جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - 8 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۱ / ۰۶:۵۱
کد مطلب: 14019
۰

ضوابط ثبت‌نام مشمولان در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي

دانش آموزاني كه پس از ترك تحصيل و در مهلت يكساله معرفي، موفق به اخذ ديپلم يا پيش‌دانشگاهي به صورت داوطلب آزاد شده باشند به شرط عدم غيبت مجاز به ثبت‌نام بوده و از معافيت تحصيلي برخوردار هستند.

ضوابط ثبت‌نام مشمولان در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي از سوي سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام شد.

به گزارش ايسنا، سازمان وظيفه عمومي ناجا در اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه با توجه به اينكه شرط پذيرش در دانشگاه‌ها از طريق شركت درآزمون سراسري حذف شده است، بنابراين تحصيل در دوره‌هاي پودماني، فراگير، بين‌الملل و ساير مقاطع تحصيلي بدون آزمون به شرط نداشتن غيبت نيز بلامانع است.

*ملاك پذيرش در دانشگاه را براي كساني كه از طريق آزمون سراسري در دانشگاه پذيرفته شده‌اند، تاريخ اعلام قطعي آزمون و براي كساني كه بدون آزمون سراسري در دانشگاه پذيرفته مي‌شوند، تاريخ ثبت‌نام در دانشگاه اعلام كرده است.

*تنها با ادامه تحصيل مشمولاني موافقت خواهد شد كه قبولي آنان در دانشگاه در مهلت يك ساله بعد از فراغت از تحصيل باشد، كه اين دسته از مشمولان براي ثبت‌نام بايد با اخذ برگ درخواست معافيت تحصيلي از دانشگاه به دفاتر پليس +10 مراجعه كنند.

در اين گزارش آمده است كه با توجه به تصويب قانون جديد وظيفه عمومي، مشمولان غيرغايبي كه تاريخ فراغت از تحصيل آنان در مقطع ديپلم يا پيش دانشگاهي 30 خرداد ماه سال بوده، در صورتي كه پذيرش يا اعلام قبولي آنان در دانشگاه تا پايان شهريور ماه 91 باشد، ادامه تحصيل اين دسته از مشمولان از مهر 91 بلامانع خواهد بود.

*دانش آموزاني كه پس از ترك تحصيل و در مهلت يكساله معرفي، موفق به اخذ ديپلم يا پيش‌دانشگاهي به صورت داوطلب آزاد شده باشند به شرط عدم غيبت مجاز به ثبت‌نام بوده و از معافيت تحصيلي برخوردار هستند.

*كليه متولدان سال‌هاي 72 و 73 در صورت اخذ مدرك ديپلم يا پيش‌دانشگاهي به صورت داوطلب آزاد و به شرط نداشتن غيبت، واجد شرايط ادامه تحصيل هستند.

در اين اطلاعيه آمده است كه فارغ التحصيلان ديپلم يا پيش‌دانشگاهي غيرغايب متولد سال‌هاي قبل، مشروط بر اين كه ديپلم رشته‌هاي فني - حرفه‌اي و كار و دانش را حداكثر تا پايان 22 سالگي و پيش‌دانشگاهي را تا پايان 24 سالگي به اتمام رسانيده باشند، نيز مجاز به ادامه تحصيل هستند.


دانشجويان اخراجي،مجاز به ادامه تحصيل تا پايان خدمت يا اخذ معافيت دائم نيستند
در اين اطلاعيه آمده است كه دانشجويان اخراجي مجاز به ادامه تحصيل تا پايان خدمت يا اخذ معافيت دائم نيستند به جز افرادي كه قبل از ورود به سن مشموليت اخراج شده‌اند، همچنين دانشجويان مقاطع كارشناسي و بالاتر پيوسته كه پس از انصراف يا اخراج از دانشگاه به عنوان فارغ‌التحصيل در مقطع پائين‌تر شناخته مي‌شوند، مجاز به ادامه تحصيل تا پايان خدمت دوره ضرورت يا اخذ معافيت دائم نيستند.

*مشمولان مجاز به تحصيل مجدد در مقطعي كه قبلا از آن فارغ التحصيل شده‌اند، نيستند.

*تحصيل فارغ‌التحصيلان مقاطع دكتري پزشكي در دوره تخصصي پزشكي، به شرط عدم ورود به غيبت نيز بلامانع است.

*تحصيل همزمان با خدمت (حتي در صورت تاييد دانشگاه) مجاز نبوده و براي اين‌گونه دانشجويان معافيت تحصيلي صادر نخواهد شد و فارغ‌التحصيلان مقطع كارداني مجاز به شروع به تحصيل در مقاطع كارشناسي پيوسته و دكتري پيوسته نبوده و فارغ‌التحصيلان مقطع كارشناسي مجاز به شروع به تحصيل در مقطع دكتري پيوسته پزشكي، دندانپزشكي و دامپزشكي نيستند.

اين اطلاعيه درباره، شرايط ادامه تحصيل دانشجويان انصرافي اعلام كرد كه دانشجويان در طول تحصيل، تنها يك بار مجاز به انصراف در سنوات قانوني بوده و حداكثر تا يكسال بعد از تاريخ انصراف نيز در صورت قبولي مجاز به ادامه تحصيل هستند.

*شرايط انتقال دانشجو به اين نحو است كه انتقال دانشجويان از دانشگاه به دانشگاه ديگر (بدون شركت در آزمون) صرفا در همان مقطع و همان رشته تحصيلي امكان‌پذير است و در صورتي كه تمايل به تغيير رشته و مقطع تحصيلي داشته باشد شامل ضوابط دانشجويان انصرافي خواهد شد.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.