دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ / ۰۶:۴۰
کد مطلب: 14826
۰

عقده‌های شخصیتی پیامد استفاده کودکان از فیس‌بوک

عصب شناسان هشدار دادند که یک نسل از کودکان در معرض خطر رشد با عقده شخصیتی، ضعف خودداری، توجه و همدلی اندکی نسبت به همنوعان خود قرار دارند و علت اصلی تمام این شرایط استفاده از وب سایتهای شبکه اجتماعی چون فیس بوک و تویتر است.
به گزارش مهر، براساس تحقیقات یک عصب شناس، مغز کودکان و نوجوانان در مراحل اولیه پس از آن که بیش از حد در معرض دنیای سایبر قرار گرفت به خوبی رشد نمی کند.

بارونس گرینفیلد استاد داروشناسی دانشگاه آکسفورد اظهار داشت که کاهش تماس فیزیک انسانها به این معنا است که کودکان در مهارتهای اولیه اجتماعی و روابط عاطفی اولیه خود مشکل دارند.

وی به انتقاد نسبت به اعتیاد ناسالم به شبکه اجتماعی تویتر پرداخت و فضای این شبکه اجتماعی را ناسالم دانست.

این عصب شناس همچنین نسبت به ماهیت نارسیستی سایتهایی چون کلاوت ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت که این شبکه اجتماعی میزان محبوبیت کاربران و تأثیر آنها را در سایر شبکه های اجتماعی اندازه گیری می کند. براساس تحقیقات انجام شده آموزگاران انگلیسی مقطع متوسطه اظهار داشتند که اعتقاد دارند بیش از سه چهارم توجه دانش آموزان آنها نسبت به گذشته کاهش یافته است.

بارونس گرینفیلد به نقل از آماری که نشان می دهد بیش از نیمی از نوجوانان 13 تا 17 ساله بیش از 30 ساعت در وقت خود را به بازیهای ویدئویی، رایانه ها، سخت افزارهای خواندن کتاب الکترونیکی، تلفنهای همراه و فناوری مبتنی بر صفحه های نمایش اختصاص می دهند.

وی اظهار داشت که مغز انسان همگام با محیط اطرافش رشد می کند و نیاز به یک محیط شبیه سازی شده دارد تا به درستی رشد کند، اما وی هشدار داد که اتکا به شبکه های اجتماعی و افزایش استفاده از بازیهای رایانه ای بر مغز تأثیرات مهمی دارد.

این عصب شناس قرار است نتایج خود را در قالب یک سخنرانی برای گروه کنش دوره اولیه کودکی ارائه کند، گروهی که به منظور اصلاح آموزش اولیه کودک تأسیس شده است.

وی در آستانه همایش اولیه دانشگاه وینچستر که قرار است هفته آینده برگزار شود، اظهار داشت: اکثر ما که دوره بلوغ را رد می کنیم، دارای یک چارچوب درونی مفهومی هستیم که ما را قادر می سازد براساس آن دنیا را تفسیر کنیم و حس قوی از هویت خود داشته باشیم.

گرینفیلد با اشاره به اینکه شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و تویتر نسلی را با آرزوهای کودکانه برای بازخورد دائمی در زندگی خود پرورش می دهد. مداومت در استفاده از این شبکه ها موجب می شود که کاربران دچار بحران هویت شوند چرا که آنها بی صبرانه در انتظار توجه بی درنگ سایرین به خود هستند.


نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی