جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - 2 Jun 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۱ / ۱۹:۱۵
کد مطلب: 16386
۱
۱

اختلالات گفتاری کودکان در چه سنی تشخیص داده می شود

اختلالات گفتاری کودکان یکی از مسائلی است که به دلیل ناآگاهی والدین در سال های آتی زندگی کودک موجب افسردگی، دور ماندن کودک از جامعه، عدم شکوفا شدن رشد و استعداد و افزایش هزینه های درمان فرد می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، نادره نادرجاه کارشناس گفتار درمانی کلینیک سینا وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مدیر اجرایی طرح غربالگری گفتاری، شناختی کودکان 2 تا 6 ساله افزود: رشد تکاملی از بدو تولد آغاز می شود و دانستن این موضوع که کودک 2 یا 3 ساله چه کارهایی انجام می دهد حائز اهمیت است.

وی گفت: در برخی موارد اختلال یا مشکل به دلیل عدم آگاهی یا نسبت دادن صفات کودک به سایر افراد نادیده گرفته می شود و کودک تا آخر عمر درگیر این تشخیص دیرهنگام می ماند.

نادرجاه اظهار داشت: در برخی مواقع کودک سخن نمی گوید و والدین این حرف نزدن را به لجبازی یا کم حرفی کودک اطلاق می کنند و این در صورتی است که کودک به اختلال کم شنوایی دچار است و نیازمند سمعک است.

کارشناس گفتار درمانی کشور افزود: شعار پیشگیری موثرتر از درمان است.شعار کارشناسان گفتار درمانی کلینیک سینا و سایر عرصه های درمانی است و به منظور تحقق این شعار در صددیم تا یک گام جلوتر از پایگاه های سنجش پیش از دبستان که با شناسایی کودک اختلال را به مدارس استثنایی ارجاع می دهند یا پذیرش او در مدارس را مشروط بر گذراندن گفتار درمانی می دانند بتوان موثر واقع شد.

غربالگری سنین 6تا2 سال عامل کاهش هزینه خانوارها

غربالگری کودکان کم شنوا در سنین پايین علاوه بر ارجاع به موقع کودکان و بهبود روند درمان و نتایج موثر و همچنین کاهش هزینه های خانواده ها را دربر دارد.

وی بحث اقتصاد درمان در خانواده هایی که کودک استثنایی یا با هرگونه اختلال مواجه اند را از معضل هايي عنوان کرد و افزود: با شناسایی این کودکان در سنین 6-2 سال شاهد ارتقاء نظام سلامت خواهیم بود.

کارشناس گفتار درمانی کلینیک سینا از کلینیک های وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: طرح غربالگری گفتاری شناختی کودکان منطقه 6 که به همت کلینیک سینا و همکاری بسیج جامعه پزشکی از دی ماه آغاز شده به دلیل استقبال زیاد والدین از این طرح تا خردادماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

نادرجاه تصریح کرد: خوشبختانه پس از شروع طرح بیماری از والدین با ارجاع به موقع تقاضای ارایه خدمات از سوی گفتار درمانگرها را دارند که شاهد اشتغال به کار بی نظیر فارغ التحصیلان رشته گفتار درمانی هستیم.

کارشناس گفتار درمانی کشورمان در طرح غربالگری کودکان 2 تا 6 ساله گفت: کودکانی که اضطراب جدایی دارند و نیز در این طرح شناسایی و به والدین آنها مشاوره داده می شود.

گفتنی است، بررسی هوش کودکان با انجام تست های ربون و کلسر از دیگر طرح هاست.
کارشناسان گفتار درمانی با مراجعه به سایت دانشگاه علوم بهزیستی، توانبخشی و ارتباط با کلینیک سینا می توانند در این طرح به گفتار درمانی اشتغال یابند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

م.ك
با سلام. از مطالب آموزنده ي شما متشكرم. پسر 3 سال و 10 ماهه اي دارم كه هنوز واضح صحبت نمي كند و شكل درست كلمات را ادا نمي كند. از نظر ادراك و شنوايي سالم است. لكنت زبان هم ندارد. بسيار اجتماعي است.اما اگر كسي متوجه صحبت هايش نشود عصبي و پرخاشگر مي شود. آيا بايد نگران بد صحبت كردن او باشم؟
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
از آدمهای حسود؛ متنفر نباشید، دلیل حسادت آنها این است که فکر می کنند شما از آنها بهتر هستید... پائولو کوئلیو