چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱ / ۰۹:۳۴
کد مطلب: 14434
۰

آگهی استخدام زنان؛ فرصت یا تهدید

چاپ روزانه صدها آگهی استخدام زنان در شرکت های خصوصی با حقوق بالای پنج میلیون ریال در کنار امید بخشی می تواند در برخی از موارد بسیار فریبنده باشد.


به گزارش ایرنا ، مضامین ˈاستخدام منشی زن مسلط به کامپیوتر با ظاهری آراسته، استخدام خانم آشنا به کار موبایل با حقوق 400 هزار تومان به علاوه پورسانت 20 درصد و استخدام خانم با ظاهری زیبا و خوش پوش در یک شرکت تبلیغاتی از جمله مواردی است که روزانه در بخش آگهیهای روزنامه ها به چشم می خورد.

ˈم موسوی ˈ یکی از دختر 24 ساله که از طریق آگهی استخدام به شرکت خصوصی مراجعه کرده ، به خبرنگار ما می ‌گوید: زمان استخدام از وی سوالات مختلف در زمینه چگونگی پوشش، ساعت رفت و آمد و نظارت خانواده بر وی شد.

وی ادامه می دهد: در مصاحبه با وی ، عنوان شد که در زمینه پوشش لباس باید بسیار آزاد باشد و از روسری و مانتوهای به اصطلاح مد و آرایش‌های متنوع استفاده کند و حتی با مشتریان مرد دست بدهد.

موسوی که برای شغل مدیر داخلی یک شرکت پخش فرآورده‌های آرایشی انتخاب شده است، می افزاید : ساعت کاری مشخصی از طرف مسوولان شرکت اعلام نشد اما آنان اصرار داشتند که ساعات بیشتری را در شرکت بمانیم و در ازای انجام این مساله مبلغی اضافه بالغ بر ماهانه 10‌میلیون ریال دریافت کنیم.

وی می گوید: روز مصاحبه دختران بسیاری با پوشش‌ها و تیپ‌های مختلف مراجعه کرده بودند اما از میان این افراد تنها خانمهای جوان، قد بلند و خوش‌چهره انتخاب می شدند.

ˈمجید ابهری ˈ متخصص علوم رفتاری و آسیب شناس در این زمینه به خبرنگار ما می گوید: امروزه با گسترش بیکاری و کمبود اشتغال متاسفانه بعضی از افراد از شرایط موجود سوء استفاده کرده و با صرف چند هزار تومان اقدام به چاپ یا نشر آگهی استخدام می کنند.

وی ادامه می دهد: بعضی از آنها وقیحانه در متن آگهی ˈخوش برخورد بودن و قابلیت فوق العاده در جذب مشتری ˈ را از شرایط استخدام اعلام می کنند.

ابهری می افزاید: برخی ازدفاتر خصوصی حتی بدون ثبت قانونی فقط با تهیه میز و صندلی اقدام به استخدام زنان جوان کرده و در صورت مقاومت درمقابل خواسته های شیطانی خودشان شخص را اخراج و دیگری را جایگزین می کنند.

این آسیب شناس تصریح می کند: با توجه به اینکه نیروی کار هیچ ارتباطی با شرایط خانوادگی ندارد بعضی از مدیران شرکتها ، بیوه و جوان بودن را از شروط اساسی استخدام اعلام می کنند.

ابهری با اشاره به نتایج یک پژوهش میدانی در این زمینه،می گوید:متاسفانه در یک پژوهش میدانی مشخص شد 70 درصد از کسانی که در روزنامه ها دنبال شغل می گردند به علت نیاز مالی و شرایط اقتصادی هر سطح حقوق را پذیرفته و 30 درصد دیگر از افراد جویای کار فقط برای خروج از خانه و سرگرمی به دنبال کار می گردند.

وی ادامه می دهد: در این میان، زنانی وجود دارند که با برخی انگیزه های غیرموجه اقدام به یافتن شغل می کنند و برای این افراد سطح حقوق نیز مهم نیست، نظارت قانونی نهادهای انتظامی و قضایی در این گونه مراکز و منوط کردن چاپ آگهی به ارایه مدارک ثبت قانونی می تواند از روشهای بازدارنده باشد.

ابهری اظهار می دارد: دختران جوان باید بدانند که شرایط مالی آنها نباید وسیله هوسرانی افراد شیاد شود چرا که با از بین رفتن زشتی این گونه روابط از نگاه رفتار شناسی فرد دارای زمینه مساعد برای تداوم فساد اخلاقی می شود.

ˈسوسن قره داغی ˈ آسیب شناس نیز در این زمینه می گوید: ‌یکی از عوامل اصلی آسیب دیدن دختران در محیط‌های کاری به ویژه شرکت‌های خصوصی اعتماد زود هنگام به همکاران و دوستان است.

وی با بیان اینکه پدر و مادر نقش بسزایی در آموزش دختران جوان برای برقراری ارتباط بهتر با دیگران و محیط بیرون دارند، ادامه می دهد: ‌شهرهای بزرگی همچون تهران ‌شاهرگ حیاتی رشد آسیب‌های اجتماعی است.

این کارشناس تصریح می کند:در برخی از این آگهی ها ‌نوعی اندیشه کثیف با نگاهی استثمارگرانه به زن وجود دارد که ‌عموماً مساله اخلاق، ‌قانون و چارچوب‌ها را در قبال زنان و دختران به چالش می کشاند. ‌

قره داغی تصریح می کند: دختران جوان برای استخدام در شرکت‌های خصوصی هوشیار باشند چرا که در برخی موارد ممکن است چشمانی شیطانی در کمین آنها باشد.

معاون مرکز اطلاع رسانی نیروی انتظامی (اجا ) نیز درباره آگهی هایی که در روزنامه ها یا خیابان های سطح شهر برای استخدام زنان دیده می شود، هشدار می دهد و می گوید: اگر استخدام در این بازار با هوشیاری متقاضیان همراه نباشد، باعث آسیب خواهد شد.

سرهنگ ˈرضا غنی لو ˈاظهار می دارد: دقت ، جدی گرفتن امور کاری و قناعت به حقوق کم، باعث شده بیشتر بنگاه ها به سمت جذب زنان بروند و برخی هم با عنوان شرکت که ممکن است ثبت هم نشده باشد یا اصلا شرکتی در کار نباشد، از این روند سوء استفاده می کنند.

وی می افزاید :زنانی که می خواهند با استفاده ازاین آگهی ها استخدام شوند، حتماً از ماهیت شرکت خبردار ومحل استقرار شرکت در ساختمان های اداری و تجاری باشد نه اینکه فردی منزل خود را به عنوان محل شرکت معرفی کند.

غنی لو تصریح می کند:همچنین ضروری است زنان قبل از استخدام از نوع فعالیت شرکت آگاه شوند و اگر شرکتی درگیر فعالیتی غیرقانونی مانند تکثیر سی دی ها و دی وی دی های غیر مجاز یا توزیع داروهای قاچاق است کار کردن درآن به نوعی مشارکت درعمل مجرمانه محسوب می شود.

وی در عین حال تصریح کرد: نیروی انتظامی درخصوص مساله استخدام این گونه شرکتها بسیار حساس است و در صورتی که شخص با استخدام در شرکتی با مشکلی روبرو شود می تواند از طریق مجتمع های قضایی و همچنین پلیس 110 موضوع را پیگیری کند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ