سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - 2 Mar 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳ دی ۱۳۹۱ / ۱۷:۳۳
کد مطلب: 15892
۰

هورمون عشق باعث وفاداري مردها به همسرانشان مي‌شود

يک پژوهش جديد نشان مي‌دهد هورمون «اکسي‌توسين» که به نام «هورمون عشق» شناخته مي‌شود، باعث مي‌شود مردان متاهل فاصله‌شان را از زنان جذاب، حفظ کنند...

به گزارش لايوساينس، پژوهشگران مي‌گويند بررسي آنها نشان داده اکسي‌توسين باعث مي‌شود هنگامي که مردان متاهل با زني جذاب برخورد مي‌کنند، به اصطلاح «حباب شخصي‌شان» را گسترش مي?دهند و به او پيام مي?دهند: «نزديک من نيا!» اما مردان مجرد با يا بدون اکسي‌توسين به زن زيباي بيگانه جذب مي‌شوند.

پژوهشگران در دانشگاه بن آلمان که اين بررسي را انجام داده بودند، مي‌گويند پژوهش‌هاي قبلي روي موش‌هاي قطبي نشان داده بود اکسي‌توسين نقشي اساسي در وفاداري ميان جفت‌ها در حيوانات دارد اما اين بررسي براي اولين بار نشان مي‌دهد وجود اکسي‌توسين در انسان‌ها هم باعث تک‌همسري مي‌شود.

بررسي‌هاي قبلي نشان داده‌اند اکسي‌توسين در پيوند عاشقانه ميان همسران و نيز در پيوند عاطفي ميان مادر و نوزاد نقش دارد. البته اين هورمون ممکن است نقشي منفي در روابط ميان افراد هم داشته باشد؛ زيرا مي‌تواند باعث ‌شود فرد نسبت به کساني که آنها را غريبه مي‌شمارد، خوش‌بيني کمتري داشته باشد و اين سوءظن ممکن‌است در موقعيت‌هايي باعث بروز پرخاشگري شود.

پژوهشگران آلماني در اين بررسي 86مرد مجرد و متاهل را به‌طور تصادفي به 2 گروه تقسيم کردند و به يک گروه با اسپري بيني اکسي‌توسين دادند و به گروه ديگر دارونما.

سپس يک زن جذاب به اين مردان نزديک مي‌شد. به اين مردان گفته شده بود که مي‌توانند واکنشي نشان ندهند يا هنگامي که فاصله اين زن به حدي رسيد که احساس ناراحتي ‌کردند، از او بخواهند ديگر به آنها نزديک نشود و به اصطلاح يک «حباب شخصي» براي خود ايجاد کنند.

فرضيه ابتدايي اين پژوهشگران اين بود که تجويز اکسي‌توسين باعث جذب شدن اين مردان به اين زن مي‌شود اما يافته‌ها نشان داد بسته به اينکه مردان در رابطه عاشقانه با زن ديگري باشند يا نه، واکنششان به نزديک شدن اين زن زيبا متفاوت است.

مردان مجرد و مرداني که دارونما دريافت کرده بودند، نزديک شدن زن زيبا تا فاصله 50 تا 60 سانتي‌متري را تحمل مي‌کردند اما در مردان متاهلي که اکسي‌توسين دريافت کرده بودند، اين فاصله بيشتر و در حد 70 تا 75 سانتي‌متر بود.

به گفته دانشمندان، با توجه به اين يافته‌ها به نظر مي‌رسد که اکسي‌توسين باعث وفاداري زوج‌ها و دوام وضعيت تک‌همسري مي‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

کرونا با روانمان چه کرد؟
چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
روانشناسی زرد دکانی برای کسب سود از رنج دیگران
نسبت به هویت جنسی پسرم نگرانم
با افراد مغرور و خودشیفته این گونه رفتار کنید
چند روش مؤثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگی
ما خشمگینیم و عضو شبکه‌های اجتماعی!
تربیت بچه حرف‌ گوش‌کن بدون دعوا و قشقرق
برنامه های کلی پیشگیری از خودکشی دانش‌آموزان در مدرسه
چه بر سر سلامت روان کودکانی می آید که تصاویرشان دست به دست میگردد؟
آشنایی با سبک های یادگیری
مغز تنها: تنهایی و گرسنگی در مغز شبیه به‌هم اتفاق می‌افتند؟
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن