کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

آسان‌ترین راه برای داشتن عمری طولانی

27 شهريور 1391 ساعت 3:27


آیا می‌دانستید که یک دقیقه راه رفتن ۱. ۵ تا ۲ دقیقه بر طول عمر شما می‌افزاید؟
افرادی که مرتباً پیاده روی می‌کنند عمری طولانی‌تر، وزنی‌کمتر و فشار خون پایین‌تری دارند و از نظر سلامت فیزیکی در شرایط بهتری به سر می‌برند؛ اگر می‌خواهید بیشتر و بهتر پیاده‌روی کنید، از یک گام شمار استفاده کنید؛ تحقیقات نشان داده است که این اقدام ساده میزان فعالیت فیزیکی افراد را ۲ هزار و ۱۰۰ قدم در روز افزایش می‌دهد، اما پیاده روی چگونه به سلامت انسان کمک می‌کند؟

*پیاده روی طول عمر افراد را افزایش می‌دهد

در سال ۲۰۱۱ پژوهشی انجام شد که نشان می‌داد پیاده روی به مدت یک ساعت در روز، امید به زندگی را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد، در این پژوهش ۲۷ هزار و ۷۸۳ هزار داوطلب ۴۰ تا ۷۹ ساله شرکت کرده بودند و دوره‌ای ۱۳ ساله از زندگی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته بود؛ جالب آنکه نتایج تحقیق نشان می‌داد که افرادی که روزانه یک ساعت یا بیشتر پیاده روی می‌کردند با وجود داشتن عمری طولانی‌تر، هزینه‌های کمتری را صرف مراجعه به پزشک و خدمات درمانی می‌کردند.

*پیاده روی از دیابت جلوگیری می‌کند

تن‌ها ۳۰ دقیقه راه رفتن در روز از بیماری‌هایی نظیر دیابت نوع ۲ جلوگیری می‌کند، پیاده روی همچنین برای مبتلایان به دیابت سودمند است‌، در سال ۲۰۰۷ پژوهشی انجام شد که نشان می‌داد اگر یک مایل یا بیشتر پیاده‌روی کنیم، خطر مرگ (هر نوع مرگ) به نصف کاهش می‌یابد.

*پیاده روی ذهن را فعال و کارآیی آن را بیشتر می‌کند

۶ تا ۹ ماه پیاده روی در هفته ماده خاکستری مغز را افزایش می‌دهد و خطر ابتلاء به خطرات‌شناختی، کمبود تمرکز و ضعف حافظه را کم می‌کند، پیاده روی همچنین به بیمارانی که به آلزایمر و اختلالات خفیف‌شناختی مبتلاء هستند کمک می‌کند و فرآیند از دست دادن حافظه را کند می‌کند.

*پیاده روی فشار خون را پایین می‌آورد

کافی است تنها ۳ تا ۵ روز در هفته، روزانه ۳۰ دقیقه راه برویم تا از خطر فشار خون بالا مصون باشیم، حتی اگر این ۳۰ دقیقه به ۳ قسمت ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم شود، تأثیر خود را بر فشار خون حفظ خواهد کرد.

*پیاده روی به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند

از آنجایی که پیاده روی هر دو پا را درگیر می‌کند، می‌توان نتیجه گرفت که این ورزش ساده تراکم استخوان زنان یائسه را تقویت و سرعت فرآیند پوکی استخوان را کم می‌کند، در واقع کسانی که مرتباً پیاده روی می‌کنند ۴ تا ۷ سال دیر‌تر به نقطه ابتلاء به پوکی استخوان می‌رسند.

*پیاده روی خطر سکته مغزی را کم می‌کند

محققان دانشگاه هاروارد پس از بررسی ۱۱ هزار نفر به این نتیجه رسیدند که افرادی که در هفته حدود ۱۲. ۵ مایل پیاده روی می‌کنند کمتر از دیگران در معرض خطر سکته مغزی هستند.

*پیاده روی خلق و خوی شما را بهتر می‌کند

اگر بی‌حوصله هستید یا احساس افسردگی می‌کنید، تنها ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید و شاهد از بین رفتن احساس افسردگی و بی‌حوصلگی خود باشید، در واقع محققان معتقدند که تأثیر پیاده روی به مراتب بیشتر و سریع‌تر داروهای ضدافسردگی است (ضمن اینکه عوارض جانبی بسیار کمتری دارد).

*پیاده روی به سوزاندن کالری کمک می‌کند

تن‌ها ۲۰ دقیقه راه رفتن در روز به ما کمک می‌کند تا در مدت یک سال ۷ پوند وزن کم کنیم، وجود رژیم غذایی مناسب تأثیر پیاده روی را بیشتر می‌کند.

*پیاده روی با بی‌خوابی مبارزه می‌کند

اگر شب‌ها دیر به خواب می‌روید و برای خوابیدن با مشکل مواجه هستید، سعی کنید ۵ روز در هفته صبح‌ها ۴۵ دقیقه پیاده روی کنید، پژوهشی که در مرکز تحقیقات سرطان سیاتل انجام شد نشان داد که اگر چه پیاده روی در صبح به رفع مشکل کم خوابی کمک می‌کند، ولی پیاده روی در بعدازظهر می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.

*پیاده روی برای قلب مفید است

در تحقیقی که بر ۷۲ هزار زن ۳۰ تا ۴۰ ساله انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی در زنانی که در هفته ۳ ساعت یا بیشتر پیاده روی می‌کنند ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر است، پیاده روی همچنین خطر ابتلاء به بیماری‌های عروق کرونر قلب را در مردان ۷۱ تا ۹۳ ساله کاهش می‌دهد.     منبع: افکار


کد مطلب: 14009

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/14009/آسان-ترین-راه-داشتن-عمری-طولانی

میگنا
  https://www.migna.ir