سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - 26 Sep 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۲ / ۲۲:۳۹
کد مطلب: 17173
۰
نظریه جدید محققان ژنتیک

حیات از کی پدید آمد

محققان اظهار داشتند که حیات پیش از شکل گیری زمین وجود داشته و ممکن است منشأ آن خارج از منظومه شمسی باشد.
به گزارش مهر، متخصصان علم ژنتیک از یک نظریه که در عرصه رایانه ها و افزایش سرعت فناوریهای آنها مطرح شده بود، استفاده کرده و آن را به حیات تعمیم دادند.
نتایج این تحقیقات نشان می دهد که حیات در ابتدا حدود 10 میلیارد سال پیش، بسیار پیش از پیدایش زمین که گفته می شود 4.5 میلیار سال سن دارد، وجود داشته است.
حدود 40 سال قبل، فردی به نام گوردون مور (از بنیانگذاران شرکت اینتل) مقاله ای درباره آینده صنعت نیمه‌رساناها نوشت.
در این مقاله، به این نکته توجه شده بود که طی سال‌های قبل از آن میزان پیچیدگی مدارهای میکروالکترونیک، هر دو سال دو برابر شده ‌است.
معیار اندازه ‌گیری این پیچیدگی نیز تعداد ترانزیستورها در واحد سطح بود. بدین معنی که هر سال تراشه‌هایی به بازار می‌آمدند که تعداد ترانزیستورهای آن‌ها در واحد سطح دو برابر دو سال گذشته بود.
در هنگام انتشار این مقاله تنها 6 سال از ساخت اولین تراشه الکترونیکی گذشته بود. این روند کمابیش در سال‌های بعد نیز ادامه داشت، تا آنجا که به عنوان معیاری برای پیش بینی آینده صنعت میکروالکترونیک مورد توجه قرار گرفت و کم کم نام قانون مور را به خود گرفت که گفته می شود تا سال 2020 معتبر است. اگر قانون مور را برای نرخ پیشرفتهای رایانه ای در چند سال اخیر به کار بگیریم به دهه 1960 می رسیم که نخستین میکروتراشه اختراع شد.
الکسی شاروف از موسسه ملی کهولت در بالتیمور و ریچارد گوردن از آزمایشگاه گونه های دریایی گلف در فلوریدا تصمیم گرفتند که این نظریه را درباره حیات و آغاز آن به کار بگیرند. این دو نفر استدلال کردند که ممکن است بتوان پیچیدگی حیات و نرخ افزایش از پروکاریوتها تا یوکاریوتها و تا موجودات پیچیده تر چون کرمها، ماهی ها و در نهایت پستانداران را اندازه گیری کنیم.
برگشت خطی پیچیدگی ژنتیکی ما را به یک جفت پایه باز می گرداند و حکایت از زمان مبدا حیات می کند که مساوی است با 9.7 ± 2.5 سال پیش. نتایج این تحقیق به صورت مشروح در مجله آنلاین Arxiv منتشر شده است.
این نظریه از دیدگاه پان اسپرمیا حمایت می کند ؛ فرضیه ای که معتقد است زندگی در جایی بوجود نمی آید بلکه همواره در جهان وجود داشته، بذرهای آن در جای جای جهان هستی، پراکنده شده و پیوسته از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال می یابد.
طرفداران این فرضیه اعتقاد دارند حیات روی زمین از فضا وارد زمین شده است.
نتایج این تحقیق نشان می دهد که حیات از 10 میلیارد سال پیش وجود داشته است، یعنی حتی زمانی که زمین شکل هم نگرفته بود. این درحالی است که محققان تأکید کرده اند که قسمت اعظم کار آنها نظری است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...