشگاه بلگراد در صربستان، چهل و‌سومین کشوری است که برای نخستین بار جزو 500 دانشگاه برتر جهان است.

*10 دانشگاه برتر جهان

وی افزود: درحالی که نظام رتبه‌بندی شانگهای دهمین سال رتبه‌بندی خود را پشت سر می‌گذارد، در یک جمع‌بندی می‌توان گفت که 10 دانشگاه برتر جهان عبارتند از هاروارد، استندفورد، MIT، برکلی، کمبریج، کال تک، پرینستون، کلمبیا، شیکاگو و آکسفورد؛ همچنین دانشگاه توکیو در ژاپن رتبه بیستم جهان و برترین دانشگاه در بین دانشگاه های آسیایی را بدست آورده است.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
آنكه مدام از كمبودها و ناراستي هاي زندگي خويش سخن مي گويد دوست خوبي براي تو نخواهد بود .