کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نکاتي طلايي که شما را عزيز دل خانواده همسر مي کند

4 دی 1391 ساعت 10:54


در بسياري از شهرهاي کشورمان دختران و پسران جوان پس از ازدواج بلافاصله زندگي مشترک را در زير يک سقف شروع نمي کنند و بسته به شرايط چند ماه و در برخي موارد چند سال همچنان در کنار والدين خود زندگي مي کنند تا رفته رفته شرايط زندگي مستقل را کسب کنند. به اين دوران از زندگي به اصطلاح دوران عقد يا نامزدي مي گويند، کارشناسان و مشاوران معتقدند اين دوران يکي از مهم ترين و حساس ترين برهه هاي زندگي است؛ چراکه پايه هاي زندگي مشترک در اين زمان شکل مي گيرد. بر همين اساس گروه خانواده و مشاوره روزهاي دوشنبه هر هفته به مباحث، مسائل و مشکلات زوج هاي جوان در دوران عقد مي  پردازد. در اين شماره به نکاتي اشاره شده است که رعايت آن ها باعث مي شود نزد خانواده همسرتان جايگاه ارزنده تري پيدا کنيد.


چرا دوران عقد مهم است؟
دوران عقد يا نامزدي يکي از شيرين ترين و در عين حال حساس ترين و دشوارترين برهه هاي زندگي است. در اين مرحله، فرد خود را براي مواجهه با يکي از بزرگ ترين تغييرات زندگي اش، يعني زندگي در زير يک سقف آماده مي کند. دوران عقد علاوه بر اين که زمان مناسبي براي آشنايي بيشتر زوج ها باهم است، زمان آشنايي با خانواده همسر نيز هست. با توجه به تاثير برخوردهاي اوليه بر روابط بعدي، چگونگي مديريت رابطه با خانواده همسر در اين برهه از اهميت زيادي برخوردار است. نشان دادن يک شخصيت با ثبات، متعادل و اصيل از خود در اين دوران موجب مي شود که خانواده همسرتان تصور خوبي از شما داشته باشند و بتوانند به شما اعتماد کنند و از آينده زندگي مشترک فرزندشان با شما ترس و واهمه اي نداشته باشند. ممکن است شما نيز به اين دليل که تازه با اين خانواده آشنا شده ايد و مي خواهيد در کمترين زمان ممکن تاثير مثبتي روي آنها بگذاريد، ناخواسته اشتباهاتي انجام دهيد که باعث ناراحتي والدين همسرتان يا خودتان شود. به دست آوردن پذيرش و رضايت خانواده همسرتان کار خيلي سختي نيست، شما مي توانيد با رعايت اصول خاصي با کمترين اشتباه به هدفتان برسيد. به گزارش سپيده دانايي مهم ترين اين اصول عبارت است از:


مسئوليت پذير باشيد
يکي از مهم ترين ويژگي هايي که نشانگر رسيدن فرد به بلوغ عقلاني است، مسئوليت پذيري است. افراد مسئوليت پذير داراي ويژگي هاي خاصي هستند که از آن جمله مي توان به اين موارد اشاره کرد:

آنچه را که متعهد به انجام آن مي شوند به پايان مي رسانند.

بدون دليل تراشي افراطي، اشتباهاتشان را مي پذيرند و در اين زمينه به تذکرات افراد ذي صلاح احترام مي گذارند و آنها را در نظر مي گيرند.

مي توانند از بين راه حل هاي گوناگون، راه حل مناسب را برگزينند.

از شکست نمي هراسند، بلکه از آن درس مي گيرند.

روابط اجتماعي مطلوبي دارند و براي ديگران ارزش قائل اند.

در گروه هاي اجتماعي بيشتر شنونده هستند تا گوينده.

مي دانند که هيچ مشکلي به خودي خود و با گذشت زمان حل نمي شود، بنابراين به جاي کنار گذاشتن آن، در صدد پيداکردن راه حل مناسب برمي آيند.

اگر تعدادي از اين ويژگي ها در شما وجود ندارد، سعي کنيد آنها را در خودتان ايجاد کنيد. از آن جايي که در فرهنگ ما تامين زندگي به عهده مرد است، وجود يا فقدان اين ويژگي در مردان، مهم تر از زنان است.


به قول و قرارهايتان پايبند باشيد
مهم ترين دل مشغولي والدين همسر شما اين است که آيا شما فرد مناسبي هستيد و مي توانيد فرزند دلبندشان را خوشبخت کنيد يا خير. مسلماً از فردي که خيلي زود همه قول و قرارهايش را فراموش مي کند، انتظار نمي رود در عرصه هاي گوناگون زندگي، از جمله کار و ازدواج موفق باشد. چطور مي توان از فردي که در دوران عقد به تعهداتش عمل نمي کند، توقع داشت که پس از ازدواج اين کار را انجام دهد؟ اگر نمي توانيد کاري را انجام دهيد، بي دليل خودتان را به انجام آن متعهد نکنيد، روي پيشنهادهايي که به شما مي شود، خوب فکر کنيد و سپس درباره آن قول دهيد.


نقش بازي نکنيد
تصور نکنيد که اگر ويژگي هاي منفي تان را مخفي کنيد و فقط جنبه هاي مثبتتان را نشان دهيد، بازي را مي بريد. البته منظور ما اين نيست که در نشان دادن ويژگي هاي منفي تان مبالغه کنيد، بلکه تا آنجا که ممکن است سعي کنيد خودتان باشيد. فکر مي کنيد تا چه زماني قادريد نقش يک فرد بدون نقص را بازي کنيد؟ يک ماه؟ شش ماه يا يک سال؟ شما هر قدر هم تحمل داشته باشيد، بالاخره روزي از نقش بازي کردن خسته مي شويد، پس از حالا خودتان باشيد، تا والدين همسرتان نيز با ويژگي هاي شما آشنا شوند و آنها را بپذيرند.


به همسرتان اهميت دهيد
همان طور که پيشتر ذکر شد، مهم ترين خواسته والدين همسرتان از شما، خوشبخت کردن فرزندشان است. بنابراين هنگامي که ببينند شما به منظور رفاه و خوشحالي فرزندشان تمام سعي خود را مي کنيد، علاقه شان روز به روز به شما بيشتر مي شود. تعريف کردن از محاسن همسرتان نزد والدينش و تشکر از آنها به خاطر تربيت چنين فرزندي نيز، کار تاثيرگذاري است.


به آنها احترام بگذاريد
گاهي اوقات افراد تصور مي کنند، چون با اين خانواده وصلت کرده اند و عضوي از آن محسوب مي شوند، ديگر نيازي نيست که به اندازه دوران خواستگاري به خانواده همسرشان احترام بگذارند، در حالي که عکس اين مطلب صحت دارد، از آنجا که شما قرار است باقي عمرتان با اين خانواده ارتباط نزديک داشته باشيد، رعايت حد و مرزها و احترام به بزرگ ترها اهميت بيشتري مي يابد.


در مواردي با آنها مشورت کنيد
درست است که شما و همسرتان مي توانيد در همه موارد خودتان تصميم بگيريد، اما کمک گرفتن از افراد باتجربه، از جمله والدين خود يا همسرتان مي تواند فرآيند تصميم گيري شما را تسهيل سازد. سعي کنيد در بعضي از موارد نظر والدين را هم جويا شويد. اين کار شما موجب مي شود آنها تصور کنند که شما آنها را پذيرفته ايد و از آن پس رابطه بهتري با شما برقرار کنند.


بيشتر از اين که حرف بزنيد، گوش کنيد
در اولين جلسات حضور در جمع هاي خانوادگي سعي کنيد بيشتر شنونده باشيد تا گوينده. اين کار موجب مي شود که شما با فرهنگ اين خانواده بيشتر آشنا شويد، از طرفي وقتي کسي بيشتر گوش مي دهد، امکان اشتباه کردنش کمتر است ، اما وقتي صحبت مي کند، اشتباهاتش آشکار مي شود.


از همسرتان اطلاعات بگيريد
اين که شما از والدين همسرتان شناختي نداشته باشيد، طبيعي است، اما خيلي راحت مي توانيد اين معضل را حل کنيد، از همسرتان درباره سبک زندگي و موضوعات مورد علاقه والدينش بپرسيد. سپس سعي کنيد تا درباره موضوعات مورد علاقه آنها اطلاعاتي جمع آوري و در فرصت مناسب با آنها درباره اين موضوعات گفت وگو کنيد.


عقايدتان را براي خودتان نگه داريد
ممکن است بعضي از عقايد شما شبيه عقايد پدر يا مادر همسرتان نباشد. در اين گونه مواقع مي توانيد خيلي آرام و منطقي از آنها بخواهيد که دليل عقيده شان را مطرح کنند. چنانچه مشاهده کرديد آنها به هيچ وجه از موضع شان کوتاه نمي آيند، خوب است با گفتن «حق با شماست»، بحث را پايان دهيد، چون در اين رابطه چيزهايي بسيار مهم تر از عقايد شخصي شما وجود دارد.     خراسان


کد مطلب: 15901

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/15901/نکاتي-طلايي-عزيز-دل-خانواده-همسر-مي-کند

میگنا
  https://www.migna.ir