جمعه ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - 22 Sep 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲ / ۱۰:۳۵
کد مطلب: 17693
۰
عنوان روز اول هفته مبارزه با دخانیات؛

مهارت نه گفتن كودكان و نوجوانان، سدی در برابر ترویج دخانیات

مهارت نه گفتن يكي از لازمه‌هاي موفقيت فرد در زندگي شخصي و اجتماعي‌اش است. هر فردي، براي خود عقايد، ايده‌ها و اهدافي دارد، شيوه‌ای زندگي را براي خود برگزيده است و لازم است در مواردي كه احساس كند اين اهداف و ايده‌ها در برآورده شدن آنها با احتمال بروز مشكل روبه‌رو خواهد شد از مهارت‌هاي خاصي استفاده كند تا بتواند خود را در مسير مناسبي كه براي خود انتخاب كرده نگه دارد.

انسان اراده و اختيار و آگاهي دارد. بر اساس اراده خود مي‌تواند تصميماتي براي زندگي داشته باشد. اين تصميم‌ها موارد بسيار جزيي يا موارد بزرگ و پراهميت را شامل مي‌شود، آنچه كه به عنوان مانعي او را از عملي کردن تصميمات خود باز دارد بايد به نحوي از گذر مسير او برداشته شود.
براي چنين اقدامي قاطعيت، قدرت و به عبارتي مهارت‌هايي چون نه گفتن و... مورد نياز است. در واقع « نه» گفتن به خود « نه» گفتن به موقعيت هايي است كه به هر شكلي سلامت جسمي ، رواني و اجتماعي ما را تهديد مي كند و ما را از دستيابي به اهداف زندگي باز مي دارد و « نه» گفتن به ديگران رد درخواست ها و پيشنهادهاي ديگران است زماني كه اين درخواست ها براي ما مشكلات جدي ايجاد مي كند.

بنا بر این گزارش امروزه نه گفتن و ایستادگی در مقابل عوامل آسیب رسان همچون دخانیات با توجه به شیوع بالای مصرف آن بسیار پراهیت است. یکی از دلایل مهم گرایش افراد به خصوص جوانان به دخانیات و عدم نه گفتن به تعارفات دوستانه به استعمال هرگونه ماده دخانی كم نياوردن در بين همسالان خود است. ریشه اصلی قدرت در برابر این موضوعات به تربیت خانوادگی برمی گردد.

در واقع یکی از عواملی که سبب کاهش میزان مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان و جوانان در کشور می شود، آموزش مهارت «نه» گفتن به کودکان است. والدین باید مهارت نه گفتن را به کودکشان آموزش دهند و با دادن شخصیت و آگاهی به او، کودک را توانمند می کند تا در برابر تصمیمات نادرست شان جواب منفی دهد.

علی رمضانی، آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه بالاترین رشد شروع اعتیاد به خصوص مصرف سیگار در کشور بین افراد 21 تا 27 دیده می شود گفت: نتایج حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند و مدت 20 سال یا بیشتر به این عمل ادامه دهند بین 20 تا 25 سال زودتر از افرادی که به هیچ وجه در زندگی سیگار نکشیده اند جانشان را از دست می دهند.
وی با بیان اینکه برای شروع مصرف سیگار طیفی از فاکتورهای فردی فرهنگی، اجتماعی و محیطی دخیل هستند اظهار داشت: استعمال مرتب سیگار در یک فرد جوان بیشتر مجموعه ای از مراحل است تا یک اتفاق ساده.

عوامل تاثیر گذار در مصرف سیگار
 این آسیب شناس اجتماعی در ادامه فشارهای خانوادگی، نبود رابطه صمیمی بین والدین، فقر، در دسترس بودن سیگار و گاهی اوقات قیمت پایین مواد دخانی را از جمله عوامل سوق دادن افراد به سوی مصرف این گونه مواد دانست و گفت: عوامل محیطی اجتماعی همچون تقلید پافشاري دوستان، تبلیغات سیگار و قدرت نه گفتن در مقابل این فشارها و قدرت تصمیم گیری و عوامل شخصیتی همچون عدم موفقیت تحصیلی، اعتماد به نفس و نگرش غلط در مورد خطرات سیگار از موارد مهم و قابل بررسی در زمینه اعتیاد به سیگار است.

وی در پایان به برخی دیگر از عوامل اثر گذار در مصرف مواد دخانی به خصوص سیگار اشاره کرد و اظهار داشت: فاصله بین عاطفی والدین و نوجوانان شیوه تربیت والدین و رفتار تحکم آمیز و صرفا نصیحت محور، جوانان برای فرار از فشارها الگوی صحیح و سالمی نمی یابند و به راهبردهای نادرست همچون مصرف سیگار روی می آورند که این عادت به مرور به اعتیاد منجر می شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
علی فتحی آشتیانی، رئیس جدید سازمان نظام روانشناسی و مشاوره شد
آنكه مدام از كمبودها و ناراستي هاي زندگي خويش سخن مي گويد دوست خوبي براي تو نخواهد بود .