چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - 7 Jun 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۱ / ۱۵:۱۲
کد مطلب: 16316
۰

روان درماني و مصرف دارو مكمل يكديگر در درمان افسردگي

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: دستيابي به روان درماني به دليل هزينه زياد و تحت پوشش بيمه‌ نبودن سخت‌تر است ولي اگر اين دو درمان با هم انجام شود در درمان بيماري تأثير بيشتري دارد.

به گزارش وب دا، دكتر حقيقي ضمن بیان این مطلب اضافه كرد: امكاناتي براي روان درماني در مركز آموزشي درماني فرشچيان و در مراكز خصوصي وجود دارد اما به خاطر زمان‌بر بودن، هزينه زياد و تحت پوشش بيمه نبودن كمتر مورد اقبال قرار مي‌گيرد.

وي در ادامه به برخي از مشكلات بيمه‌اي بيماري‌هاي رواني پرداخت، و گفت: تحت پوشش بيمه بودن بهره‌گيري بيشتر مردم را از روان درماني به همراه دارد.

عضو هيئت علمي دانشگاه با بيان اينكه در تمام بیماری‌های روانپزشكي زمينه ژنتیکی لازم است، گفت: افسردگي از نظر متخصصین جزء بیماری‌هایی تلقي مي‌شود كه بيشترين هزينه را ‌بر فرد و خانواده تحميل مي‌كند.

دكتر حقيقي افسردگي را از نظر شيوع نخستين بيماري شايع دنيا دانست و تأكيد كرد: در سال‌هاي گذشته بيماري قلبي و سرطان‌ها شايع‌ترين بيماري‌ها تلقي مي‌شدند اما در حال حاضر افسردگي جزء بيماري‌هاي شايع دنيا بوده و هر روز در حال افزايش است.

وي با اشاره به اينكه تشخيص افسردگي در ظاهر راحت به نظر مي‌رسد، تصريح كرد: بيماري افسردگي از ديدگاه افراد متخصص رنج‌آورترین و زجرآورترين بيماري تلقي مي شود در حالي كه از ديدگاه مردم و جامعه ساده‌ترين بيماري رواني محسوب مي‌شود.بروز افسردگي در زنان بيشتر است

اين روانپزشك ادامه داد: براي متخصص تفاوتي بين افسردگي خانم‌ها و آقايان وجود ندارد ولي ميزان بروز افسردگي در جمعیت زنان بیشتر از مردان است كه افسردگي پس از زايمان با افسردگي اساسي تفاوت دارد و بيشتر در زمينه افسردگی‌های دو‌قطبي است و همچنين اگر فردي به لحاظ ارثي سابقه اين بيماري را دارد احتمال ابتلا به افسردگي پس از زايمان وجود دارد.

وي در خصوص نقش گياهان دارويي در درمان افسردگي گفت: اين فرض كه گياهان دارويي بي نظير هستند اشتباه است و گياهان دارويي نيز در افسردگي در صورت لزوم بايد  با نظر پزشك مصرف شوند و مصرف خودسرانه اين دارو‌ها هم مي‌تواند مضر باشد.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه اظهار داشت: به طور مثال تبليغ مي‌شود در افشره گل سرخ ماده ضد افسردگي وجود دارد اما بررسي اين نكته ضرورت دارد كه افشره گل سرخ كجا بايد مورد مصرف قرار گرفته و براي چه نوع افسردگي مؤثر است.

وي با تأكيد بر اينكه مصرف داروهای گياهي و شيميايي به صورت سر خود می‌تواند مضر باشد، گفت:  به عنوان مثال فرد به دنباله استفاده از افشره گل سرخ وارد فازمانيا يا شيدايي مي‌شود لذا دارو‌هاي گياهي كه صنعتي‌سازي شده نيز بايد طبق دستور پزشك مورد استفاده قرار بگيرد.

دكتر حقيقي خاطرنشان كرد: فردي كه مقداري استرس دارد مي تواند از دارو‌هاي گياهي به صورت دم كرده استفاده كند اما هيچ دارويي را نبايد بدون مجوز پزشك استفاده كرد.

وي در خصوص مقوله استرس ابراز داشت: بسياري از استرس‌ها قابل كنترل نيست لذا قابليت تطبيق با محيط يك توانمندي است و كسي كه قابليت انعطاف‌پذيري بيشتري نسبت به استرس‌ها و تطابق با محيط داشته باشد از سلامت روان بهتري برخوردار است.

اين روانپزشك گفت: يكي از راهكار‌هاي افزايش اين قابليت تطابق فراگيري مهارت‌هاي زندگي است زيرا اگر فرزندان با مهارت‌هاي زندگي آشنا شوند می‌توانند قابليت تطبيق با محيط را نيز ارتقا ببخشند چرا كه بروز افسردگي در جوانان و سالمندان امكان پذير است.


درمان افسردگي حداقل به چهار هفته زمان نياز دارد

وي با بيان اينكه اثر گذاري دارو نيازمند چهار تا شش هفته زمان است، اظهار كرد: مفهوم درمان در بیماری‌های روانپزشكي ممكن است با ساير بیماری‌ها متفاوت باشد به عنوان مثال زماني كه يك نفر دچار درد آپانديس مي‌شود بعد از خارج كردن آپانديس در مدت 24 ساعت بهبود مي يابد و همچنين در برخي موارد فرد دارو را قطع و بيماري عود نمي‌كند لذا در بيماري روانپزشكي انتظار درمان مثل آپانديسيت نبايد باشد.

دكتر حقيقي با اشاره به شعار امسال هفته جهاني سلامت گفت: سلامت روان در بهبود شرايط سالمندي مؤثر است بوده به طوري كه در سالمندان اصلاح بيماري هاي طبي مزمن، مشكلات جسمي، بيوه شدن بروز افسردگي در سالمندي را زياد مي‌كند.

وي با بيان اينكه شكايت بدني در افسردگي سالمندان زياد است، گفت: سحرخيزي، ‌احساس بي ارزشي، خود بيمار ‌انگاري در افسردگي سالمندان كمتر ديده مي‌شود و تغذيه مناسب و حمايت هاي خانواده مي تواند در كمك به اين افراد موثر باشد و نوع زندگي در جواني نيز در دوران سالمندي مؤثر است.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه استفاده از داروهاي خواب آور بدون دستور پزشك را مخرب ارزيابي كرد، و گفت: اگر فرد دچار بيماري هاي تنفسي باشد مصرف خودسرانه دارو هاي خواب آور ممكن است در بيماري وي اثر منفي داشته باشد.

وي ابراز كرد: فرد سالمند افسردگي را به مشكلات جسمي نسبت می‌دهد و كمتر به روانپزشك مراجعه مي‌كنند، بسياري از شكايات بدني تابلوي افسردگي است.

دكتر حقيقي افزود: داروهایی كه در باشگاه‌هاي بدن سازي و آمپول‌هایی كه به صورت غير مجاز براي افزايش حجم عضلات استفاده مي‌شود ممكن است باعث بروز افسردگي شود و همچنين مصرف مواد غير‌مجاز مانند شيشه موجب تشديد در بروز افسردگي مي شود.

وي در پايان سخنان خود ضمن تأكيد بر تغيير ديدگاه مردم و رسانه‌ها نسبت به بيماري‌هاي روانپزشكي خاطرنشان كرد: قرص‌های كاهش وزن و تمام داروهاي غير مجازي كه در بازار وجود دارد داراي تركيبات آمفتامين يا شيشه بوده و از اين طريق باعث كاهش وزن مي‌شود و متاسفانه عده اي به صورت ناآگاهانه مصرف كننده چنين موادي هستند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.