چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - 1 Dec 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۲ / ۱۵:۳۵
کد مطلب: 17510
۰

والدین از انکار معلولیت کودکشان خودداری کنند

یک روانشناس کودک با اشاره به استرس و اضطرابی که معلولیت به خانواده القا می‌کند، اظهار کرد: این موضوع موجب انکار مشکل کودک معلول از سوی خانواده می‌شود به طوری که والدین به خاطر روابط اجتماعی سعی در پنهان کردن این عارضه از دیگران دارند.
دکتر محمد رضا کوشش در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: انسان‌ها در گروه‌های اجتماعی متنوع زندگی می‌کنند که از طریق مسائل احساسی با یکدیگر مرتبط می‌شوند.
وی با بیان این مطلب که برخی از خانواده‌های دارای فرزند معلول در برقرار کردن رابطه با دیگران دچار مشکل هستند، تصریح کرد: استرس و اضطرابی که معلولیت به خانواده القا می کند در ابتدا موجب انکار مشکل از سوی خانواده بیمار می‌شود. این روانشناس کودک با اشاره به اینکه استرس و اضطراب ناشی از معلولیت در ابتدای امر، اعضای خانواده را درگیر مشکلات روانی و افسردگی کرده و سپس در آنها وسواس ایجاد می‌کند، گفت: این وسواس فکری، موجب اعمال رفتارهای حمایتی از سوی والدین بر کودک می‌شود به طوری که با شرکت نکردن در مهمانی‌ها، مراکز عمومی و فروشگاه‌ها باعث دور شدن کودک از جامعه خواهد شد.
دکتر کوشش در ادامه افزود: معمولا اگر معلولیت کودک جنبه ذهنی یا جسمی مثل ناشنوایی و نابینایی داشته باشد والدین به خاطر روابط اجتماعی سعی در پنهان کردن این عارضه از دیگران دارند.
وی به خانواده‌ها توصیه کرد: در صورتی که با مشاهده علایم معلولیت در کودک خود مواجه شدند حتما از همان ابتدا به مراکز توانبخشی مراجعه کرده تا در آنجا توسط مربیان متخصص مورد درمان قرار گیرند.
این روانشناس کودک با تاکید بر اینکه والدین به هیچ عنوان کودک دارای معلولیت را از جامعه دور نکنند، یادآور شد: والدین این کودکان باید با روانشناسان در جلسه خانواده درمانی به صورت گروهی شرکت کنند تا بتوانند مشکلات خود و فرزندشان را به حداقل برسانند.
دکتر کوشش بر لزوم جایگزینی واژه ناتوان به جای کلمه معلول اشاره کرد و اظهار داشت: کودکی که ناتوان در خواندن و نوشتن است با رفتن به مدرسه این مهارت را بدست می آورد و خانواده با ایجاد فضای مناسب برای وی می تواند شاهد توانمند شدن و مسوولیت پذیری این فرد شود.
وی اضافه کرد: این والدین باید استرس و اضطراب خود در مورد ناتوانی فرزند را با شرکت در جلسات گروه درمانی و آموزش‌های تخصصی به حداقل برسانند و به جای همدردی و انکار عارضه، از هوش هیجانی خود استفاده کرده و به فرزند خود آرامش دهند.
این روانشناس کودک در پایان با تاکید بر اینکه کودکان ناتوان باید در مدارس عادی و کنار همسن و سالان خود درس بخوانند، خاطرنشان کرد: برای فراهم کردن فضا به منظور جلوگیری از دور شدن کودکان ناتوان از جامعه، در ابتدا نیاز است این کودکان در کنار سایرین به مدرسه بروند و سپس در صورت لزوم برای آنها کلاس اضافی تعیین شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا شاد بودن به ژنتیک وابسته است؟
چرا خواهر و برادرها کارد و پنیرند؟! راه حل چیست؟
آیا سفید کردن دندان ها کاری اشتباه است؟
درمان متمرکز بر هیجان (emotional focused therapy) چیست ؟
۵ فوبیای نادر بین افراد در جهان
چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.