چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۸ دی ۱۳۹۱ / ۱۸:۱۵
کد مطلب: 15954
۰
۷

طلاق، تنها چاره‌ی خیانت؟

پیمان شکنی زناشویی یکی از واقعیتهای تلخ هر زمان و به خصوص دوران معاصر و متأسفانه یک پدیده کم و بیش رایج است.

میگنا- پیمان شکنی زناشویی یکی از واقعیتهای تلخ هر زمان و به خصوص دوران معاصر و متأسفانه یک پدیده کم و بیش رایج است. بسیاری از مردم نتیجه ی پیمان شکنیِ همسر را بدتر از مرگ وی می دانند چرا وقتی که یکی از زوجین می میرد، دیگری علیرغم احساس ناراحتی و تنهایی با اشتیاق خاطراتِ با او بودن را مرور می کند و از این طریق به عشق خود ادامه می دهد، به عبارت دیگر روابط بعد از مرگ همسر همچنان باقی می مانند، ولی بعد از پیمان شکنی همیشه این طور نیست و در اغلب موارد، اولین راهِ حلی که بعد از آگاهی از خیانت همسر به ذهن زوج آسیب دیده خطور می کند، طلاق است.

در اینجا این سۆال مطرح می شود که آیا پیمان شکنی به واقع مرگ ارتباط زوجین است؟ آیا خیانت، یک بیماری لاعلاج است که چاره ای به جز طلاق ندارد؟ آیا پیمان شکنی درمان هم دارد؟

در پاسخ به این پرسشها باید گفت، درست است که پیمان شکنی، نقض یک طرفه ی تعهدات متقابل زناشویی است که برخی آسیبهای روانی را هم برای زوج موردِ خیانت واقع شده به همراه می آورد، اما این مطلب به آن معنا نیست که پیمان شکنی، پایان قطعی یک زندگی مشترک  است. نگاهی بر دستاوردهای روانشناسی بالینی نشان می دهد که امروزه بسیاری از زوج درمانگران معتقدند که تقریباً دو سوم از زوجهایی که به دلیل پیمان شکنی دچار آسیب در ارتباط  شده اند، می توانند با طی یک دوره درمان به بهبودی قابل قبولی دست یابند. البته اینکه آیا یک فردی که به اعتماد وی خیانت شده، بتواند بعد از پیمان شکنی همسر خود مجدداً به وی اعتماد کند و به زندگی مشترک با او ادامه دهد به عوامل بسیاری بستگی دارد مانند نظام ارزشهای فردی، توانایی وی در عفو و گذشت، و اینکه آیا فردی که مرتکب پیمان شکنی شده است، واقعاً خواستار جلب اعتماد مجدد همسر خود می باشد یا خیر. در این راستا راهکارهای درمانی مختلفی نیز شناخته شده و به کار گرفته می شوند که از جمله معروفترین آنها، گذشت درمانی و درمان شناختی رفتاری (CBT) می باشد.

از طرف دیگر، زوجی که در گذشته مرتکب خیانت شده و در حال حاضر، تصمیم به تلاش برای از سرگیری یک ارتباط سالم و وفادارانه با همسر خود دارد، بایستی متوجه این مسئله باشد که عمده ترین آسیبی که در این قبیل موارد به همسر وارد می شود، کاهش شدید اعتماد او است. بدیهی است، زمانی که فردی اعتمادش را نسبت به کسی از دست می دهد، جلب مجدد اعتماد وی مشکل نه، بلکه بسیار مشکل می شود اما مسلماً غیر ممکن نمی شود. بنابراین همسرانی که از پیمان شکنی خود پشیمان می شوند می توانند با بهره گیری از راهنمایی متخصصان و استفاده از برخی راهکارها برای بازسازی اعتماد از دست رفته همسرشان نسبت به خود، تلاش نمایند.

بازسازی اعتماد، تنها جلب اعتماد همسر به شیوه ی کلامی و یا رفتاری نیست، بلکه علاوه بر اینها موارد شامل جلب اعتماد عاطفی آنهاست که معمولاً  دشوارترین بخش بازسازی اعتماد است

نمونه ای از برخی راهکارهای بازسازی اعتماد در زیر ارائه شده است:

**سعی در برقراری ارتباط بیشتر با همسر، ضمن احترام به شرایط وی در برخورداری از آمادگی لازم برای از سر گرفتن مجدد رابطه.

** اختصاص وقت بیشتر برای درک همسر و همدلی کردن با وی. همدلی یعنی نگاه کردن به موضوعات و قضایا از دیدگاه فردی دیگر. همدلی با همسر، فرصت لازم را برای جایگزین کردن احساس امنیت به جای ترس و بی اعتمادی فراهم می کند.


** صداقت در روابط. صداقت همیشه به بازگرداندن اعتماد کمک می کند. به خصوص زمانی که همسر متوجه حساسیت شما برای صداقت در روابط متقابلتان می شود.

** تمرین مهارت" گوش کردن " به همسر و یک " گوش کننده ی" خوب بودن. شنونده بودن کافی نیست. گوش دادن مستلزم توجه به تمام جنبه های ارتباطی طرف مقابل است، مانند زبان بدن وی، لحن سخن گفتن وی، شناسایی احساسات و نیازهای همسر از طریق گوش کردن.


**

نشان دادن حمایت بیشتر از همسر و در دسترس او بودن در مواقع لزوم. حمایت کردن، پذیرفتن بی قید و شرط همسر با تمام ویژگیهای موجود و نشان دادن وفاداری خود به او می تواند در بازسازی اعتماد ، کمک کننده باشد.

مطلب مهم دیگری که در این زمینه به خصوص برای همسرانی که از خیانت زناشویی آسیب دیده اند لازم به ذکر است این است که، بلافاصله پس از پی بردن به خیانت همسر، فرصت مناسبی برای اتخاذ تصمیمات مهم درباره ی  ادامه زندگی مشترک و یا جدایی و طلاق   نیست، چرا که این اقدام عجولانه، در درجه نخست فرصت بهره گیری از مشاوره های مناسب جهت بررسی راهکارهای منطقی برخورد با این مسئله را از فرد سلب می کند. البته در مواردی ممکن است که طلاق بهترین راه برای جلوگیری از عواقب آتی خیانتهای زناشویی باشد اما این موارد متداول نیستند. بنابراین کمک گرفتن از متخصص از همان زمانِ پی بردن به خیانت همسر و نیز از آغاز تصمیم فرد پیمان شکن به بازسازی اعتماد زوجی که مورد خیانت واقع شده است، جهت تصمیم گیری درست و منطقی، ضرورت مطلق است.       تبیان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

معصومه
Iran, Islamic Republic of
با سلام .ممنون از مطلبتون..اما براي كسي كه خيانت ديده خ خ خ خ خيلي سخته دوباره اون اعتماد اوليه رو نسبته به همسرش داشته باشه..من خودم خيلي نسبت به قبل بدبين تر و محتاط تر شده ام ..اصلا ديگه اگه بخوام هم نميتونم اون قبول داشته باشم.!! ميشه كمكم كنين ديدم عوض شه؟
شوهرم به من خیانت کرده ولی دراین مورد خودشو مقصر نمیدونه ورفتارهای منو باعث این کارش میدونه درضمن با کسی که بوده همکارش بوده واظهار پشیمانی هم نمیکنه تکلیف من چیه جه کار باید بکنم؟

------------------
به يك مركز مشاوره مراجعه نمائيد . در تهران مركز مشاوره دولتي توحيد : تلفن: 66919607-66938833 ساعت اداري
مرضیه افخمی
خانمی هستم32ساله تازه فهمیدم که5ساله شوهرم داره بهم خیانت میکنه حتی بازن شوهردارهم رابطه داشته خیلی داغونم چون برای شوهرم چیزی کم نذاشتم خیلی دوستش داشتم اما الان هیچ احساسی بهش ندارم به خدا2ماه تمامه که روزوشب گریه میکنم حتی بخاطربی احساسیش بچموچندروزپیش سقط کردم دارم دیونه میشم اهل خیانت هم نیستم که بخوام جبران کنم کمکم کنید
فری
شوهرم هفت ساله بایه خانم همکارش ارتباط داره،من چندماهه فهمیدم ،ابتدا۴ماه من وفرزندانم راجاگذاشت ولی بعدبرگشت ودرعین حالیکه همه چیز راازچشم من میدانست قول دادان خانم راکناربگذاردولی حالازیرحرفش زده وهفته ای چندبار نزداومیرودوبه من میگویدهمینه اوهم زنم است وولش نمیکنم توهم بایدتحمل کنی،من عاشق همسرم بودم ودراین شهرهیچ کس راندارم و۲فرزند۲۱و۱۳ساله دارم که فکرمیکنم باجنگ ودعواداغون میشن نیازمالی هم ندارم ولی نمیدانم راه درست چیست ۹ماهه فقط گریه میکنم داغون وافسرده شدم واون زنکه رانفرین میکنم که بامحبت ومتوصل شدن به خدا پیغمبر همسرم رابه خودش بسته درصورتیکه شوهرم قلبا دوست دارد کنارش بگذارد ولی اوقسمش داده .به نظرتون من جدابشم بهتره کمکم کنید

-------------------
باسلام . حتما به یک مرکز مشاوره نزدیک منطقه و محل زندگیتان مراجعه نمائید . معمولا همه مناطق آموزش و پرورش و در زیر مجموعه کارشناسی مشاوره خود دارای مراکز روانشناختی و مشاوره هستند . با یک مشاور خانواده مجرب برای این مسئله مهمی مشورت کنید .
مهدی
سلام من 4سال قبل ازدواجم یک نامزدی نا موفق داشتم که موضوع رو به خانومم گفتم ولی همسرم هربار که مشکلی بینمون پیش میومد میگفت تو به اون فکر میکنی و منو دوست نداری!!در حالی که اینطور نبود. تااینکه 1هفته قبل از اولین سالگرد ازدواجم فهمیدم(با چک کردن ایمیلش) همسرم توی دوران عقدمون با یکی ارتباط داشته وقتی بهش گفتم خیلی ریلکس میگه دوستیشون مربوط به قبل از ازدواجه وارتباط الانش بخاطر کم توجهی من بوده توی دوران عقد!!!الانم5ماهه اون خونه باباشه .موندم چی کار کنم هم دوستش دارم هم متنفرم بخاطر خیانتش>
2چار افسردگی شدید شدم چشمام همیشه پره اشکه
لطفا کمکم کنید نمیتونم تصمیم درستو بگیرم
الی
Iran, Islamic Republic of
سلام ,چه قد خوبه اینجا خیلی ها مثل من هستن و درک می کنن واقعا سخته آدم داغون میشه, خانما خیلی هاتون بچه دارید بهتون خیانت شده ولی من تو دوران عقد کردگی خیانت دیدم ولی چون دوستش داشتم و به خاطره شرایطی که داشتم و به خاطره گریه ها و اظهاره پشیزمونی شوهرم موندم هیچ کس از خانواده و هیچ کس دیگه هم نفهمید خواستم دوباره زندگیم رو دوباره بسازم باهاش عروسی کردم ولی دو باره خیانت کرد گند زد به همه چیز خیلی دلم پره..... خیلی اذیتم کرد......
ولی دوباره موندم .... دروغ زیاد میگه
من هر چی میخوام به زندگیمون کمک کنم نمی ذاره خسته شدم من همش 21 سالمه ولی خداییشش الان خوب شده به ظاهر اگه دوباره گندش درنیاد .
نمیدونم من کاره خوبی کردم یا نه؟؟؟؟
این همه بلا سرم آورده ولی نذاشتم حتی 1 نفر بفهمه.....
Iran, Islamic Republic of
به منم خیانت شده حتی نمی دونم پشیمونه یا نه، همیشه بهم کم محلی میکرد.از همه کس دورم
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
زبان هیچ استخوانی ندارد اما آنقدر قوی هست که بتواند قلبی را بشکند. پس مراقب حرف هایتان باشید.