پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - 5 Oct 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۲ / ۱۴:۴۴
کد مطلب: 17506
۲

چه کنيم‌تافرزندان باهوش داشته باشيم؟

ابزارهاي اوليه ساختار هوش کودک ابزارهاي اوليه که به عنوان مواد خام تشکيل دهنده ساختار هوش کودک ، به خصوص قبل از سه سالگي حائز اهميت است عبارت است از : احساس امنيت، اشباع عاطفي ( محبت بي دريغ به کودک)، تغذيه مناسب ، ماساژ بدن ( به عنوان جايگزين ورزش با استفاده از روغن زيتون و يا کنجد قبل از استحمام ) ، ارتباط کلامي ( اين کار بايد به دو شکل مستقيم مثل صحبت با کودک و قصه گويي و غير مستقيم از طريق پخش اشعار و قصه‌هاي صوتي کودکانه انجام گيرد ) ، بازي ( به شکل انفرادي ، با افراد خانواده و به شکل گروهي به عنوان ابزاري براي اجتماعي شدن کودک ) مهارت هاي حرکتي، فعاليت هاي ترسيمي ( خط خطي کردن و رنگ آميزي با دست ) فعاليت هاي خلاقانه ( تعريف داستان ، نقاشي ، درست کردن يک گلوله کروي با خمير ) و آموزش مفاهيم پايه که مجموع اين عوامل مي تواند بستر مناسبي براي رشد هوش در مراحل بالاتر سني ايجاد کند. پرسش خيلي از والدين اين است که آموزش ها را از چه سني بايد آغاز کرد ؟
شروع زودتر از موعد يک آموزش نه تنها سودمند نيست بلکه مي تواند نقش مخربي را در زندگي کودک داشته باشد ، بنابراين بايد آموزش ها بر اساس توان جسمي و روحي رواني کودک و به دور از هر گونه فشار صورت گيرد و ضمن اين که اهميت دادن به دنياي کودک نيز ضروري است دنيايي شاد همراه با بازي.
آموزش هاي کلاسيک
آموزش هاي کلاسيک پس از پايان سه سالگي و آغاز چهار سالگي شروع مي شود. در همين سن ، آموزش هاي غير رسمي خواندن توصيه مي شود (بدون آموزش نوشتن) رفتن به مهد کودک، زمينه توسعه ارتباطات اجتماعي و آموزش‌هاي مفاهيم و درک مسائل کمي را براي کودک فراهم مي کند . در انتخاب رشته ورزشي بايد صبور بود ، در مراحل اوليه فقط ارزيابي صورت مي گيرد ولي بين 12 تا 15 سالگي انتخاب رشته ورزشي امکان پذير مي‌شود ، در سنين پايين تر ، ورزش هاي مادر مثل ژيمناستيک ، شنا و دو ميداني توصيه مي شود .
آموزش زبان دوم
آموزش زبان دوم براي جلوگيري از هر گونه مشکل کلامي و تلفظي ، پس از آموزش رسم‌الخط زبان مادري ، يعني پس از پايه اول ( آغاز 8 سالگي ) توصيه مي شود. آموزش غير رسمي نقاشي از زماني که کودک خط خطي کردن را ياد مي گيرد آغاز مي شود و زماني که با ابعاد آشنا مي شود و اشکال هندسي را مي شناسد ، مي توان به او به صورت رسمي آموزش داد ( بين 4 تا 6 سالگي )و آموزش خط ، پس از پايه اول ( 8 سالگي) توصيه مي شود .
آموزش روباتيک به صورت غير رسمي از 8 سالگي و به شکل کنترل يک وسيله شروع مي شود و چون آموزش هاي رسمي، نيازمند حداقل اطلاعات فني و رياضي است، در ابتداي مقطع متوسطه توصيه مي شود ( بين سنين 12 تا 13 سالگي ) . علاقه مند کردن کودک به مطالعه ، براي افزايش اطلاعات عمومي او ضروري است و انجام بازي هاي فکري مي تواند باعث افزايش سرعت عملش شود .
استفاده بهينه از رايانه در مواردي مثل بازي ها و فعاليت هاي گرافيکي مي تواند باعث رشد خلاقيت کودک شود سعي کنيد کودک را عمل گرا بار آوريد از او بخواهيد که آموخته هاي خود را به صورت داستان نويسي، طراحي، شعر ، کاردستي هاي مختلف (چوبي، سنگي ، کاغذي و فلزي) نشان دهد .
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.