دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - 27 Jun 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۱ / ۰۵:۵۵
کد مطلب: 15122
۰

چرا برخی زنان و مردان به یکدیگر خیانت می‌کنند

  گاهی در صفحات حوادث روزنامه‌‌ها به جنایت‌‌هایی برمی‌خوریم که به‌خاطر خیانت زن یا شوهر رخ می‌دهد یا این که کانون گرم خانواده تنها با یک اشتباه از سوی مرد یا زن فرو می‌پاشد، اما به راستی علل خیانت همسران به یکدیگر چیست؟ چه عواملی باعث می‌شود آنان دست به خیانت و رابطه‌‌های پنهانی بزنند؟!
خیانت همسران به یکدیگر را به دو علت کلی می‌توان تقسیم کرد:
1- عوامل اجتماعی- فرهنگی 2- عوامل روان‌شناختی
یکی از عواملی که جلوی انسان را از غوطه‌ور شدن در گناه و خیانت می‌گیرد باور‌های مذهبی افراد است.

در واقع اعتقادات مذهبی و باور‌های دینی به انسان کمک می‌کندتا خویشتن‌دار باشد و به همسر خودش وفادار باقی بماند، اما اگر این باور‌ها سست باشد باعث می‌شود فرد بدون احساس گناه اقدام به خیانت نسبت به همسرش کند.

ضمناً یک عامل مهم دیگر نیز وجود دارد و آن پوشش‌‌ها و آرایش‌‌های نامناسب و تحریک‌کننده در جامعه است که به تازگی رواج زیادی پیدا کرده است. این مسئله بویژه در میان برخی از زنان و دختران شایع‌تر بوده به‌طوری‌که ظاهر نامناسب آنان باعث می‌شود به لحاظ جنسی تحریک‌کننده باشند و این مسئله یکی از عوامل اصلی برقراری ارتباط با جنس مخالف است که منجر به خیانت افراد به همسرانشان می‌شود.

باید توجه داشته باشیم بخشی از این ضعف اخلاقی ناشی از دیدن برنامه‌‌های گمراه‌کننده در برخی شبکه‌‌های ماهواره‌ای است. به‌طوری‌که برخی از این شبکه‌‌ها عامدانه و برنامه‌ریزی شده قصد دارند روابط خیانت‌آمیز و خارج از موازین زناشویی را عادی جلوه دهند، بنابراین مخاطب هم ممکن است ناخودآگاه به سمت روابط خارج از موازین زناشویی گرایش پیدا کند، چراکه قبح و زشتی این‌گونه روابط در دیدگاه فرد کمرنگ می‌شود و این کمرنگ شدن زمینه را برای خیانت فراهم می‌کند.

دسته دوم از علل خیانت عوامل روان‌شناختی است. نخستین مسئله‌ای که در بعد روان‌شناختی مورد بحث قرار می‌گیرد اختلافات و درگیری‌‌های زناشویی است. وقتی بین زن و شوهر رابطه مناسب و محبت‌آمیزی برقرار نباشد و آنها در حوزه‌‌های مختلف مانند فرزندپروری و امور مالی با یکدیگر با مشکل روبه‌رو شوند و مدام در محیط خانه بحث و دعوا راه بیندازند ممکن است این عوامل باعث گرایش آنان به محیط خارج از خانه شود و حتی در این میان روابط پنهانی نیز اتفاق بیفتد.

عامل بعدی در این زمینه برآورده نشدن نیاز های جنسی و ارتباطی از جمله عشق و پذیرش است. هر انسانی به مهر ،محبت و عشق ورزیدن نیاز دارد و دوست دارد از طرف همسرش پذیرفته شود اما وقتی این نیاز ها پذیرفته نشود در این صورت ممکن است فرد برای برآورده شدن نیاز‌های ارتباطی‌اش به رابطه‌‌های دیگر گرایش پیدا کند. توجه به این موضوع بسیار حائز اهمیت است. در واقع نیاز‌های جنسی برآورده نشده که می‌تواند ناشی از اختلالات جنسی باشد بسیار مشکل‌ساز است و در بسیاری از مواقع حتی باعث طلاق نیز می‌شود، اما در کشور ما پرداختن به این مسائل تا حدودی ممنوعه محسوب می‌شود اگرچه از موضوع‌‌های اصلی و بسیار مهمی به حساب می‌آید. ضمناً افرادی که تحصیلات پائین‌تری دارند معمولاً از مراجعه به پزشک یا روانشناس اجتناب می‌کنند زیرا عنوان کردن این قبیل مسائل برای آنان آسان‌ نیست، بنابراین زمینه‌‌های خیانت و طلاق در این قبیل خانواده‌‌ها شکل می‌گیرد.

عامل دیگری که مهم به نظر می‌رسد تنوع‌طلبی جنسی برخی از افراد است. گاهی هم فرد با وجود برآورده شدن نیاز‌های جنسی به علت تنوع‌طلبی، ارتباط با دیگران را نیز تجربه می‌کند. در هر حال باید توجه داشته باشیم ضعف در خویشتنداری، باعث می‌شود که برخی از مردان و زنان به خیانت روی بیاورند به‌طوری‌که ممکن است فرد تحت تأثیر دیگران وسوسه شود و در دام بیفتد، اما در نهایت این خود فرد است که می‌تواند به دعوت‌‌های تحریک‌کننده دیگران پاسخ منفی بدهد. در واقع خودکنترلی قوی‌تر باعث ایجاد پاسخ منفی می‌شود.       شبکه ایران   شنبه : 20. آبان 1391
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
تاثیر خشونت والدین بر کودکان
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!